Stacje benzynowe sprzedają coraz lepsze paliwa
REKLAMA
REKLAMA
Z raportu Inspekcji Handlowej wynika, że ponad 4 proc. stacji sprzedaję paliwo złej jakości. To oznacza, że można na nie natrafić na co 22 stacji benzynowej. To najlepszy wynik od 2007 roku i drugi w ośmioletniej historii kontroli jakości paliw.
REKLAMA
Zdecydowanie najgorzej pod względem jakości wyglądają stacje w woj. świętokrzyskim oraz na Mazowszu. Tam paliwa niespełniające norm inspektorzy wykryli w ponad 7 proc. skontrolowanych stacji.
Zobacz również: Koniec produkcji w fabryce FSO
REKLAMA
Najlepsze paliwo tankujemy w woj. Opolskim, gdzie paliwa sprzedawane na wszystkich skontrolowanych stacjach odpowiadało normom jakości. Na drugim miejscu znalazło się woj. dolnośląskie, w którym nieprawidłowości wykryto tylko na jednej stacji.
Kontrole przeprowadzone w 2010 roku objęły 1099 stacji benzynowych. Z danych UOKiK-u wynika, że na liście stacji benzynowych sprzedających paliwa złej jakości dominują obiekty należące do operatorów prywatnych. Takie stacje stanowiły 90 proc. placówek, co do których inspektorzy mieli zastrzeżenia. Zdarzyły się też przypadki wykrycia nieprawidłowości m.in. na stacjach takich marek, jak Shell, Orlen i Lukoil.
Zobacz również: ADAC: rekordowa liczba wezwań do awarii w 2010
Kilka lat temu na tworzonych przez Inspekcję Handlową listach sprzedawców oferujących gorsze paliwo prym wiodły stacje należące do sieci hiper- i supermarketów. Na liście tej dominowały stacje Geant. Jednak odkąd w 2007 roku sieć tych stacji przejął Statoil, problemy z przestrzeganiem norm się skończyły. Również inne hipermarkety postawiły na sprawdzone paliwa i zainwestowały w badania jakości.
W 2010 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała również około 450 stacji sprzedających autogaz. Wyniki kontroli są zbliżone do wyników tradycyjnych stacji benzynowych. Na poziom jakości LPG wpływają głównie firmy, które importują gaz i handlują nim w hurcie. Z danych UOKiK wynika, że inspektorzy mieli zastrzeżenia do ponad 4 proc. hurtowni LPG spośród blisko 50 skontrolowanych.
Źródło: gazetaprawna.pl
REKLAMA
REKLAMA