REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta parkingowa – komu przysługuje, jakie są ułatwienia?

Adam Kret
karta parkingowa
karta parkingowa

REKLAMA

REKLAMA

Osoba niepełnosprawna, a także kierowca przewożący taką osobę, mogą uzyskać kartę parkingową uprawniającą do parkowania na tzw. kopercie, oraz m.in. zezwalającą na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych.

Kto wydaje kartę parkingową?

Karta parkingowa wydawana jest odpłatnie (koszt to 21 zł - od 1 lipca 2014 roku), przez starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

REKLAMA

Nie ma innej możliwości uzyskania WAŻNEJ karty parkingowej niż droga urzędowa – niezależnie od okoliczności faktycznych – karta musi być wydana przez starostę (nie można jej kupić, ani sporządzić samodzielnie). W przypadku zaparkowania samochodu w miejscu zastrzeżonym dla osoby niepełnosprawnej ruchowo – bez ważnej karty parkingowej otrzymamy mandat.

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu (książka)

Komu może być wydana karta parkingowa?

Zgodnie z art. 8 ustawy prawo o ruchu drogowym – karta parkingowa może być wydana osobie niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej, przy czym podstawą do jej uzyskania jest wydane przez Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności:

  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
  • orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień,
    ze wskazaniem o istnieniu przesłanek do wydania karty parkingowej.

Zmiany od 1 lipca 2014

REKLAMA

Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa będzie wydawana wyłącznie:
1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;        
2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od dnia 1 lipca 2014 r. osoba niepełnosprawna zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności nie jest uprawniona do uzyskania karty parkingowej. Jeśli jednak posiada ona kartę parkingową wydaną przed tą datą to jej karta zachowuje ważność do dnia określonego jako data ważności karty, jednak nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2014 r.

Zobacz też: Jak odzyskać auto, które zostało odholowane na policyjny parking?

Osoby posiadające orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne).

Wydaną osobie niepełnosprawnej kartą parkingową może posługiwać się także inna osoba (kierujący pojazdem) jeśli związane jest to z przewozem osoby niepełnosprawnej (np. dowozem do lekarza, pracy, sklepu itp.).

Dokumenty wymagane do wydania karty parkingowej:

  • wypełniony wniosek o wydanie karty parkingowej,
  • załączona kserokopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu),
  • opłata w wysokości 21 zł wniesiona do kasy starostwa, lub na rachunek bankowy,
  • aktualna fotografia (1 szt. o wymiarach 35 mm x 45 mm),
  • upoważnienie do złożenia wniosku o wydanie karty parkingowej i jej odbioru ( jeśli podanie o kartę będzie składać i odbierać inna osoba niż uprawniona do jej otrzymania),
  • dowód osobisty wnioskodawcy,
  • dowód osobisty osoby upoważnionej przez wnioskodawcę.

Zobacz też: Powtórka z przepisów – gdzie nie wolno parkować?

Wzór wniosku jest z reguły dostępny w starostwach oraz na ich stronach internetowych (mogą się różnić pomiędzy starostwami z uwagi na to, że ich wzór nie jest regulowany w rozporządzeniu).

Co daje karta parkingowa?

Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej ruchowo – upoważnia ją to postoju na miejscu zarezerwowanym dla osób niepełnosprawnych (wszędzie tam, gdzie takie miejsca są wyznaczone). Ponadto pozwala nie stosować się do znaków drogowych: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39

Znak B-1
Zakaz ruchu w obu kierunkach.
Oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy; znak może być ustawiony na jezdni.
Umieszczona pod znakiem B-1 tabliczka T-22 wskazuje, że zakaz nie dotyczy rowerów jednośladowych
Znak B-3
Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych. Oznacza zakaz ruchu pojazdów silnikowych; zakaz nie dotyczy motocykli jednośladowych
Znak B-3a
Zakaz wjazdu autobusów
Znak B-4
Zakaz wjazdu motocykli
Znak B-10
Zakaz wjazdu motorowerów.
Oznacza zakaz ruchu motorowerów.
Znak B-35
Zakaz postoju
Oznacza zakaz postoju pojazdu; dopuszczalny czas unieruchomienia pojazdu dłuższy niż jedna minuta jest wskazany napisem na znaku albo na umieszczonej pod nim tabliczce.
Znak B-37
Zakaz postoju w dni nieparzyste
Znak B-38
Zakaz postoju w dni parzyste.
Znak B-39
Strefa ograniczonego postoju.
Oznacza wjazd do strefy, w której obowiązuje zakaz postoju pojazdów na wszystkich drogach; dopuszczalny czas unieruchomienia pojazdu dłuższy niż jedna minuta jest wskazany napisem na znaku.

Z uprawnień może korzystać także osoba każdorazowo przewożąca osobę niepełnosprawną (posiadacza karty parkingowej). Pojazd może być na przykład pozostawiony na miejscu oznaczonym kopertą – np. na czas doprowadzenia osoby do punktu docelowego, na czas niezbędny na jej powrót itp.

Posiadacz pojazdu nie może posługiwać się kartą parkingową w innych wypadkach niż wskazane powyżej

Karta parkingowa powinna być zamieszczona za przednią szybą pojazdu, tak aby można było odczytać jej pierwszą stronę (zawsze wtedy gdy pojazd korzysta z uprzywilejowania).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA