REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stacje benzynowe sprzedają coraz lepsze paliwa

Z raportu Inspekcji Handlowej wynika, że ponad 4 procent stacji benzynowych sprzedaję paliwo złej jakości. Fot. Fotolia
Z raportu Inspekcji Handlowej wynika, że ponad 4 procent stacji benzynowych sprzedaję paliwo złej jakości. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA


Z raportu UOKiK wynika, że stacje benzynowe w Polsce sprzedają coraz lepsze paliwa. Według kontrolerów Inspekcji Handlowej benzynę i olej napędowy nie spełniające norm sprzedaje co 22 stacja.

Z raportu Inspekcji Handlowej wynika, że ponad 4 proc. stacji sprzedaję paliwo złej jakości. To oznacza, że można na nie natrafić na co 22 stacji benzynowej. To najlepszy wynik od 2007 roku i drugi w ośmioletniej historii kontroli jakości paliw.

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowanie najgorzej pod względem jakości wyglądają stacje w woj. świętokrzyskim oraz na Mazowszu. Tam paliwa niespełniające norm inspektorzy wykryli w ponad 7 proc. skontrolowanych stacji.

Zobacz również: Koniec produkcji w fabryce FSO

Najlepsze paliwo tankujemy w woj. Opolskim, gdzie paliwa sprzedawane na wszystkich skontrolowanych stacjach odpowiadało normom jakości. Na drugim miejscu znalazło się woj. dolnośląskie, w którym nieprawidłowości wykryto tylko na jednej stacji.

REKLAMA

Kontrole przeprowadzone w 2010 roku objęły 1099 stacji benzynowych. Z danych UOKiK-u wynika, że na liście stacji benzynowych sprzedających paliwa złej jakości dominują obiekty należące do operatorów prywatnych. Takie stacje stanowiły 90 proc. placówek, co do których inspektorzy mieli zastrzeżenia. Zdarzyły się też przypadki wykrycia nieprawidłowości m.in. na stacjach takich marek, jak Shell, Orlen i Lukoil.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: ADAC: rekordowa liczba wezwań do awarii w 2010

Kilka lat temu na tworzonych przez Inspekcję Handlową listach sprzedawców oferujących gorsze paliwo prym wiodły stacje należące do sieci hiper- i supermarketów. Na liście tej dominowały stacje Geant. Jednak odkąd w 2007 roku sieć tych stacji przejął Statoil, problemy z przestrzeganiem norm się skończyły. Również inne hipermarkety postawiły na sprawdzone paliwa i zainwestowały w badania jakości.

W 2010 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała również około 450 stacji sprzedających autogaz. Wyniki kontroli są zbliżone do wyników tradycyjnych stacji benzynowych. Na poziom jakości LPG wpływają głównie firmy, które importują gaz i handlują nim w hurcie. Z danych UOKiK wynika, że inspektorzy mieli zastrzeżenia do ponad 4 proc. hurtowni LPG spośród blisko 50 skontrolowanych.

Źródło: gazetaprawna.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Tanie i coraz popularniejsze. Chińskie auta zmieniają polski rynek motoryzacyjny

Chińskie marki samochodowe błyskawicznie zwiększają udział w polskim rynku. W pierwszych pięciu miesiącach 2026 r. odpowiadały za ponad 12 proc. sprzedaży nowych aut osobowych, a w 2027 r. może to być już 20 proc. - informuje piątkowa „Rz”.

Boże Ciało 2026. Długi weekend w Warszawie pod znakiem utrudnień. Sprawdź zmiany

Czerwcowy długi weekend potrwa w tym roku cztery dni ze względu na Boże Ciało, które wypada w czwartek, 4 czerwca. Warszawska komunikacja miejska będzie wtedy kursować według zmienionego rozkładu jazdy z dodatkowymi kursami na wybranych liniach – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Od 3 czerwca 2026 r. zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Nie tylko obowiązkowy kask u rowerzysty 16-

3 czerwca 2026 r. weszły w życie nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadzają obowiązek używania kasków ochronnych przez dzieci i młodzież podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego (UTO).

Od środy kierowców czekają surowsze kary

Od środy kierowców czekają jedne z najważniejszych zmian w systemie kar za wykroczenia drogowe od lat. Najgroźniejszych punktów karnych nie będzie już można redukować podczas kursów reedukacyjnych, a za drift czy nielegalne wyścigi grozić będą dotkliwe sankcje. Eksperci podkreślają, że celem nowych przepisów jest eliminowanie z dróg najbardziej niebezpiecznych uczestników ruchu.

REKLAMA

VW T-Roc czyli jeden z najbezpieczniejszych kompaktowych SUV-ów na rynku

Nowy Volkswagen T-Roc to jeden z najbezpieczniejszych kompaktowych SUV-ów na rynku. Uzyskał pięć gwiazdek Euro NCAP. To jeden z bestsellerów wśród SUW-ów VW.

Elektryki bezpieczniejsze niż się wydaje? Statystyki pożarów zaskakują

W pierwszym kwartale br. odnotowano 14 pożarów samochodów elektrycznych, to 0,59 proc. wszystkich pożarów pojazdów - wynika z danych PSP przenalizowanych przez firmę badawczą F5A. Eksperci uważają, że ryzyko pożaru auta BEV nie jest wyższe niż samochodów z innym rodzajem napędu.

Branża motoryzacyjna w kryzysie. Tysiące pracowników może stracić zatrudnienie

Z badania Exact x Forestall wynika, że 37 proc. firm z sektora motoryzacyjnego w Polsce planuje redukcję zatrudnienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jednocześnie 30 proc. przedsiębiorstw przewiduje wzrost liczby pracowników, a 28 proc. spodziewa się utrzymania obecnego poziomu zatrudnienia.

Coraz trudniejsza sytuacja polskich przewoźników. Setki firm znikają z rynku

W pierwszym kwartale 2026 r. zakończyło działalność niemal tyle firm transportowych, ile w całym ubiegłym roku - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rz".

REKLAMA

Ceny paliw. Gdzie najtaniej zatankujesz?

Na stacjach paliw wyraźnie zdrożała benzyna, natomiast gaz LPG jest tańszy niż w ubiegłym tygodniu - poinformowali w środę analitycy e-petrol. pl. Ceny wszystkich rodzajów paliw są obecnie najniższe w województwie lubelskim.

Badania psychologiczne dla kierowców będą droższe? Resort zdrowia planuje podwyżki

Podwyższenie wysokości opłat za obowiązkowe badania psychologiczne dla kierowców ze 150 zł do 200 zł przewiduje nowy projekt rozporządzenia MZ, który opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wyższa stawka obejmie m.in. kierowców zawodowych.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA