Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 1
REKLAMA
REKLAMA
Akt notarialny
Przepisy Kodeksu cywilnego nakładają w przypadku darowizny wymóg, by oświadczenie darczyńcy zostało złożone w formie aktu notarialnego. Wyraźnie stanowi o tym przepis art. 890 ust. 1. Niemniej jednak nieuczynienie zadość temu wymogowi nie będzie w każdym przypadku oznaczać nieważności. Umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
REKLAMA
To oznacza, że równie dobrze umowa darowizny może być sporządzona w całości na piśmie. Jak to zrobić?
Zobacz serwis: Umowy
Czy tytuł umowy ma znaczenie?
REKLAMA
Sporządzając pisemną umowę trzeba zacząć od oznaczenia daty oraz miejsca sporządzenia umowa. Oprócz tego istotne jest również zatytułowanie naszej umowy. Pamiętajmy o tym, że sam tytuł nie ma jednak decydującego znaczenia w procesie interpretacji i kwalifikacji prawnej (określenia z jakiego rodzaju umową mamy do czynienia). W tej mierze decydująca będzie treść, której interpretacja powinna nastąpić w sposób uwzględniający zgodny zamiar stron oraz cel takiej umowy.
Ustalenie, że zgodnym zamiarem stron było zawarcie umowy sprzedaży , a nie darowizny może mieć doniosłe konsekwencje prawne. W takiej sytuacji brak zapisów dotyczących ceny będzie skutkował nieważnością takiej umowy, co nie nastąpiłoby gdyby ustalono w procesie wykładni, że zamiar stron obejmował umowę darowizny.
Określenie stron umowy
Następnie należy oznaczyć strony umowy, czyli „Darczyńcę” i „Obdarowanego”. Przy określaniu stron należy pamiętać o tym, że oznaczenie to powinno pozwalać na identyfikację bez żadnych wątpliwości. Samo podanie imienia i nazwiska nie jest wystarczające. Ile jest bowiem osób o takim samym imieniu i nazwisku w Polsce?
Aby jednak nie było wątpliwości trzeba wskazać takie właściwości stron, które są przypisane tylko im i pozwalają na bezbłędną ich identyfikację. Umożliwiać to będzie przede wszystkim podanie numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, wskazanie miejsca zamieszkania. W przypadku osób prawnych takie samo znaczenie będzie miał numer Krajowego Rejestru Sądowego.
Pamiętajmy, że podanie tych danych nie stanowi konkretnego wymogu prawnego, a powszechność ich umieszczania w treści umów wynika z ich użyteczności.
Zobacz serwis: Auto i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.