Powtórka z przepisów – gdzie nie wolno parkować?
REKLAMA
REKLAMA
Cztery znaki drogowe związane z zakazem zatrzymywania się znają zapewne wszyscy kierowcy. Czasami jednak, w ich opinii, znaki te stają się niewidzialne, lub migrują w bliżej nieokreślone miejsce. Niestety (a może na szczęście) policjanci, znają te historie na pamięć, a że mogą, i tych roztargnionych i tych złośliwych kierowców, za nierozwagę karzą bardzo srogo.
REKLAMA
Zobacz również: Kiedy samochód może być usunięty z drogi przez policję i straż miejską?
Gdzie nie parkujemy?
1. W odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych lub przejazdu dla rowerzystów. Na drodze dwukierunkowej dwupasmowej zakaz obowiązuje także za przejściem lub przejazdem.
2. W odległości mniejszej niż 15 m od przystanku autobusowego lub tramwajowego. W tym przypadku wyznacznik odległości stanowi słupek z tablicą informacyjną.
3. W odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania, przejazdu kolejowego lub tramwajowego. Odległość mierzymy od ich krawędzi.
4. Na trawniku. To najbardziej kosztowne parkowanie (mandat nawet 1000 złotych). Powód – „uszkadzanie roślinności”.
5. Na moście, wiadukcie, czy autostradzie. W tych miejscach można parkować wyłącznie w wyznaczonych miejscach.
Zobacz również: Karta parkingowa dla niepełnosprawnych
6. Pod prąd, chyba, że jest to droga jednokierunkowa, lub drodze o niewielkim natężeniu ruchu.
7. Na linii krawędziowej. Jeżeli jest ona ciągła samochód nie powinien się nawet zatrzymywać. W przypadku linii przerywanej można stanąć na poboczu.
8. Na chodniku, jeżeli pozostawiamy pieszym mniej niż 1,5 m przejścia. Całkowity zakaz obowiązuje samochody o masie większej niż 2,5 t.
REKLAMA
REKLAMA