REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny, co ułatwia poruszanie się po średniej jakości drogach,fot. newspress
Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny, co ułatwia poruszanie się po średniej jakości drogach,fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Poznajmy kluczowe informacje na temat obyczajów i praktyk filipińskiej policji PNP oraz służb ruchu drogowego TEO. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny co na pewno ułatwi poruszanie się po drogach, które nie są najlepszej jakości.

Przepisy wjazdowe i drogowe

Filipiny są archipelagiem wysp otoczonym od zachodu Morzem Południowo-Chińskim a od wschodu Morzem Filipińskim. Pobyt w Republice Filipin do 21 dni odbywa się na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności wyrabiania wizy.  Problemem jest brak filipińskiej placówki dyplomatyczniej w Polsce, dlatego też przedłużenie wizy do 59 dni można uzyskać w ambasadzie w Budapeszcie lub podczas tranzytowego pobytu w Bangkoku. Dokonać tego można także na miejscu w biurze imigracyjnym.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Australii?

REKLAMA

Podczas podróży wymagany jest bilet powrotny oraz wystarczające środki przeznaczone na okres pobytu. Ich kwota nie jest ustalona, jak to bywa w innych krajach. Na lotniskach wypełnia się deklaracje celne i stan gotówki nie może być wyższy niż ten w nich zawarty. Jeśli planujemy wywóz powyżej 10 tysięcy PHP, to musimy mieć zgodę Banku Centralnego. Przy wylocie z Filipin będziemy musieli zapłacić opłatę lotniskową w wysokości 550 PHP. Międzynarodowe lotniska mieszczą się w Cebu, Davao i Manili.

Na Filipinach wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. 60% powierzchni dróg to wiejskie drogi o niskiej jakości. Za pilnowanie porządku na filipińskich drogach odpowiedzialna jest narodowa policja (PNP – Philippines National Police) oraz lokalne służby ruchu drogowego – Traffic Enforcement Officers, zatrudniane przez rząd. Funkcjonariusze zarówno PNP jak i TEO są dobrze rozpoznawalni dzięki swoim uniformom i oznakowanym pojazdom. 

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Tunezji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasem zdarza się, że pod prawdziwe władze mogą podszywać się oszuści bądź przestępcy, także w razie jakichkolwiek wątpliwości nie należy się zatrzymywać i udać się na najbliższy posterunek w celu zgłoszenia. Na prowincji można spotkać wojsko oraz kontrole policji narodowej. Jeśli zostaniemy wplątani w wypadek lub kolizję, to musimy uważać na nasze bezpieczeństwo. Często w takich sytuacjach zdarza się, że wypadki są inscenizowane przez złodziei, którzy dokonują wymuszeń i napadów.

Władze mogą życzyć sobie okazania prawa jazdy i przetrzymania go przez jakiś czas. Jeśli trafimy na przychylnych funkcjonariuszy zadowolą się jego kopią. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi – 80 km/h, poza terenem zabudowanym od 80-120 km/h.

Atrakcje

Na Filipinach największymi atrakcjami sa wulkany, plaże a także górskie krajobrazy. Stolicą Państwa jest Manila, w której warto zobaczyć starówkę Intramuros oraz muzea, pałace czy mury obronne. Do najciekawszych zabytków natury w rejonie zaliczymy wulkan Pinatubo, lasy tropikalne, Czekoladowe Wzgórza na Bohol oraz ryżowe tarasy w Banaue. Piękne piaszczyste plaże są wymarzone do odpoczynku oraz do nurkowania , za sprawą znajdujących się przy brzegu raf koralowych. W wodach mórz występują delfiny, rekiny, żółwie czy barakudy.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA