REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak sprawdzić stan rozrządu?

Kupując samochód bez historii serwisowej ciężko nam ocenić stan rozrządu. Nalepki na obudowie silnika nie zawsze pokazują autentyczny stan. Podpowiemy, jak samemu sprawdzić rozrząd - choć najlepiej jest zawsze, profilaktycznie, rozrząd wymienić.

Jak korzystać z klimatyzacji zimą?

W wilgotnym i zimnym okresie zimowym kierowcy często muszą walczyć z zaparowanymi szybami. Niewielu z nich wie, że w usuwaniu wilgoci z powietrza skutecznie może wspomóc ich sprawnie działająca klimatyzacja oraz jej filtr kabinowy.

Jak przewozić samochodem osobowym przedmioty o dużych gabarytach?

Często, z oszczędności lub z braku innych możliwości, samochód osobowy traktuje się jak dostawczy lub ciężarowy, przewożąc nim mniejsze meble i inne sprzęty gospodarstwa domowego, albo różnorodne pakunki.

Jak kierowca powinien chronić oczy przed słońcem?

Jazda w słoneczny dzień jest przyjemna wówczas, kiedy słońce znajduje się wysoko nad horyzontem. W przeciwnym wypadku jego blask może oślepić kierowcę, a to może mieć bardzo przykre następstwa.

REKLAMA

Jak sprawdzić termostat?


Prawidłowo pracujący termostat jest gwarancją zarówno ekonomicznego zużycia paliwa, jak i trwałości silnika. Trzeba więc o niego troszczyć się, jak o inne bardzo ważne elementy samochodu.

Jak jechać po zmierzchu w ruchu miejskim?

Jazda po ulicach miast nie jest łatwą rzeczą nawet w dzień, przy pięknej pogodzie. Jeszcze trudniej jeździ się po zmierzchu, kiedy światła reflektorów innych pojazdów atakują wzrok kierowcy, a piesi nie zawsze są widoczni.

Jak działa wtryskowe zasilanie silników o zapłonie iskrowym?


Gaźnikowy układ dostarczania do silnik mieszanki paliwowo-powietrznej ma wiele wad. Często nie zapewnia właściwego składu mieszanki,a także zdarza się, że nie zapewnia dostarczania jednakowej ilości paliwa do poszczególnych cylindrów.

Jak pracuje gaźnik?

Gaźnik, zwany dawniej karburatorem, jest urządzeniem pozwalającym na wytworzenie mieszanki ciekłego paliwa i powietrza, niezbędnej do pracy silnika o zapłonie iskrowym oraz sterowanie wielkością jej dopływu do cylindrów.

REKLAMA

Jak uszczelniać przewody paliwowe?


Nieszczelne połączenia przewodów paliwowych ze zbiornikiem paliwa, pompą paliwa, pompą wtryskową lub gaźnikiem mogą być przyczyną wielu kłopotów i problemów, z których największym może być pożar samochodu.

Jak zmniejszyć toksyczność spalin w silniku benzynowym?


Czy można we własnym zakresie zmniejszyć toksyczność spalin? Od pewnego czasu stało się modne mówienie o szkodliwym wpływie motoryzacji na środowisko. Podjęto także wiele prób rozwiązania tego problemu.

Jak działa turbodoładowanie?

Układ turbodoładowania zwiększa osiągi silnika. Dlaczego? Bowiem moc silnika spalinowego zależy tylko od dwóch czynników: od natężenia wytwarzania ciepła w jego cylindrach i od sprawności zamieniania tego ciepła na pracę mechaniczną.

Jak dzielimy spalinowe silniki samochodowe?

Silniki spalinowe, stosowane we współczesnych pojazdach dzielą się na trzy podstawowe grupy: tłokowe, turbinowe i odrzutowe. W samochodach mają zastosowanie jedynie należące do grupy pierwszej, czyli tłokowe.

Nierówne ładowanie alternatora w Audi A6 C5 – jak to naprawić

Uszkodzenie alternatora oznacza problemy z eksploatacją i ryzyko uszkodzenia akumulatora i innych elektro-mechanizmów, których koszt naprawy może sięgnąć nawet kilkuset złotych. Powiemy gdzie szukać przyczyn i jak je usunąć.

Czy można zamontować Climatronic w miejsce klimatyzacji manualnej?


Pytanie to zadaje sobie wielu kierowców posiadających klimatyzację manualną. Mogłoby się wydawać, że wystarczy wymienić panel sterowania. Jednak wymiana przebiega zupełnie inaczej.

Jak uniknąć nierównomiernego zużywania się opon?

Jest kilka powodów nierównomiernego zużycia opon. Bieżnik zużywa się nierównomierne zawsze za sprawą niedopatrzeń kierowców. Poradnik ma na celu podpowiedzenie, jak uniknąć doprowadzenia naszych opon do takiego, złego stanu.

Dlaczego opona zużywa się nierównomiernie?

Nierównomierne zużycie bieżnika występuje z kilku powodów. Jednak w każdym przypadku winny jest kierowca. W poradniku tym podpowiemy, jak uniknąć szybkiego zużycia opony.

Jak zamontować przednie halogeny przeciwmgielne?


Nie każde auto ma na wyposażeniu światła halogenowe. Często są one przydatne. W artykule tym przedstawimy sposób montażu przednich świateł przeciwmgielnych.

Jak wymienić deskę rozdzielczą?

Deskę rozdzielczą wymieniamy lub demontujemy z różnych powodów. W poradniku tym pokażemy jak to zrobić krok po kroku.

Jak wymienić lusterka wsteczne?


Jazda autem bez lusterka jest uciążliwa. Naprawa w takie sytuacji jest konieczna. W poradniku tym przedstawimy, jak samemu wymienić lusterka wsteczne (boczne).

Jak wyczyścić zawór EGR?

Zawór EGR wymaga czyszczenia kiedy auto zużywa więcej paliwa, gaśnie silnik przy wciskaniu sprzęgła lub dojeżdżaniu do świateł. Problem ten jest często spotykany, niezależnie od marki.

Region Wallis/Vallee

W kantonie Valais znajduje się najpotężniejszy lodowiec Alp – Alrtsch, słynne miasteczko Zermatt z górującym szczytem Matternhorn oraz kurort Saas Fee. Odpocząć można wśród ośnieżonych stoków górskich w przytulnych, często drewnianych domkach przy raclette, z którego słyną te właśnie okolice.

Jak wymienić drążki kierownicze?


Drążki kierownicze są to elementy układu kierowniczego, które wymagają częstszej wymiany, niż inne elementy. W poradniku tym podamy sposób na samodzielną wymianę drążków kierowniczych.

Trentino – Tyrol Południowy

Południowa część tego regionu, zwanego również Tyrolem Południowym, zamieszkana jest przez ludność włoskojęzyczną, północna część przez ludność niemieckojęzyczną. Znajduje się tutaj wiele znanych letnich i zimowych miejscowości wypoczynkowych. Okolice jeziora Garda należą do najpiękniejszych terenów Europy Południowej. Region ten leży po południowej, słonecznej stronie Alp.

Jak wymienić poduszki silnika?

Wymiana poduszek silnika jest wskazana, gdy auto ma duży przebieg. Objawy ich zużycia są odczuwalne w czasie postoju i podczas jazdy. W poradniku tym przedstawimy, jak wymienić poduszki silnika.

Jak wymienić łącznik elastyczny tłumika?


Uszkodzenie łącznika elastycznego jest dosyć częstą przypadłością układu wydechowego. Wymiana nie jest problematyczna, lecz wymaga trochę czasu. Oto opis jak wymienić uszkodzoną plecionkę.

Jak zamontować siłownik przedniej maski?

Większość samochodów ma pod maską wspornik służący do podpierania maski. Jednak są też auta wyposażone w specjalny siłownik. W poradniku tym podpowiemy jak zamontować taki siłownik.

Jak wymienić tapicerkę samochodową?


Kierowcy coraz częściej wymieniają tapicerkę samochodową. Przyczyny tego są tak zróżnicowane, jak ceny za tę usługę. W poradniku tym podpowiemy, jak samemu wymienić tapicerkę samochodową.

Co wybrać: koło zapasowe czy zapas w sprayu?

Producenci aut coraz rzadziej wyposażają samochody w pełnoprawne koło zapasowe. Kierowcy otrzymują koło zapasowe w sprayu. Niestety często dochodzi do sytuacji, w której okazuje się, że jest ono nieskuteczne i uniemożliwi nam dalszą jazdę.

Koło zapasowe, czy zapas w sprayu?

Coraz częściej kierowcy rezygnują z pełnowymiarowego koła zapasowego, kupując koło zapasowe w sprayu. Jednak nie zawsze jest na tyle skuteczne, żeby umożliwić dalszą jazdę.

Czy szersze opony są lepsze?

Pytanie, czy szersze opony są lepsze zadaje sobie wielu kierowców. Jedni uważają, że szerokie opony zwiększają bezpieczeństwo. Jeszcze inni, że szeroka opona tylko ładnie wygląda. W artykule tym rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Szersza opona = lepsza opona?

Czy szersze opony to lepsze opony? Cześć użytkowników uważa, że szersza opona zapewniając lepszą przyczepność, zapewnia większe bezpieczeństwo. Inni kierują się opinią, że to bezsensowny wydatek, który tylko lepiej wygląda. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak zdiagnozować uszkodzoną turbinę?

Problemy z turbosprężarkami dotyczą zarówno aut z silnikiem diesla, jak i benzynowym.

Jak zdiagnozować usterki klimatyzacji?


Powszechnie wiadomo, że usterki klimatyzacji należą do jednych z najdroższych jakie mogą się nam przytrafić. Jednak rozpoznając odpowiednie objawy, możemy się od nich uchronić.

Jak wymienić czujnik klimatyzacji?


Kiedy z dwóch nawiewów dmucha zimne i ciepłe powietrze,  oznacza to usterkę klimatyzacji. Wszystkiemu winny jest czujnik klimatyzacji. Naprawa w serwisie słono kosztuje, jednak dzięki nam sam wymienisz czujnik klimatyzacji.

Jak naprawić panel ogrzewania w Mercedesie W202?

Panel nawiewu powietrza w Mercedesie W202 to jeden ze słabych punktów tego auta. Podpowiadamy, jak go naprawić.

Jak wymienić przednie pasy bezpieczeństwa?


Pasy bezpieczeństwa wymienia się z kilku powodów. Najczęściej po wypadku, lub z powodu zużycia. W poradniku tym, pokażemy jak samodzielnie wymienić pas bezpieczeństwa.

Jak wymienić tylne lampy?

Wymiana tylnych lamp jest dość prosta. Artykuł ten, ma na celu pokazać jak poprawnie i bezkolizyjnie wymieniać tylne lampy.

Jak wyciszyć drzwi samochodowe?


Decydując się na nowy zestaw car-audio powinniśmy pomyśleć o dobrym wygłuszeniu drzwi. Jest kilka technik wyciszania drzwi. W poradniku tym postaramy się wybrać i pokazać te najlepsze.

Wyjazd samochodem do Estonii

Naszą wycieczkę samochodową po Skandynawii rozpoczynamy w Estonii – nizinnym kraju, w którym dominują wyspy oraz bogate w faunę i florę Parki Narodowe.

Jak wymienić nadkole i błotnik?

Wymiana nadkola i błotnika jest naprawą często spotykaną. Wymiana nie jest taka trudna, jakby mogło się wydawać. W poradniku tym podpowiemy jak wymienić błotnik i nadkole.

Jak wymienić przednią maskę?

Wymiana przedniej maski jest łatwą czynnością, jednak poprawne jej ustawienie wymaga trochę cierpliwości. Oto kilka porad jak sprawnie i szybko zdjąć maskę samochodową.

Jak wymienić klapę bagażnika?

Wymiana klapy bagażnika nie wymaga wizyty w serwisie, wystarczy trochę chęci i pomoc drugiej osoby. W poradniku tym rozwiejemy wątpliwości związane z wymianą klapy bagażnika w różnych wersjach nadwozia.

Czy warto przetaczać bębny i tarcze hamulcowe?


Wymiana tarcz lub bębnów hamulcowych czeka każdego kierowcę. Pojawia się pytanie, czy przetoczyć starą tarczę, czy kupić nową? Oto kilka rad, które pomogą podjąć odpowiednią decyzję.

Jak objawiają się problemy z hamulcami?


Sprawne hamulce to podstawa w każdym aucie. Jednak okazuje się, że jest to jeden z problematycznych układów. W poradniku tym przedstawimy, w jaki sposób objawiają się problemy z hamulcami.

Jak wymienić cylinderki hamulcowe?

Wymiana cylinderków hamulcowych dotyczy aut wyposażonych w bębny hamulcowe. Naprawa nie należy do trudnych, dlatego warto wykonać ją samemu. Poniżej opis wymiany cylinderków hamulcowych.

Jak wymienić tarcze hamulcowe na większe?


Wymiana tarcz hamulcowych na większe jest wymagana, kiedy zwiększamy znacząco moc auta. Założenie większych tarcz gwarantuje skuteczniejsze hamowanie. W tym poradniku podpowiemy, jak zamontować większe tarcze.

Jak pozbyć się szosowego terrorysty z ogona?

Jazda samochodem może być zarówno ekscytująca, jak i przyjemna. Poczucie wolności i zadowolenia jednak może nam odebrać kierowca, który będzie jechał niebezpiecznie blisko naszego tylnego zderzaka.

Dlaczego dymi silnik?

Dym jest ubocznym produktem spalania w każdym silniku spalinowym i odpowiednio – w silniku benzynowym będzie składał się głównie z tlenku węgla, a w silniku Diesla z cząstek stałych. Jeśli nasz silnik produkuje zbyt dużo dymu, jest to powód do niepokoju. Podpowiadamy, jaka może być tego przyczyna.

Sprawdź czy jesteś szosowym terrorystą

Gdy jeździmy samochodem, musimy być świadomi faktu, że na drodze są też inni użytkownicy. Sprawdź czy jesteś postrzegany jako szosowy terrorysta czy wręcz przeciwnie.

Jaki tuning ma sens?


Rynek samochodowy zapewnia szeroki wachlarz produktów i rozwiązań do modyfikacji samochodów. Jakie zabiegi mają sens? Co tak naprawdę warto zmieniać, a o czym lepiej zapomnieć? Oto kilka sugestii.

REKLAMA