Czy określenie zadatku w umowie przekreśla odszkodowanie?
REKLAMA
REKLAMA
Jak odzyskać pieniądze wpłacone tytułem zadatku?
Zgodnie z art. 394 Kodeksu cywilnego jeżeli strony zawarły w umowie postanowienie dotyczące zadatku to w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze strony, druga strona może bez wyznaczenie terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. W sytuacji, gdy sama dała zadatek, wtedy ma możliwość zażądać sumy dwukrotnie wyższej.
REKLAMA
Co z odszkodowaniem?
Ustalenie zadatku służy zwiększeniu pewności, że umowa zostanie wykonana. Co jednak w sytuacji, gdy któraś ze stron niewykonana zobowiązania, a szkoda poniesiona z tego względu przez drugą, przewyższa wartość, jaką może otrzymać z racji zadatku?'
Zobacz serwis: Umowy
Zastrzeżenie w umowie zadatku nie ogranicza strony w przypadku, gdy niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy przez kontrahenta, naraziło ją na szkody. W takiej sytuacji strona może dochodzić odszkodowania.
REKLAMA
Co może zrobić strona w takiej sytuacji? Ma ona dwie drogi dochodzenia swoich roszczeń. Z jednej strony może roszczeń, jakie przysługują jej na podstawie zadatku. Z drugiej jednak oprócz tego uprawnienia, poszkodowana strona może domagać się od dłużnika wykonania zobowiązania oraz odszkodowania za szkody wynikłe w skutek niewykonania zobowiązania. Taką możliwość daje przepisy art. 471 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym dłużnik jest obowiązany do naprawienia szkody w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.
W sytuacji niewykonania umowy strona poszkodowana nie musi korzystać z uprawnień, jakie przysługują jej na podstawie zadatku. Może również skorzystać z przepisów o odpowiedzialności kontraktowej.
Zobacz serwis: Zakup auta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.