REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 1

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Sporządzając umowę należy pamiętać o kilku istotnych elementach.
Sporządzając umowę należy pamiętać o kilku istotnych elementach.

REKLAMA

REKLAMA

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Akt notarialny

Przepisy Kodeksu cywilnego nakładają w przypadku darowizny wymóg, by oświadczenie darczyńcy zostało złożone w formie aktu notarialnego. Wyraźnie stanowi o tym przepis art. 890 ust. 1. Niemniej jednak nieuczynienie zadość temu wymogowi nie będzie w każdym przypadku oznaczać nieważności. Umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

REKLAMA

To oznacza, że równie dobrze umowa darowizny może być sporządzona w całości na piśmie. Jak to zrobić?

Zobacz serwis: Umowy

Czy tytuł umowy ma znaczenie?

REKLAMA

Sporządzając pisemną umowę trzeba zacząć od oznaczenia daty oraz miejsca sporządzenia umowa. Oprócz tego istotne jest również zatytułowanie naszej umowy. Pamiętajmy o tym, że sam tytuł nie ma jednak decydującego znaczenia w procesie interpretacji i kwalifikacji prawnej (określenia z jakiego rodzaju umową mamy do czynienia). W tej mierze decydująca będzie treść, której interpretacja powinna nastąpić w sposób uwzględniający zgodny zamiar stron oraz cel takiej umowy.

Ustalenie, że zgodnym zamiarem stron było zawarcie umowy sprzedaży , a nie darowizny może mieć doniosłe konsekwencje prawne. W takiej sytuacji brak zapisów dotyczących ceny będzie skutkował nieważnością takiej umowy, co nie nastąpiłoby gdyby ustalono w procesie wykładni, że zamiar stron obejmował umowę darowizny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Określenie stron umowy

Następnie należy oznaczyć strony umowy, czyli „Darczyńcę” i „Obdarowanego”. Przy określaniu stron należy pamiętać o tym, że oznaczenie to powinno pozwalać na identyfikację bez żadnych wątpliwości. Samo podanie imienia i nazwiska nie jest wystarczające. Ile jest bowiem osób o takim samym imieniu i nazwisku w Polsce?

Aby jednak nie było wątpliwości trzeba wskazać takie właściwości stron, które są przypisane tylko im i pozwalają na bezbłędną ich identyfikację. Umożliwiać to będzie przede wszystkim podanie numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, wskazanie miejsca zamieszkania. W przypadku osób prawnych takie samo znaczenie będzie miał numer Krajowego Rejestru Sądowego.

Pamiętajmy, że podanie tych danych nie stanowi konkretnego wymogu prawnego, a powszechność ich umieszczania w treści umów wynika z ich użyteczności.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA