REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja używanego samochodu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Czy można reklamować samochód z komisu?/ Fot. Fotolia
Czy można reklamować samochód z komisu?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując samochód z salonu najczęściej otrzymujemy wieloletnią gwarancję jakości. Czy mamy jednak jakieś uprawnienia w odniesieniu do używanego samochodu z komisu?

Samochód nowy czy z komisu

REKLAMA

Kupno samochodu to często znaczny wydatek, odczuwalny dla budżetu każdego kupującego. Z tego względu istotne jest, by wiedzieć nie tylko co kupujemy, ale też z jakich uprawnień możemy korzystać już po nabyciu samochodu. W przypadku nowych samochodów z salonu przeważnie nie mamy żadnych wątpliwości.

REKLAMA

Standardem jest bowiem już wieloletnia gwarancja, która w przypadku niektórych marek może być ważna nawet do 7 lat. Niewiele osób wie jednak, że oprócz gwarancji istotne znaczenia ma także ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Ustawa ta reguluje kwestie związane z uprawnieniami reklamacyjnymi w związku z wadami (lub szerzej niezgodnością towaru z umową) kupowanej rzeczy. Zgodnie z jej postanowieniami w takich sytuacjach konsumenci mają uprawnienia do żądania od sprzedawcy (jest to tutaj istotne rozróżnienie, gdyż w przypadku gwarancji roszczenia kieruje się do producenta) bezpłatnej naprawy lub nawet wymiany. Z uprawnień tych, co wynika z art. 10 w/wym. ustawy, można korzystać w ciągu dwóch lat od dnia zakupu.

Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej ma zastosowanie jedynie do obrotu konsumenckiej. Oznacza to, że będzie stosowana jeżeli umowa sprzedaży samochodu zawarta zostanie między konsumentem z jednej strony, a przedsiębiorcą (profesjonalnym sprzedawcą) z drugiej.

Zobacz: Zastrzeżenie zadatku przy sprzedaży auta

Reklamacja samochodu używanego

REKLAMA

Jak jednak wyglądają uprawnienia związane z zakupem samochodu używanego? Obawy potencjalnych nabywców obrazują przykłady z jakimi można spotkać się różnych forach internetowych: „Zastanawiam się nad zakupem używanego samochodu z komisu. Mam jednak pewne wątpliwości co się stanie, jeżeli samochód po pół roku mi się rozleci. Co z samochodem, na który skończyła się już gwarancja?” pyta jeden z forumowiczów mojafirma.infor.pl/moto

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zatem wygląda sytuacji w takim przypadku? W przypadku kupna używanego samochodu prosto z komisu, kupujący ma również możliwość podniesienia roszczeń w obliczu wykrytych wad samochodu. Zasady reklamacji są takie same jak w przypadku samochodu nowego. Także tutaj będzie miała zastosowanie ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Jedyną zmianą jest tutaj fakt, iż sprzedawca może ograniczyć czas istnienia uprawnień konsumenckich w przypadku do rzeczy używanej. Jednakże w każdej sytuacji uprawnienia te muszą trwać minimum rok.

Zobacz serwis: Reklamacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA