Reklamacja używanego samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Samochód nowy czy z komisu
REKLAMA
Kupno samochodu to często znaczny wydatek, odczuwalny dla budżetu każdego kupującego. Z tego względu istotne jest, by wiedzieć nie tylko co kupujemy, ale też z jakich uprawnień możemy korzystać już po nabyciu samochodu. W przypadku nowych samochodów z salonu przeważnie nie mamy żadnych wątpliwości.
REKLAMA
Standardem jest bowiem już wieloletnia gwarancja, która w przypadku niektórych marek może być ważna nawet do 7 lat. Niewiele osób wie jednak, że oprócz gwarancji istotne znaczenia ma także ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Ustawa ta reguluje kwestie związane z uprawnieniami reklamacyjnymi w związku z wadami (lub szerzej niezgodnością towaru z umową) kupowanej rzeczy. Zgodnie z jej postanowieniami w takich sytuacjach konsumenci mają uprawnienia do żądania od sprzedawcy (jest to tutaj istotne rozróżnienie, gdyż w przypadku gwarancji roszczenia kieruje się do producenta) bezpłatnej naprawy lub nawet wymiany. Z uprawnień tych, co wynika z art. 10 w/wym. ustawy, można korzystać w ciągu dwóch lat od dnia zakupu.
Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej ma zastosowanie jedynie do obrotu konsumenckiej. Oznacza to, że będzie stosowana jeżeli umowa sprzedaży samochodu zawarta zostanie między konsumentem z jednej strony, a przedsiębiorcą (profesjonalnym sprzedawcą) z drugiej.
Zobacz: Zastrzeżenie zadatku przy sprzedaży auta
Reklamacja samochodu używanego
REKLAMA
Jak jednak wyglądają uprawnienia związane z zakupem samochodu używanego? Obawy potencjalnych nabywców obrazują przykłady z jakimi można spotkać się różnych forach internetowych: „Zastanawiam się nad zakupem używanego samochodu z komisu. Mam jednak pewne wątpliwości co się stanie, jeżeli samochód po pół roku mi się rozleci. Co z samochodem, na który skończyła się już gwarancja?” pyta jeden z forumowiczów mojafirma.infor.pl/moto
Jak zatem wygląda sytuacji w takim przypadku? W przypadku kupna używanego samochodu prosto z komisu, kupujący ma również możliwość podniesienia roszczeń w obliczu wykrytych wad samochodu. Zasady reklamacji są takie same jak w przypadku samochodu nowego. Także tutaj będzie miała zastosowanie ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Jedyną zmianą jest tutaj fakt, iż sprzedawca może ograniczyć czas istnienia uprawnień konsumenckich w przypadku do rzeczy używanej. Jednakże w każdej sytuacji uprawnienia te muszą trwać minimum rok.
Zobacz serwis: Reklamacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.