REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Parkowanie samochodu na zamkniętych osiedlach

Tomasz Korniejew
Parkowanie samochodu na zamkniętych osiedlach.
Parkowanie samochodu na zamkniętych osiedlach.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zarządcy terenów na osiedlach zamkniętych mają prawo do ustanawiania wszelkich zasad parkowania pojazdów. W określonych przypadkach mają też prawo odholować pojazd, gdy nie jest zaparkowany w konkretnym miejscu, a wcale nie utrudnia ruchu!

Temat parkowania na terenie zamkniętych osiedli podnosi ciśnienie coraz większej grupie Polaków. Począwszy od mieszkańców zamkniętych osiedli poprzez ich najbliższych po dalszych znajomych.
Parkowanie w zamkniętych strefach jest źródłem kłopotu, bo zarządcy terenów często ustalają własne zasady, które zamiast podnosić komfort życia mieszkańców, zwyczajnie im życie utrudniają.

REKLAMA

Zobacz też: Kiedy straż miejska może odholować auto?

Kiedy z zamkniętego osiedla może zostać odholowany pojazd?

REKLAMA

Brzmi to absurdalnie, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarządca może poprosić straż miejską lub policję o odholowanie pojazdu, kiedy będzie miał na to ochotę o ile pojazd będzie zaparkowany poza wyznaczonym miejscem, a teren będzie strefą zamieszkania.

W myśl obowiązujących przepisów na każdym terenie, przed wjazdem do którego stoi znak informujący, że jest to strefa zamieszkania dozwolone jest parkowanie pojazdów tylko w wyznaczonych do tego miejscach.
W przypadku, gdy ktoś zaparkuje samochód zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami, czyli poza obszarem zakazu zatrzymywania, zachowując odpowiednią odległość od skrzyżowania, nie utrudniając ruchu, etc. ale postawi auto poza wyznaczonym miejscem parkingowym naraża się nie tylko na mandat (100 zł i 1 punkt karny) lecz również na możliwość odholowania pojazdu na wniosek zarządcy terenu.

Zobacz też: Parkowanie na chodniku - wyłącznie przodem!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parking dla gości, czy dla mieszkańców

Strzeżone, zamknięte osiedla to także ostoja wszelkiego rodzaju regulaminów. Mieszkańcy często muszą znakować swoje pojazdy stosownymi plakietkami lub identyfikatorami umieszczanymi za szybą, żeby potwierdzić upoważnienie do zaparkowania samochodu na miejscu którego często są właścicielami lub miejscu przeznaczonym do parkowania aut przez ogół mieszkańców. Jest to zazwyczaj ponowne potwierdzenie prawa do parkowania, bo przecież pierwszym jest posiadanie pilota, którym wcześniej otworzyli sobie szlaban.
Nic to. Najważniejszy na terenach wielu osiedli jest regulamin stworzony przez spółdzielnię lub wspólnotę, który często utrudnia życie mieszkańcom. I zabrania parkowania gościom lub dopuszcza je tylko na okres kilkunastu minut.
Niestety, trudno z regulaminem wygrać. Jedyną możliwością jest udowodnienie przed sądem, że któryś z zapisów regulaminu działa na szkodę mieszkańców lub jest niezgodny z prawem.
A gościom i tak mogą odholować auto spod naszych okien. I to legalnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA