REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odgrzybić klimatyzację w Audi B4?

Rafał Sztoner
Przynajmniej raz do roku powinniśmy wykonać taką operację fot. Newspress
Przynajmniej raz do roku powinniśmy wykonać taką operację fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Z powodów zdrowotnych należy przynajmniej raz na rok poddać układ klimatyzacji odgrzybianiu. Zabieg ten można wykonać w serwisie lub zrobić to samemu.

Nieprzyjemny zapach wydostający się z dmuchawy jest dowodem na to, że w układzie klimatyzacji auta na pewno zaczyna rosnąć grzyb. Oprócz nieprzyjemnego zapachu istnieje zagrożenie chorób wywołanych przez pleśń i grzybnie. Miejsce, które jest najdogodniejsze dla ich rozwoju to parownik klimy i nagrzewnica. Regularne czyszczenie układu jest gwarancją sukcesu. Jeśli jednak zaniedbamy tą czynność to usunięcie grzybni z naszego układu, po dłuższym czasie, będzie bardzo pracochłonne i kosztowne.

REKLAMA

Zobacz również: Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z wnętrza samochodu?

REKLAMA

Oczyszczenie klimatyzacji można przeprowadzić na trzy sposoby. Pierwszym jest oczyszczanie za pomocą pianki, którą dzięki dołączonym wężykom wprowadzamy do układu poprzez wylot dmuchawy. Drugim sposobem jest metoda chemiczna nazywana też czajnikiem. Za pomocą specjalnego urządzenia, metodą ultradźwiękową, rozpylana jest specjalna substancja czyszcząca, która nie tylko czyści układ klimatyzacji ale również usuwa nieprzyjemny zapach w aucie, na przykład ten po papierosach.

Istnieje również metoda ozonowa, która polega na zakupie urządzenia wytwarzającego ozon, który utlenia i usuwa wszystkie bakterie pleśni oraz zabrudzenia. Jednak w opinii specjalistów najskuteczniejsza jest metoda chemiczna, czyli oczyszczenie za pomocą wprowadzonej do układu pianki zwalczającej wszystkie zarodniki i zabrudzenia.

Zobacz również: Jak czyścić wnętrze pojazdu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaczynamy od odkręcenia za pomocą śrubokręta krzyżakowego 4 śrub mocujących schowek, który następnie zdejmujemy wysuwając go ku górze. Następnie ukaże nam się wentylator klimatyzacji, który należy również zdemontować, ale najpierw musimy odpiąć wtyczkę czujnika temperatury, znajdującą się w kanale powietrza, i przewody elektryczne.

REKLAMA

Po odkręceniu kolejnych 4 śrub będziemy już mogli wyjąc wentylator i dostać się do nagrzewnicy, którą następnie spryskujemy preparatem w piance. Za pomocą dołączonej rurki wprowadzamy do kanału wentylacyjnego przewód przez który wpuszczamy preparat. Czynność ta powtarzamy w każdym tunelu, nie zapominając o tych z nawiewem na nogi.

Po wprowadzeniu preparatu należy zapalić silnik w aucie i włączyć klimatyzację z obiegiem wewnętrznym. Po opływie około 10 minut należy wyłączyć klimę i włączyć ogrzewanie i pozostawić auto na 10-15 minut aby cały układ wysechł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

REKLAMA

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

REKLAMA

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA