REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa wtryskowe zasilanie silników o zapłonie iskrowym?

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Gaźnikowy układ dostarczania do silnik mieszanki paliwowo-powietrznej ma wiele wad. Często nie zapewnia właściwego składu mieszanki,a także zdarza się, że nie zapewnia dostarczania jednakowej ilości paliwa do poszczególnych cylindrów.

Cylindry, odleglejsze od gaźnika pracują z mniejszą ilością mieszanki, niż te znajdujące się tuż przy nim. Aby tego uniknąć można zastosować rząd gaźników, po jednym na każdy cylinder lub na dwa sąsiadujące. Podniosłoby to znacznie koszt eksploatacji silnika, a na dodatek stwarzałoby spore trudności w poprawnym wyregulowaniu każdego z nich. Dlatego przed mniej więcej 70 laty znaleziono inne, lepsze rozwiązanie tego problemu. Było nim zastosowanie zasilania wtryskowego, niezależnego dla każdego z cylindrów. Wtrysk paliwa w silnikach z zapłonem iskrowym znalazł zastosowanie w samochodach sportowych i w silnikach o specjalnym przeznaczeniu, zwykle wytwarzanych w krótkich seriach. Popularne samochody nadal przez kilka dziesięcioleci miały w silnikach gaźniki, głównie z uwagi na duży koszt urządzeń wtryskowych.

REKLAMA

Zobacz również:  Jak wymienić poduszki silnika?

REKLAMA

Mniej więcej 30 lat temu, kiedy bardzo zaostrzyły się wymagania, dotyczące czystości spalin, wymusiły one na konstruktorach tworzenie coraz doskonalszych, a przez to coraz droższych gaźników. Wtedy właśnie przypomniano sobie o wtrysku paliwa. Jak się okazało, koszt urządzeń z nim związanych stał się porównywalny z ceną nowoczesnych gaźników, a zyski wynikające z jego zastosowania niwelowały z naddatkiem niewielką różnicę w cenie. W silnikach, zasilanych wtryskowo napełnienie cylindrów reguluje, podobnie jak w zasilanych gaźnikowo, przepustnica, którą kierowca steruje za pomocą pedału przyspieszenia. Dawka paliwa, konieczna do pracy silnika, jest odmierzana w urządzeniu wtryskowym i dostarczana z niego pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiednim momencie do wtryskiwaczy.

Wtryskiwacze mogą być umieszczone albo w głowicy silnika, gdzie wtrysk paliwa następuje bezpośrednio do komory spalania, albo w kanałach dolotowych do poszczególnych cylindrów (tuż przed zaworami ssącymi), albo w kolektorze ssącym w pewnej odległości od zaworów. Urządzenie wtryskowe steruje ilością paliwa, dostarczaną do wtryskiwaczy dzięki sygnałom ze specjalnych czujników, informujących o wielkości przepływu powietrza w kanałach dolotowych, albo o kącie uchylenia przepustnicy lub o podciśnieniu, panującym w danym momencie w przewodzie dolotowym. Po odpowiednim przetworzeniu sygnałów urządzenie wtryskowe dozuje w sposób bardzo precyzyjny dawkę paliwa i podaje ją pod ciśnieniem do właściwego wtryskiwacza.

Zobacz również: Jak naprawić rozrusznik?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wtrysk paliwa może odbywać się albo w sposób ciągły do kolektora ssącego lub kanałów dolotowych przed zaworami ssącymi, albo okresowo w obu przypadkach lub bezpośrednio do komory spalania w cylindrze. Powyższy opis jest z konieczności bardzo uproszczony i ma na celu jedynie przybliżenie kierowcy zasady funkcjonowania wtrysku paliwa w silniku benzynowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA