Wyłączenie rękojmi przy sprzedaży samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Wyłączenie rękojmi - zwróć uwagę na zapisy umowy
Jedną z podstawowych zasad Kodeksu cywilnego jest swoboda umów, wyrażona w art. 3531. Zgodnie z tą zasadą strony mogą ułożyć stosunek prawny wedle swojego uznania. Swoboda ta ograniczona jest jedynie przez naturę danego stosunku, zasady współżycia społecznego oraz bezwzględne przepisy prawa.
REKLAMA
W praktyce oznacza to, że kształt umowy sprzedaży określają strony. To one nie tylko ustalają wysokość ceny ale również np. sposób jej ustalenia.'
Zobacz serwis: Zakup auta
Wyłączenie rękojmi
Taka sama zasada dotyczy kwestii rękojmi za wady sprzedanej rzeczy. Przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące umowy sprzedaży, dopuszczają sytuację, w której strony uzgadniają, iż sprzedawca nie będzie odpowiadał względem kupującego za wady fizyczne sprzedanej rzeczy.
Zgodnie z art. 558 ust. 1 Kodeksu cywilnego strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć.
Możliwość wyłączenia przepisów o rękojmi dotyczy jedynie umów, co do których nie mają zastosowania przepisy prawa konsumenckiego.
W przypadku wyłączenia przez strony umowy przepisów o rękojmi za wady sprzedane, kupujący nie będzie mógł skorzystać z uprawnień, jakie przewiduje dlań instytucja rękojmi.
Co zawiera rękojmia?
Przepisy dotyczące rękojmi za wady sprzedanej rzeczy dają kupującemu określone uprawnienia.
Zgodnie z nimi będzie on mógł odstąpić od umowy od razu w przypadku stwierdzenia wad (przy sprzedaży konsumenckiej trzeba najpierw bezskutecznie zażądać naprawy lub wymiany towaru). Kupujący nie będzie mógł jednak odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie usunie wady lub wymieni towar.
Oprócz odstąpienia kupujący może również domagać się obniżenia ceny (przy sprzedaży konsumenckiej trzeba najpierw bezskutecznie zażądać naprawy lub wymiany towaru).
W zależności od tego, czy przedmiotem sprzedaży jest rzecz oznaczona co do gatunku, czy co do tożsamości kupujący będzie mógł również domagać się odpowiednio wymiany lub naprawy.
Zobacz: Co zrobić, gdy samochód w leasingu ma wady?
Należy jednak podkreślić, że nie jest to wyłączne źródło uprawnień. Kupujący oprócz rękojmi może bowiem skorzystać z przepisów dotyczących odpowiedzialności kontraktowej (art. 471 Kodeksu cywilnego i n.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.