REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Puchar Volkswagen Scirocco R-Cup po raz trzeci na Hockenheim

Trzeci sezon Pucharu Scirocco R rozpocznie się już 27 kwietnia inauguracyjnym wyścigiem na torze Hockenheim. Zobaczymy w nim 21 kierowców obu płci, w tym dwóch Polaków - doświadczonego Adama Gładysza i debiutanta Jakuba Litwina. Otwierającą sezon rywalizację uświetnią swoim udziałem także trzy legendy Formuły 1.

Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Uczestnictwo w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu powinno być piętnowane z uwagi na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Nie zawsze jednak (wbrew obiegowej opinii) mamy do czynienia czy to z pojazdem, czy jego prowadzeniem. Nie zawsze więc będziemy mieli do czynienia z odpowiedzialnością karną za tego typu zachowania.

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole? Motocykl jak żaden inny pojazd daje poczucie wolności i swobody – niewielki, bardzo szybki i zwrotny. Łatwiej poruszać się po zakorkowanym mieście i łatwiej zaparkować. Co jednak z tej swobody jest regulowane przepisami ruchu drogowego? Więcej niż można się spodziewać.

Przewoźnicy protestują. Są dyskryminowani przez Rosję

Ok. 200 przewoźników blokowało w czwartek dawne przejście graniczne z Litwą w Budzisku (Podlaskie). Twierdzą, że ich firmy są dyskryminowane przez Rosjan.

REKLAMA

Ford Galaxy czy Ford S-Max: Klasyczny czy dynamiczny?

Dwa auta. Niby podobne, a jednak różne. Łączy je wspólna technika, dzieli – odmienny styl. Jak na nie jednak nie patrzeć, oba wpisują się w segment dużych rodzinnych vanów.

To już prawie reguła- Kajetanowicz zwycięzcą 40. Rajdu Świdnickiego

Kajetan Kajetanowicz wraz Jarkiem Baranem po raz kolejny zwyciężyli w Rajdzie Świdnickim. Udowodnili tym samym, że są zdecydowanymi faworytami w walce o tytuł Mistrza Polski w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Test Kia Soul po faceliftingu: light crossover

Kia Soul kilka miesięcy temu została poddana modyfikacjom, które bezdyskusyjnie poprawiły wygląd auta. Teraz Soul jest nowocześniejszy i jeszcze bardziej lifestylowy.

Polscy przwoźnicy żądają jednolitej interpretacji umów z Rosją

Przewoźnicy specjalizujący się w transporcie międzynarodowym domagają się, by rząd doprowadził do powstania jednolitej interpretacji umów z Rosją dotyczących zezwoleń na przewozy. Ostrzegają, że strona Rosyjska próbuje wyeliminować polskich przewoźników z rynku i zapowiadają protest.

REKLAMA

PCC Intermodal zbuduje największy terminal przeładunkowy

O korzyściach płynących z transportu intermodalnego nie trzeba nikogo przekonywać, ale jak zwiększyć jego udział w przewozach ładunków, który w Polsce oscyluje w granicach 3 proc.? 

Kolej potrzebuje "odświeżenia kadry"

Pomimo ciągłego rozwoju i rosnącej konkurencji firm w sektorze usług transportu i spedycji kolejowej, na rynku pracy kolej postrzegana są jako mało atrakcyjne miejsce zatrudnienia. Coraz większym problemem jest pozyskanie młodej kadry i wykształcenie nowych specjalistów.

Panalpina wynajmuje magazyny w Prologis Park Wrocław III

Panalpina Polska wynajęła 7.455 mkw. powierzchni magazynowej i 390 mkw. biurowej w Prologis Park Wrocław III. W transakcji Panalpinę reprezentowała firma doradcza Cushman & Wakefield.

Jak dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych w ramach zwolnienia od akcyzy?

Na czym polega reguła dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych (węgla kamiennego, koksu i węgla brunatnego) z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy.

Jak przenieść koszty odprawy celnej na kontrahenta

Przedsiębiorcy dokonujący eksportu towarów ponoszą koszty związane z transakcją; koszty ubezpieczenia, odprawy celnej lub koszty transportu. Jak obciążyć kontrahenta (nabywcę eksportowanych towarów) poniesionymi kosztami w sposób prawidłowy z punktu widzenia podatku VAT.

Jak zapłacić VAT przy niedoborach towaru

Czy w przypadku stwierdzenia niedoborów towarów należy dokonać korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego?

Relacja z I rundy SSS Racing i SDC

W ostatni weekend odbyła się impreza „Warsaw Extremizer Motor Cup” organizowana przez Stowarzyszenie Sprintu Samochodowego. Tym wydarzeniem rozpoczęto jubileuszowy 10. sezon imprez motoryzacyjnych z cyklu SSS.

Do czego służy i jak działa serwo hamulcowe?

Serwo hamulcowe to ważny element hydraulicznych układów hamulcowych. Niepozorne urządzenie znajdujące się w komorze silnika umożliwia korzystanie z pełnej mocy hamulców zamontowanych w naszym aucie. Wyjaśniamy zasadę działania serwa hamulcowego.

Nowy PR Manager w Siódemce

Marcin Kruszyński został nowym PR Managerem w firmie kurierskiej Siódemka. Odpowiada za planowanie i organizacja działań z zakresu PR produktowego, korporacyjnego, a także relacji inwestorskich, Social Media, CSR oraz sponsoringu.

GUS: Wzrost sprzedaży usług w transporcie o 8,3 proc.

Sprzedaż usług w transporcie była w pierwszym kwartale 2012 roku wyższa o 8,3 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - informuje GUS.

Inspektorzy transportu drogowego zatrzymani za korupcję

Agenci CBA zatrzymali czterech inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie. Mężczyźni usłyszeli zarzuty korupcyjne.

Zlot Aut Amerykańskich – Hrubieszów 2012

Już 26 Maja w Hrubieszowie (woj. Lubelskie) będzie można zobaczyć ogromne, fascynujące, posiadające potężne silniki o dużych mocach, ociekające chromem i przyprawiające o zawrót głowy wyposażeniem i wyglądem auta pochodzące z USA.

Dachser: 13 proc. wzrost obrotów

Firma Dachser odnotowała 13 procentowy wzrost obrotów w stosunku do roku poprzedniego.

Co na targach TSL- SilesiaTSL Expo oraz SILPOSTEX

Tegoroczne targi (17-18 kwietnia) w Sosnowskiej hali Expo Silesia obfitowały w branżowe spotkania i dały możliwość rozmów na tematy związane z problemami i nowymi rozwiązaniami w branży.

Nowy Peugeot 208 już od 39 900 zł

Nowy Peugeot 208 to, zarówno technologicznie jak i wizualnie, całkowicie nowy model. Nie znaczy to jednak, że auto odcina się od swoich poprzedników – producent chce, aby nowy model powtórzył sukces 205, 206 i 207, w czym pomóc ma także atrakcyjna cena startująca z pułapu 39 900 zł.

Nowe akcesoria motocyklowe zza oceanu

Wydaje się, że znakiem rozpoznawczym marki Kuryakyn jest chrom. Potwierdzają to kolejne nowości tego producenta - chromowane spoilery oraz podesty dla kierowcy lub pasażera. Od niedawna motocykliści mogą wybierać także pośród czarnych dodatków tego producenta - manetek oraz tempomatów.

Firma transportowa Hussar Gruppa planuje debiut na NewConnect

Hussar Gruppa, działająca w Europie Zachodniej firma transportowa chce jeszcze w 2012 roku zadebiutować na rynku NewConnect. W planach jest pozyskanie kilku milionów złotych na rozwój.

Przygotowania do sezonu motocyklowego: jakie akcesoria wybrać?

Rozpoczął się właśnie kolejny sezon motocyklowy - aby był on lepszy niż poprzedni warto pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu naszego jednośladu. Poniżej prezentujemy wybrane akcesoria poprawiające komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Wypadek motocyklowy - nie bój sie pomóc!

Statystyki są nieubłagane – tylko w zeszłym roku na polskich drogach doszło do 6759 zdarzeń z udziałem jednośladów, w których śmierć poniosło 271 kierowców motocykli, 21 pasażerów oraz 313 rowerzystów. Skutki mogłyby być mniej tragiczne, gdyby tylko uczestnicy ruchu drogowego posiadali choć minimalną wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.

Głośniki do choppera - chromowe oblicze muzyki

Najlepszą muzyką jest dźwięk silnika – to zdanie wręcz wyryte w motorowej świadomości wszystkich fanów "dwóch kółek". Nieważne czy jest to głęboka i donośna chrypka choppera czy ultradźwiękowe, rześkie odgłosy ścigacza. Czy jest więc sens zagłuszania tej błogiej melodii na drodze?

Test Fiat Freemont: Przyrodni brat

We włoskiej rodzinie motoryzacyjnej po zawarciu małżeństwa z Chryslerem pojawił się nowy potomek. To adoptowany z USA i przyozdobiony europejskimi cechami Fiat Freemont. Z wyglądu przypomina Yankesa, ale serce ma europejskie. W teście największy Fiat z silnikiem 2.0 Multijet o mocy 170 KM.

Nowe nabrzeża w porcie Darłowo za 30,1 mln. zł

Urząd Morski w Słupsku podpisał umowę ze spółką Energopol-Szczecin ws. przebudowy dwóch nabrzeży w porcie Darłowo. Inwestycja będzie kosztować 30,1 mln. zł.

Prologis: Nowa umowa najmu z DHL

Prologis Inc. podpisał umowę najmu 33 800 metrów kwadratowych z DHL Exel Spply Chain, częścią największej na świecie grupy logistycznej Deutsche Post DHL. Wynajęta powierzchnia znajduje się na terenie centrum dystrybucyjnego Prologis Park Dąbrowa. 

1. Runda SDC w Warszawie

W niedzielę 22 kwietnia odbyła się pierwsza runda SSSuper Drift Cup 2012. Zmagania Drifterów i Drag Racerów na warszawskie Bemowo przyciągnęły tysiące widzów. Zawody drifterów zostały zdominowane przez profesjonalnie przygotowane BMW E30. Podium w klasie PROFI wyglądało następująco: miejsce pierwsze: Adrian Pękala, druga lokata należała do Konrada Górskiego, a miejsce trzecie zajął Wiesław Surowiec.

Test Kia Rio: Wiatr ze wschodu

Reklamy niektórych aut mają celowo przekłamaną szerokość obrazu. Tak jakby w telewizorze HD w ustawieniu na pełen ekran puszczać zwyczajny PAL, co zresztą wielu posiadaczy trenuje, dziwiąc się, dlaczego ci celebryci tak przybierają na wadze.

Rolmako inwestuje w magazyn

Firma Rolmako, producent maszyn rolniczych oraz części zamiennych, buduje obiekt z halą magazynowo-produkcyjną. Budynek powstaje w Psarach Małych k/ Wrześni i będzie miał powierzchnię 5400 m. kw.

Gdzie można zaparkować jednoślad?

Jednoślady – motocykle, motorowery, skutery – z uwagi na małe gabaryty generalnie łatwiej zaparkować niż samochód. Nie oznacza to jednak, że można je pozostawiać w miejscach niedozwolonych (mimo, że łatwo dostępnych).

Art. 25 – 28: uczestnik ruchu na skrzyżowaniu

Przepisy prawa o ruchu drogowym ustalają szczegółowe reguły zachowania na skrzyżowaniach (art. 25), przy przejściach dla pieszych (art. 26), przejazdach rowerowych (art. 27) i kolejowych (art. 28).

Art. 24 – wyprzedzanie

Wyprzedzanie to jeden z najtrudniejszych manewrów na drodze. Przepisy prawa dokładnie opisują prawidłowy przebieg manewru. Surowo każą także za naruszenia.

Art. 23 – Wymijanie, omijanie i cofanie na drodze

Przepisy prawa o ruchu drogowym określają obowiązki uczestników ruchu przy wymijaniu i omijaniu. Na określonych odcinkach trasy bezwzględnie zakazane jest także cofanie.

Art. 22: zmiana kierunku jazdy

Zmiana kierunku jazdy, jak również zmiana zajmowanego pasa ruchu wymaga od kierującego zachowania szczególnej ostrożności. Oznacza to, że na uczestników ruchu nałożone są szczególne obowiązki.

Art. 19 – 21: dozwolona prędkość

Prędkość ruchu pojazdów powinna być dostosowana nie tylko do ograniczeń ustanowionych znakami, lecz również do warunków na drodze.

Art. 17 – 18a: włączanie się do ruchu

Przepisy art. 17, 18 i 18a Prawa o ruchu drogowym regulują kwestię włączania się do ruchu drogowego. Nieprawidłowe wykonanie manewru włączania może nas narazić na mandat i punkty karne.

Art. 16: zasada ruchu prawostronnego

W Polsce, podobnie jak w Europie kontynentalnej, obowiązuje zasada ruchu prawostronnego. Ruch lewostronny obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Islandii oraz na Cyprze.

Art. 13 – 14: przejście dla pieszych

Zachowanie szczególnej ostrożności na przejściu dla pieszych jest obowiązkiem zarówno pieszych, jak i kierowców.

Art. 12 - ruch kolumny pieszych

Szczególne zasady związane z ruchem obowiązują w przypadku przemarszu kolumny pieszych (art. 12).

Art. 11 – pieszy jako uczestnik ruchu

Pieszy, podobnie jak kierowca samochodu, jest uczestnikiem ruchu drogowego. Kwestie dotyczące ruchu pieszych reguluje art. 11 – 15 Prawa o ruchu drogowym.

Art. 9 – 10: pojazdy uprzywilejowane i zarządzanie ruchem

Uczestnicy ruchu drogowego mają obowiązek ustąpić miejsca pojazdom uprzywilejowanym (art. 9). Z kolei art. 10 określa organy zarządzające ruchem na drogach.

Art. 8 – niepełnosprawni uczestnicy ruchu

Przepisy dotyczące ruchu drogowego przyznają specjalne prawa niepełnosprawnym kierowcom samochodów. Aby jednak korzystać z tych uprawnień trzeba uzyskać status niepełnosprawnego i specjalną kartę parkingową.

Art. 7 – znaki drogowe

Podstawowym obowiązkiem uczestników ruchu jest stosowanie się do znaków drogowych. Art. 7 oraz wydane na jego podstawie rozporządzenia określają rodzaje znaków drogowych obowiązujących w ruchu drogowym.

Art. 6 – kontrola drogowa

Przepisy prawa o ruchu drogowym określają podmioty uprawnione do wydawania uczestnikom ruchu poleceń i sygnałów. Na poziomie rozporządzeń uregulowano także szczegółowe zasady kontroli drogowej.

Art. 5 – polecenia i sygnały drogowe

Uczestnictwo w ruchu drogowym wiąże się z obowiązkiem stosowania do poleceń, sygnałów oraz znaków drogowych.

REKLAMA