REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Silnik 1.9 TDI - które jego wersje mają droższą turbinę o zmiennej geometrii łopatek?

Silnik 1.9 TDI wyposażony jest w turbosprężarkę zwiększającą jego moc maksymalną. Niektóre jej wersje dla poprawy osiągów wyposażono dodatkowo w zmienną geometrię łopatek. Oto lista silników 1.9 TDI z turbosprężarką VGT.

Honda CR-V: Historia modelu

Pierwsza generacja Hondy CR-V pojawiła się w 1995 roku. Wtedy segment crossoverów dopiero raczkował, a model CR-V był jednym z pierwszych jego przestawicieli. Niedawno Honda zaprezentowała najnowszą, czwartą generację modelu CR-V. Z tej okazji przedstawiamy krótką historię Hondy CR-V.

Zaskakujące wyniki testów zderzeniowych IIHS

Testy zderzeniowe IIHS to alternatywa dla tych przeprowadzanych przez europejską organizację Euro NCAP. Nowa próba zderzeniowa zastosowana przez IIHS wprowadziła spory zamęt w kwestii faktycznego poziomu bezpieczeństwa, jaki oferują samochody osobowe.

Silnik 1.9 TDI - które wersje mają pompowtryskiwacze?

Silnik 1.9 TDI to prawdopodobnie najbardziej znany silnik diesla w Polsce. Znany i ceniony zarówno przez mechaników jak i kierowców doczekał się wielu wersji. Podpowiadamy jak rozróżnić, które z nich są zasilane poprzez pompę rozdzielaczową, a które przez pompowtryskiwacze.

REKLAMA

Przeprawa promowa z vanem – bilet pasażerski czy cargo?

Przeprawa promowa z vanem może nam przysporzyć kilka problemów jeśli wykupimy nieprawidłowy bilet na podróż. Generalnie przyjmuje się, że jeśli podróżujemy vanem w celach turystycznych, czyli nie przewozimy komercyjnego towaru, wówczas możemy wykupić standardowy bilet promowy jak na pojazd osobowy. Jednakże wszystko zależy od przewoźnika promowego i trasy promowej i szczęścia.

Testy zderzniowe Euro NCAP - jak ocenia się stopień bezpieczeństwa samochodu?

W ocenie Euro NCAP oprócz osiągów, wyposażenia czy stylistyki samochodu, istotną rolę w jego wyborze odgrywa poziom oferowanego przez pojazd bezpieczeństwa. Jak wygląda taki test?

Przyczyny przekraczania prędkości przez polskich kierowców

W dobie dyskusji o zasadności stosowania fotoradarów warto zastanowić się nad przyczynami przekraczania prędkości przez Polaków. Może problem da się zniwelować mniej kosztownie niż przy pomocy drogich urządzeń rejestrujących.

Honda CRX II jako zabytek!

Honda CRX II generacji to auto, które w szybkim czasie zdobyło status kultowego. Mocne silniki i niska masa gwarantowały sportowe wrażenia z jazdy. Obecnie najstarsze egzemplarze mają ponad 25 lat, przez co można zarejestrować je jako pojazdy zabytkowe. Podpowiadamy, które jej wersje nadają się najlepiej do tej roli.

REKLAMA

Castrol ma sposób na zimowe problemy z rozruchem

Niskie zimowe temperatury mogą spowodować problemy z zamarzającym paliwem, a tym samym porannym rozruchem silnika. Castrol ma na to sposób. TDA to dodatek do oleju napędowego, który pomaga nie tylko zimą

Zimowa jazda samochodem do pracy - porady

Zima zaskakuje nie tylko drogowców. Dla kierowców dojeżdżających do pracy samochodem padający śnieg i mróz oznaczają dłuższy dojazd. Co powinieneś wiedzieć, żeby ograniczyć ryzyko spóźnienia?

Silniki MutiAir a LPG

Silniki z serii MultiAir, mimo swojej zaawansowanej konstrukcji, mogą być przystosowane do zasilania gazem LPG. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej instalacji LPG.

Jak bezpiecznie jeździć w warunkach zimowych?

Na trudne zimowe warunki składają się: mróz, gołoledź, marznąca mżawka, śnieg, zaspy i śliska nawierzchnia. Prowadzenie auta w tak niesprzyjających warunkach wymaga od kierowcy wzmożonej uwagi i skupienia. Podpowiadamy, jak się przygotować do prowadzenia auta w tak trudnych warunkach?

Jak podjechać pod śliskie wzniesienie i jak z niego zjechać?

Podjazd pod oblodzoną górkę wymaga doświadczenia. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z podjazdem pod śliskie wzniesienie i jak z oblodzonej górki zjechać?

Mysafety - sposób na zgubione kluczyki?

W przypadku zgubienia kluczyków samochodowych zazwyczaj zmuszeni jesteśmy do skorzystania z kilku drogich lub droższych opcji ich dorobienia. Jednak wyjście z sytuacji nie musi być kosztowne.

Jak prawidłowo przygotować auto do zimy?

Odpowiednie przygotowanie auta do zimowych warunków eksploatacji pomoże zapobiec wielu niedogodnościom związanym z trudnymi warunkami. Podpowiadamy o jakie elementy auta należy zadbać, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia lub niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jak stan techniczny opon wpływa na bezpieczeństwo kierowców?

Jeden na sześć wypadków drogowych wynikających z niesprawności technicznej auta był spowodowany przez zły stan techniczny opon. Z raportu opracowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku w Polsce odnotowano ponad 40 tys. wypadków drogowych.

Promem na narty do Norwegii i Szwecji

Trwający sezon narciarski oraz zimowe kolonie na pewno przyciągną niejedną rodzinę lub grupę znajomych na stoki narciarskie w Skandynawii. Coraz więcej z nas zorganizuje taki wyjazd samodzielnie i wybierze się na czterech kolkach do wymarzonego kurortu narciarskiego. Aby przedostać się przez Bałtyk i inne morskie wody Aferry.pl proponuje kilka tras promowych.:

Jak przypiąć dziecko w kombinezonie w foteliku?

Zimowy ubiór - grube kurtki, kombinezony utrudniają zapięcie dziecka w foteliku. Jak sprawdzić, że w takim przypadku dobrze dociągnęliśmy pasy?

Jak prawidłowo eksploatować oświetlenie w pojazdach?

Eksperci alarmują, że stan oświetlenia pojazdów poruszających się po polskich drogach jest w stanie opłakanym, głównie z powodu niewiedzy kierowców na temat prawidłowego używaniu świateł i właściwego dbania o stan oświetlenia w swoim aucie.

Wszystko o kontrolach drogowych

Kontrole drogowe w 2013 roku to bardzo popularne zjawisko. Polscy kierowcy mogą być kontrolowani m.in. przez Inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, Strażników Straży Miejskiej i oczywiście przez Policjantów z drogówki. Poniżej prezentujemy najczęstsze powody kontroli i sposoby na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji kontroli.

Przechodzenie przez jezdnię, a korzystanie z telefonu

Piesi, którzy przechodząc przez jezdnię używają telefonu (wysyłając sms lub słuchając muzyki) są "jak dzieci we mgle".

Jak kierowcy powinni dbać o oczy?

Przez ponad połowę roku na polskich drogach kierowcom towarzyszą trudne warunki drogowe. W czasie krótkich i pochmurnych dni kierowcy muszą wytężać wzrok, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innych uczestnikom ruchu. Okulista Renata Makuc radzi, jak każdy kierowca powinien dbać o oczy.

Jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku na drodze i w aucie?

Bezpieczeństwo dzieci jest dla rodziców najważniejsze. Poniżej prezentujemy serię praktycznych porad, które przygotowali organizatorzy akcji „Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą, czyli dziecko bezpieczne na drodze”. Zastosowanie ich w życiu pomoże podnieść poziom bezpieczeństwa dzieci na drodze i w aucie.

Dopieść swoje auto pozłacanymi żarówkami Osram

Od stycznia 2013 roku na naszym rynku dostępne są żarówki Osram Night Breaker Plus w limitowanej, złotej wersji. Seria ta powstała, aby uczcić piątą rocznicę powstania żarówek Night Breaker. Od standardowych żarówek różni się pozłacanymi elementami.

Tolerancja radarowa, czyli z jaką prędkością można poruszać się po polskich drogach

Rozstawione przy drogach fotoradary mają ustawioną granicę tolerancji i nie zrobią zdjęcia kierowcy, który jedzie nieznacznie szybciej niż można na danym odcinku drogi. Tylko czy chodzi o 10, czy o 20 km/h?

Szyby samochodowe: kiedy naprawić, a kiedy wymienić?

Najczęściej występującą przyczyną uszkodzenia szyby są kamyki wyrzucane spod kół poprzedzających jadących samochodów. Uszkodzona szyba nie zawsze wymaga kosztownej wymiany. W wielu przypadkach wystarczy jedynie skuteczna naprawa szyby samochodowej w profesjonalnym serwisie.

Największa baza ogłoszeń sprzedaży samochodów osobowych w polskim Internecie

Planujesz zakup auta i szukasz najlepszej okazji cenowej? Zajrzyj na pierwszy nowoczesny polski agregator ofert motoryzacyjnych – KupujeAuto.pl. Codziennie pojawia się na nim ok. 250 tys. ogłoszeń z różnych rynków samochodowych. Serwis stanowi ułatwienie dla osób poszukujących używanego auta nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Dzięki temu, że znajdziesz tam ogłoszenia z różnych serwisów motoryzacyjnych, łatwiej będzie porównać konkretne oferty sprzedaży aut.

CB radio - poznaj żargon kierowców!

Prawidłowa obsługa CB radia wymaga znajomości specjalnego słownictwa, które ułatwia i przyspiesza komunikację z innymi jego użytkownikami. Warto też wiedzieć, o czym i na których kanałach możemy porozmawiać.

Czy kobiety jeżdżą bezpieczniej od mężczyzn?

Stereotypy na temat kobiet kierowców dotyczą najczęściej nieudolnych prób parkowania, jazdy jednokierunkową ulicą pod prąd czy robienia makijażu na skrzyżowaniu. Okazuje się jednak, że wbrew obiegowym opiniom, to panie prowadzą w wyścigu o tytuł „mądrego kierowcy”.

W których polskich miastach jeździ się najwolniej?

Koniec roku to czas podsumowań i wniosków. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl opublikowali ranking najwolniejszych miast w Polsce. W czołówce Kraków, Wrocław, Poznań i oczywiście Warszawa.

W jakich państwach produkowane są samochody - wiesz czy nie?

Większość towarów dostępnych na sklepowych półkach ma oznaczenie „made in China”. Zastanawialiście się, gdzie są produkowane obecnie sprzedawane samochody?

CB radio - podstawy obsługi

Aby CB radio służyło kierowcy jak najlepiej warto zapoznać się z jego funkcjami. Większość jego nowych użytkowników nie zaprząta sobie głowy czytaniem jego instrukcji, co w skrajnych sytuacjach może się obrócić przeciw nim. Warto zatem przyjrzeć się podstawowym możliwością CB radia.

CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?

Nadmierna rozbudowa sieci fotoradarów oraz floty nieoznakowanych radiowozów w Polsce sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup CB radia. Podpowiadamy, które modele tych urządzeń cieszą się największą popularnością oraz czy trzeba mieć na ich użytkowanie specjalne pozwolenie.

Okulary do jazdy nocą - jakie kupić by faktycznie widzieć więcej?

Nocna podróż autem jest o tyle niebezpieczna gdyż z jednej strony światła mijania zapewniają widoczność do 50 m przed autem, a z drugiej ich skuteczność jest dodatkowo ograniczana przez oślepiające światła aut nadjeżdżających z przeciwka.

Odpalanie silnika podczas mrozu

Rozruch silnika to moment, w którym zużywa się najbardziej. Rozruch podczas mrozu jest dla silnika tym większym wyzwaniem. Podpowiadamy, jak uruchamiać silnik zimą, by nie narażać jednostki napędowej na niepotrzebny "wysiłek".

Opony z kolcami - kiedy można ich używać?

Opony z kolcami zostały dopuszczone do użytku w wielu europejskich krajach. Dlaczego w Polsce są zakazane? Co grozi za jazdę na tego typu ogumieniu?

Zamarzanie paliwa – jak uniknąć tego problemu? Czy można sobie z nim szybko poradzić?

Zamarzanie paliwa, zwłaszcza w autach z silnikiem Diesla, to częste zjawisko w okresie zimowych. Czy można skutecznie zaradzić temu problemowi?

Niedogrzany silnik - skutki

Skutki jazdy z niedogrzanym silnikiem mogą być poważniejsze niż się wydaje. Poniżej podpowiadamy, co może być przyczyną niedogrzania silnika i jakie są skutki, gdy nie usuniemy usterki.

Poślizg - jak go uniknąć? Styl jazdy, a skłonność do poślizgu

Brawura i permanentne przecenienie swoich umiejętności to cechy większości polskich kierowców. W rezultacie więcej niż co trzeci prowadzący przynajmniej raz wpadł w poślizg przez własną nieodpowiedzialność.

Badanie zadymienia silników diesla - dlaczego prawie nikt się go nie podejmuje?

Widok auta, z którego wydechu wydobywają się kłęby czarnego dymu odruchowa zachęca do powiadomienia Policji. Nie dość, że pojazd w takim stanie zatruwa powietrze, to na dodatek budzi poważne wątpliwości co do stanu technicznego pozostałych jego elementów. Dlaczego tak dużo aut z silnikiem diesla ma podbijane dowody rejestracyjne pomimo, że stan ich jednostek napędowych jest fatalny?

ITS radzi: dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze

Czy śnieg i mróz wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa panującego na drodze? Eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego twierdzą, że tak. W złych warunkach kierowcy stają się bardziej ostrożni i jeżdżą wolniej.

ITS prezentuje wyniki ankiety dotyczącej świateł w pojazdach

Eksperci ITS twierdzą, że istotnym powodem wybranych wypadków może być zły stan oświetlenia w pojazdach. Dane wskazują także, że kierowcy jeżdżą w nocy znacznie szybciej niż pozwala im na to rzeczywisty zasięg oświetlanej światłami drogi.

Maksymalna masa holowanej przyczepy dla prawa jazdy kategorii B

Posiadanie auta typu kombi z kilkuset litrowym bagażnikiem nie daje gwarancji, że zmieścimy do niego wszystko to, co jest nam niezbędne. Zakup przyczepy lub jej wypożyczenie to dobry pomysł jeśli musimy przewieźć wielkogabarytowe przedmioty. Jaka jest maksymalna masa przyczepy, którą można holować jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B?

Jazda na luzie samochodem z automatyczną skrzynią biegów - czym ryzykujemy?

Wielu użytkowników samochodów z automatyczną skrzynią biegów przenosi swoje przyzwyczajenia z jazdy autem ręczną przekładną nie zdając sobie sprawy, że to zupełnie inne urządzenie. Czy można jeździć na luzie samochodem wyposażonym w „automat”?

Osłona silnika i skrzyni biegów -dlaczego warto je zamontować w samochodzie?

Osłona silnika jest dla przeciętnego kierowcy elementem, o którego istnieniu przekonuje się dopiero wtedy gdy ją uszkodzi. Czy faktycznie jest ona przydatna? Czy fabryczna jest wystarczająca dobra, czy może lepiej zaopatrzyć się w nią w wyspecjalizowanym warsztacie?

ITS radzi: Jak bezpiecznie jeździć zimą

Prowadzenie samochodu w zimowych warunkach wymaga wzmożonej uwagi. Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne sprawiają, że w każdej chwili trzeba być przygotowanym na utratę przyczepności kół i poślizg. Problemem jest także szybko zapadający zmrok i ograniczona widoczność.

Jaki kupić prezent miłośnikowi gadżetów?

Spieszymy z pomocą osobom, które ciągle zastanawiają się nad tym, jaki prezent kupić komuś, kto nie wyobraża sobie życia bez różnych gadżetów. Poniżej lista przykładowych urządzeń, które mogą umilić pracę i sprawić, że jazda samochodem będzie bezpieczniejsza.

Eksploatacja silnika Diesla w zimie

Niskie temperatury powietrza wymuszają na właścicielach samochodów z silnikami Diesla szczególną dbałość o jednostki napędowe. Jak prawidłowo eksploatować silnik Diesla w zimie?

Paliwa na duże mrozy

Zimą, na stacjach paliw jest dostępne paliwo zimowe o obniżonych temperaturach mętnienia i blokowania filtra. Dotyczy to zarówno oleju napędowego, jak i benzyny. Jednak paliwa zimowe mogą przegrać walkę z naprawdę srogim mrozem. Okazuje się, że w Polsce dostępne jest również paliwo "arktyczne".

Piszczące wycieraczki, jaka może być przyczyna?

W okresie jesienno-zimowym dobra kondycja piór wycieraczek jest bardziej istotna niż w pozostałej części roku. Z jednej strony chodzi o widoczność i bezpieczeństwo, z drugiej o komfort jazdy.

REKLAMA