Co zrobić w razie utraty dowodu rejestracyjnego?
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego trzeba udać się do wydziału komunikacji właściwego starostwa. Na nasz wniosek wydany zostanie tam wtórnik dowodu rejestracyjnego. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest podjęcie określonych czynności.
REKLAMA
Zobacz galerię: Kompaktowe kombi za 25 000 zł
Jedną z nich będzie złożenie stosownego oświadczenia, w których pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań trzeba będzie stwierdzić, iż dowód rejestracyjny został utracony.
Oprócz tego w postępowaniu o wydanie wtórnika trzeba będzie złożyć:
- odpowiedni wniosek na piśmie;
- kartę pojazdu, jeżeli została wydana;
- wyciąg z rejestru badań technicznych pojazdów przeprowadzonego przez stację kontroli pojazdów, określające termin następnego badania technicznego pojazdu;
- tablice rejestracyjne;
- dowód osobisty do wglądu.
Wystawienie wtórnika następuje na wniosek zainteresowanej osoby, która musi wcześniej złożyć stosowne oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Ile trwa procedura?
Procedura wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego powinna trwać nie dłużej niż 30 dni. Na czas trwania całego postępowania organ powinien jednak wydać pozwolenie czasowe.
Zobacz serwis: Postępowanie administracyjne
Co to jest karta pojazdu?
Zgodnie z powyższym jednym z dokumentów, które trzeba będzie przedstawić jest karta pojazdu. Zawiera ona wszystkie ważne informacje o samochodzie i jego właścicielach - obecnym i poprzednich.
Karta jest dokumentem „przywiązanym” do konkretnego pojazdu, w którym znajdą się następujące treści:
- dane identyfikacyjne pojazdu;
- parametry techniczne pojazdu;
- dane identyfikacyjne właściciela pojazdu;
- dane potwierdzające rejestrację pojazdu.
Za wydanie karty pojazdu przy pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej organ rejestrujący pobiera opłatę w wysokości 75 zł.
Zobacz serwis: Rejestracja pojazdu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.