Odwołanie darowizny udziału samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Darowizna jest umową między darczyńcą a obdarowanym. Jest to specyficzna umowa, która umożliwia odwołanie darowizny przez darczyńcę zarówno przed jej wykonanie, jak i po. Możliwe to będzie jednak w ściśle określonych przypadkach. Takie same zasady dotyczą darowizny udziału w samochodzie.
REKLAMA
Zobacz również: Jak sporządzić umowę darowizny samochodu - cz. 1
Niedostatek
REKLAMA
Jedną z przyczyn, z jakich można odwołać darowiznę jest niedostatek darczyńcy. Z tej przyczyny darowiznę można odwołać tylko wówczas, gdy nie została ona wykonana. Oznacza to, że została zawarta odpowiednia umowa, ale świadczenie do jakiego zobowiązywała nie zostało zrealizowane.
W takim przypadku darowiznę można odwołać, gdy po zawarciu umowy, stan majątkowy darczyńcy uległ takiej zmianie, że jej wykonanie nie może nastąpić bez uszczerbku, zarówno dla jego własnego utrzymania, odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb, jak i dla ciążących na nim obowiązków alimentacyjnych.
Darczyńca może odwołać darowiznę jeżeli popadnie w niedostatek.
Rażąca niewdzięczność
Jedną z innych sytuacji, które umożliwiają odwołanie darowizny, jest wystąpienie po stronie obdarowanego rażącej niewdzięczności. Z tego powodu odwołana może być zarówno darowizna wykonana, jak i niewykonana.
Przez rażącą niewdzięczność należy rozumieć takie sytuacje w relacjach między obdarowanym a darczyńcą, w których obdarowany dopuszcza się nieprzyjaznych gestów lub czynów.
Ojciec przekazał synowi udział w samochodzie na podstawie umowy darowizny. Następnie syn pobił ojca.
Darowizny nie można odwołać z powodu rażącej niewdzięczności, gdy darczyńca przebaczył obdarowanemu. Do przebaczenia nie jest konieczna pełna zdolność do czynności prawnych, wystarczy, że darczyńca miał dostateczne rozeznanie.
Zobacz również: Co zrobić w razie utraty dowodu rejestracyjnego?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.