Na co wpływa zmiana rozmiaru kół?
REKLAMA
REKLAMA
Nowy trend, dotarł również do producentów aut. Samochody wyjeżdżają z salonu na coraz większych felgach.
REKLAMA
Producent uwzględnia zmianę średnicy zewnętrznej opony na poziomie 2%. Zmiana do tej wartości, nie wpływa na systemy stabilizacji toru jazdy.
Co za tym idzie? Zwiększając średnicę felgi, musimy zmniejszać profil opony. Szersze opony mają jednak kilka zalet. Oferują nam lepszą przyczepność oraz skracają drogę hamowania. Nie można również zapomnieć o względach wizualnych, większa felga i szersza opona, zmienią wygląd auta. Montaż większych felg pozwala również na zmianę tarcz hamulcowych na większe.
Zobacz również: Dlaczego opona zużywa się nierównomiernie?
Niestety szersza opona ma również wiele wad. Pierwsza i znacząca wada to koszt zakupu. Im większa felga, tym wyższa cena. Z oponami jest odwrotnie, im mniejszy profil, tym cena wyższa. Nie możemy zapominać o spalaniu, szersze opony mają większe opory toczenia. Szersza opona, to również zmniejszone przyspieszenie. Niski profil zwiększa ryzyko uszkodzenia felgi i opony.
Zobacz również: Czy warto zakładać dystanse do felg?
Kolejna wada, to spadek komfortu jazdy. Rośnie wrażliwość na koleiny. Nie można również zapominać o spadku komfortu akustycznego. Szersza opona generuje większy hałas. Na końcu zostaje nam dobrze znany aquaplaning, szersza opona ma większą powierzchnie kontaktu, co sprawia, że jest podatna na te zjawisko.
REKLAMA
REKLAMA