REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?

Kajetan Puszek
Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny, co ułatwia poruszanie się po średniej jakości drogach,fot. newspress
Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny, co ułatwia poruszanie się po średniej jakości drogach,fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Poznajmy kluczowe informacje na temat obyczajów i praktyk filipińskiej policji PNP oraz służb ruchu drogowego TEO. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny co na pewno ułatwi poruszanie się po drogach, które nie są najlepszej jakości.

Przepisy wjazdowe i drogowe

Filipiny są archipelagiem wysp otoczonym od zachodu Morzem Południowo-Chińskim a od wschodu Morzem Filipińskim. Pobyt w Republice Filipin do 21 dni odbywa się na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności wyrabiania wizy.  Problemem jest brak filipińskiej placówki dyplomatyczniej w Polsce, dlatego też przedłużenie wizy do 59 dni można uzyskać w ambasadzie w Budapeszcie lub podczas tranzytowego pobytu w Bangkoku. Dokonać tego można także na miejscu w biurze imigracyjnym.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Australii?

REKLAMA

Podczas podróży wymagany jest bilet powrotny oraz wystarczające środki przeznaczone na okres pobytu. Ich kwota nie jest ustalona, jak to bywa w innych krajach. Na lotniskach wypełnia się deklaracje celne i stan gotówki nie może być wyższy niż ten w nich zawarty. Jeśli planujemy wywóz powyżej 10 tysięcy PHP, to musimy mieć zgodę Banku Centralnego. Przy wylocie z Filipin będziemy musieli zapłacić opłatę lotniskową w wysokości 550 PHP. Międzynarodowe lotniska mieszczą się w Cebu, Davao i Manili.

Na Filipinach wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. 60% powierzchni dróg to wiejskie drogi o niskiej jakości. Za pilnowanie porządku na filipińskich drogach odpowiedzialna jest narodowa policja (PNP – Philippines National Police) oraz lokalne służby ruchu drogowego – Traffic Enforcement Officers, zatrudniane przez rząd. Funkcjonariusze zarówno PNP jak i TEO są dobrze rozpoznawalni dzięki swoim uniformom i oznakowanym pojazdom. 

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Tunezji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasem zdarza się, że pod prawdziwe władze mogą podszywać się oszuści bądź przestępcy, także w razie jakichkolwiek wątpliwości nie należy się zatrzymywać i udać się na najbliższy posterunek w celu zgłoszenia. Na prowincji można spotkać wojsko oraz kontrole policji narodowej. Jeśli zostaniemy wplątani w wypadek lub kolizję, to musimy uważać na nasze bezpieczeństwo. Często w takich sytuacjach zdarza się, że wypadki są inscenizowane przez złodziei, którzy dokonują wymuszeń i napadów.

Władze mogą życzyć sobie okazania prawa jazdy i przetrzymania go przez jakiś czas. Jeśli trafimy na przychylnych funkcjonariuszy zadowolą się jego kopią. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi – 80 km/h, poza terenem zabudowanym od 80-120 km/h.

Atrakcje

Na Filipinach największymi atrakcjami sa wulkany, plaże a także górskie krajobrazy. Stolicą Państwa jest Manila, w której warto zobaczyć starówkę Intramuros oraz muzea, pałace czy mury obronne. Do najciekawszych zabytków natury w rejonie zaliczymy wulkan Pinatubo, lasy tropikalne, Czekoladowe Wzgórza na Bohol oraz ryżowe tarasy w Banaue. Piękne piaszczyste plaże są wymarzone do odpoczynku oraz do nurkowania , za sprawą znajdujących się przy brzegu raf koralowych. W wodach mórz występują delfiny, rekiny, żółwie czy barakudy.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA