REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przez bezalkoholowe stacje podrożeje paliwo

Być może niedługo nie kupimy piwa na stacjach benzynowych. Fot. Archiwum
Być może niedługo nie kupimy piwa na stacjach benzynowych. Fot. Archiwum

REKLAMA

REKLAMA

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, senatorowie chcą zaostrzenia przepisów dotyczących sprzedaży i reklam alkoholu. Projekt nowelizacji ustawy zakłada między innymi zakaz sprzedaży produktów alkoholowych na stacjach benzynowych. Analitycy branży paliwowej przewidują  podwyżki cen paliwa.

Grupa senatorów z PO, PiS i PSL zaproponowała projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który jest już po pierwszym czytaniu. Planowane ograniczenia w sprzedaży alkoholu sprawiłyby, że nie kupimy piwa ani na stacji benzynowej ani przed meczem na stadionie, ani nawet na plaży.

REKLAMA

Nowe przepisy zakładają również zakaz reklamy piwa za pośrednictwem stron internetowych adresowanych do małoletnich, portali społecznościowych i komunikatorów elektronicznych oraz w telewizji przed godziną 23. Oznaczałoby to powrót do regulacji sprzed 2003 roku, przy czym za reklamę zostałyby uznane nawet informacje o sponsorowaniu imprez. Reklamy piwa zniknęłyby również ze słupów i tablic reklamowych, gdzie dziś mogą się znajdować, o ile 20% powierzchni zajmuje informacja dotycząca szkodliwości spożywania alkoholu lub zakazu jego sprzedaży nieletnim.

Zobacz też: Pomyłka przy tankowaniu

REKLAMA

Propozycja nowelizacji ma poparcie Rzecznika Praw Dziecka i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów alkoholowych. Protestują oczywiście kompanie piwowarskie, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, czy Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich. Projekt jest krytykowany jako niesprawiedliwy i nierealny. Pracownicy branży alkoholowej i piwowarskiej zwracają uwagę na to, że nikt nie ogranicza promocji innych, również niebezpiecznych produktów - np. samochodów, których reklamy często mogą skłaniać młodych do brawury.

Przepisy mogą być trudne do egzekwowania, biorąc pod uwagę fakt, że dziś budki z piwem stoją na plaży nad Bałtykiem co parę metrów. Jeśli natomiast chodzi o reklamę w Internecie, problemów może nastręczyć kryterium decydujące o tym, które strony internetowe skierowane są do dzieci i młodzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wątpliwości ma nawet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Surowe przepisy mogą oznaczać szereg trudności, na przykład w związku z punktami gastronomicznymi, które powstaną na stadionach przy okazji Euro 2012. Utrudnione mogą zostać również transmisje meczy przed 23, ponieważ jednym ze sponsorów mistrzostw jest browar. 

Zobacz też: Czym grozi woda w paliwie?

REKLAMA

„Parkiet” informuje, że całkowity zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych może spowodować podwyżkę cen paliw nawet o 10 groszy na litrze.
Podwyżka ta ma wynikać z tego, że sprzedaż pozapaliwowa ma ogromne znaczenie dla zysków firm paliwowych. Np. w strategii Orlenu do roku 2013 zapisano, że sprzedaż produktów innych niż paliwo docelowo ma stanowić 24 proc. przychodów stacji benzynowych. Jak dowiedział się „Parkiet”, koncern z Płocka osiągnął ten cel już w 2010 roku.

W 2009 roku zysk operacyjny segmentu detalicznego w Orlenie wzrósł, w stosunku do wyniku z 2008 r., o 234 mln zł, a sprzedaż innych towarów niż paliwa stanowiła 15 proc. tego wzrostu. W zeszłym roku sprzedaż pozapaliwowa odpowiadała za blisko 30 proc. rocznego wzrostu zysków segmentu detalicznego.

Zdecydowana większość tego typu przychodów stacji pochodzi ze sprzedaży trzech rodzajów artykułów: alkoholi, papierosów i prezerwatyw. Koncerny nie zdradzają szczegółów, ale przedstawiciele branży mówią anonimowo, że na handlu tzw. wyrobami akcyzowymi (alkohol i papierosy) stacje wypracowują 40 proc. marży.

Analitycy branży paliwowej twierdzą, że sprzedawcy paliwa na zmianę w przepisach zareagują podwyżką cen paliw nawet o kilka groszy. 

Źródła:

gazetaprawna.pl

parkiet.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA