REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta parkingowa – komu przysługuje, jakie są ułatwienia?

Adam Kret
karta parkingowa
karta parkingowa

REKLAMA

REKLAMA

Osoba niepełnosprawna, a także kierowca przewożący taką osobę, mogą uzyskać kartę parkingową uprawniającą do parkowania na tzw. kopercie, oraz m.in. zezwalającą na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych.

Kto wydaje kartę parkingową?

Karta parkingowa wydawana jest odpłatnie (koszt to 21 zł - od 1 lipca 2014 roku), przez starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

REKLAMA

Nie ma innej możliwości uzyskania WAŻNEJ karty parkingowej niż droga urzędowa – niezależnie od okoliczności faktycznych – karta musi być wydana przez starostę (nie można jej kupić, ani sporządzić samodzielnie). W przypadku zaparkowania samochodu w miejscu zastrzeżonym dla osoby niepełnosprawnej ruchowo – bez ważnej karty parkingowej otrzymamy mandat.

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu (książka)

Komu może być wydana karta parkingowa?

Zgodnie z art. 8 ustawy prawo o ruchu drogowym – karta parkingowa może być wydana osobie niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej, przy czym podstawą do jej uzyskania jest wydane przez Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności:

 • orzeczenie o niepełnosprawności,
 • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
 • orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień,
  ze wskazaniem o istnieniu przesłanek do wydania karty parkingowej.

Zmiany od 1 lipca 2014

REKLAMA

Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa będzie wydawana wyłącznie:
1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;        
2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od dnia 1 lipca 2014 r. osoba niepełnosprawna zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności nie jest uprawniona do uzyskania karty parkingowej. Jeśli jednak posiada ona kartę parkingową wydaną przed tą datą to jej karta zachowuje ważność do dnia określonego jako data ważności karty, jednak nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2014 r.

Zobacz też: Jak odzyskać auto, które zostało odholowane na policyjny parking?

Osoby posiadające orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroby neurologiczne).

Wydaną osobie niepełnosprawnej kartą parkingową może posługiwać się także inna osoba (kierujący pojazdem) jeśli związane jest to z przewozem osoby niepełnosprawnej (np. dowozem do lekarza, pracy, sklepu itp.).

Dokumenty wymagane do wydania karty parkingowej:

 • wypełniony wniosek o wydanie karty parkingowej,
 • załączona kserokopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu),
 • opłata w wysokości 21 zł wniesiona do kasy starostwa, lub na rachunek bankowy,
 • aktualna fotografia (1 szt. o wymiarach 35 mm x 45 mm),
 • upoważnienie do złożenia wniosku o wydanie karty parkingowej i jej odbioru ( jeśli podanie o kartę będzie składać i odbierać inna osoba niż uprawniona do jej otrzymania),
 • dowód osobisty wnioskodawcy,
 • dowód osobisty osoby upoważnionej przez wnioskodawcę.

Zobacz też: Powtórka z przepisów – gdzie nie wolno parkować?

Wzór wniosku jest z reguły dostępny w starostwach oraz na ich stronach internetowych (mogą się różnić pomiędzy starostwami z uwagi na to, że ich wzór nie jest regulowany w rozporządzeniu).

Co daje karta parkingowa?

Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej ruchowo – upoważnia ją to postoju na miejscu zarezerwowanym dla osób niepełnosprawnych (wszędzie tam, gdzie takie miejsca są wyznaczone). Ponadto pozwala nie stosować się do znaków drogowych: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39

Znak B-1
Zakaz ruchu w obu kierunkach.
Oznacza zakaz ruchu na drodze pojazdów, kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy; znak może być ustawiony na jezdni.
Umieszczona pod znakiem B-1 tabliczka T-22 wskazuje, że zakaz nie dotyczy rowerów jednośladowych
Znak B-3
Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych. Oznacza zakaz ruchu pojazdów silnikowych; zakaz nie dotyczy motocykli jednośladowych
Znak B-3a
Zakaz wjazdu autobusów
Znak B-4
Zakaz wjazdu motocykli
Znak B-10
Zakaz wjazdu motorowerów.
Oznacza zakaz ruchu motorowerów.
Znak B-35
Zakaz postoju
Oznacza zakaz postoju pojazdu; dopuszczalny czas unieruchomienia pojazdu dłuższy niż jedna minuta jest wskazany napisem na znaku albo na umieszczonej pod nim tabliczce.
Znak B-37
Zakaz postoju w dni nieparzyste
Znak B-38
Zakaz postoju w dni parzyste.
Znak B-39
Strefa ograniczonego postoju.
Oznacza wjazd do strefy, w której obowiązuje zakaz postoju pojazdów na wszystkich drogach; dopuszczalny czas unieruchomienia pojazdu dłuższy niż jedna minuta jest wskazany napisem na znaku.

Z uprawnień może korzystać także osoba każdorazowo przewożąca osobę niepełnosprawną (posiadacza karty parkingowej). Pojazd może być na przykład pozostawiony na miejscu oznaczonym kopertą – np. na czas doprowadzenia osoby do punktu docelowego, na czas niezbędny na jej powrót itp.

Posiadacz pojazdu nie może posługiwać się kartą parkingową w innych wypadkach niż wskazane powyżej

Karta parkingowa powinna być zamieszczona za przednią szybą pojazdu, tak aby można było odczytać jej pierwszą stronę (zawsze wtedy gdy pojazd korzysta z uprzywilejowania).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mslezak57
  2021-12-10 15:18:10
  Co to znaczy znaczne ograniczenie możliwości samodzielnego poruszania się.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasada ograniczonego zaufania. Drogowy obowiązek czy raczej możliwość?

Mądrzejszy powinien ustąpić... Tak w języku osiedlowym można byłoby wytłumaczyć istotę zasady ograniczonego zaufania. Uzupełnia ona reguły drogowe. Ale uzupełnia jako dodatkowy obowiązek kierowców czy raczej możliwość i ostrzeżenie? Rozstrzygnijmy tę kwestię.

Jazda na rowerze po alkoholu w 2024 r. Czy rowerzysta straci prawo jazdy?

Rower i alkohol to złe połączenie. Odradzamy je i to stanowczo. Jaka jednak kara grozi za prowadzenie roweru po alkoholu w 2024 r.? I czy rowerzysta straci np. prawo jazdy? Odpowiedzmy na te pytania.

Będą opłaty za auta spalinowe. Kierowcy zaczną płacić podatek w 2025 r. Wiceminister potwierdza

Miał być podatek od aut spalinowych 2024, a będzie opłata dla posiadaczy aut spalinowych 2025. Za rok pojawi się dopiero pierwsza z danin. Druga zacznie obowiązywać w 2026. Tak przynajmniej twierdzi wiceminister klimatu i środowiska.

Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

Taka rzecz mogła się zdarzyć chyba tylko we Włoszech. Tamtejsze ministerstwo infrastruktury i transportu postanowiło promować bezpieczeństwo drogowe. Ale na filmikach opracowanych przez resort, pasażerowie w pojazdach nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa.

REKLAMA

Stan wyższej konieczności. Kierowca popełnił wykroczenie, ale kary nie dostanie

Kierowca może popełnić wykroczenie i kary nie dostać. I przypadki takie są dwa. Podstawowym jest oczywiście stan wyższej konieczności. Ten wymaga jednak spełnienia pewnego wymogu. Wiesz jakiego?

Masz auto służbowe? Zatem zapłacisz więcej za parkowanie. Pomysł Sopotu storpedowało WSA

W Sopocie w 2023 r. zmieniły się zasady działania stref płatnego parkowania. I od razu wzbudziły kontrowersje. Powód? Mieszkańcy SPP mają prawo do preferencyjnego abonamentu, chyba że mają auto użyczone lub w najmie. Wtedy uprawnienie to tracą. Zapis zakwestionował właśnie WSA na wniosek RPO.

Uszkodzenie samochodu służbowego. Jak firma może oszczędzić na likwidacji małej szkody?

Oszczędności. To w dobie inflacji i rosnących kosztów ulubione słowo przedsiębiorców. Odmieńmy je zatem przez kilka przypadków i powiedzmy, jak właściciele firm mogą oszczędzać na likwidacji małej szkody komunikacyjnej. Jest pewien ciekawy sposób.

Nowa Dacia Spring 2024. Najtańszy elektryk nie tylko z nową "twarzą"

Tanio, taniej, elektryczna Dacia? To hasło powraca do oferty rumuńskiej marki. Spring 2024 otrzymał nowy wygląd, ale i technologię. Teraz stanie się mocniejszy i... zdecydowanie bardziej efektowny.

REKLAMA

Niepełnosprawni wkrótce stracą karty parkingowe. Te wygasną we wrześniu 2024 r.

Wkrótce wygasną karty parkingowe dla niepełnosprawnych przedłużane w związku z pandemicznymi i popandemicznymi perturbacjami. Ostateczny termin to 30 września 2024 r. Ważność, których kart została przedłużona? I jak wyrobić nową kartę?

Twój e-PIT 2024. Roczne rozliczenie podatku a ulga lub podatek za samochód. Gdzie wpisać kwotę w elektronicznym druku?

Rozliczenie roczne w usłudze "Twój e-PIT" jest naprawdę proste. Wystarczy zalogować się na rządowej stronie. Tylko czy można rozliczyć w elektronicznym PIT ulgę rehabilitacyjną za samochód, koszty dojazdy do pracy i podatek od sprzedaży auta? Można. Oto instrukcja.

REKLAMA