REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy używać klimatyzacji przy dzieciach?

Robert Kuśpiel
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Większość kierowców nie wyobraża sobie kupna auta bez klimatyzacji. Dlatego wielu z nich prędzej czy później będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie: czy używać klimatyzacji w czasie jazdy z dzieckiem?

Oczywiście każdy z nas słyszał różne opinie na ten temat, dlatego postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące używania klimatyzacji w trakcie jazdy z dzieckiem.

REKLAMA

Używać czy nie?

Stosowanie klimatyzacji w samochodzie ma oprócz zalet również i wady, jednak odpowiednie jej użytkowanie pozwoli na wyeliminowanie potencjalnych niedogodności. Podróżujemy w różnych warunkach atmosferycznych, zaparowane szyby, uczucie duszności czy zbyt wysoka temperatura we wnętrzu samochodu sprawiają, że marzymy o włączeniu klimatyzacji. Jednak wielokrotnie słyszeliśmy, że takie chwilowe uczucie komfortu zostało okupione przeziębieniem. Dla osób szczególnie podatnych na choroby górnych dróg oddechowych może to być nawracający problem.

Zobacz również: Jak dobrać fotelik dla dziecka?

Jednak wystarczy przestrzegać prostych zasad związanych z obsługą klimatyzacji, by dobrze wykorzystać możliwości, jakie ona nam daje. Niestety mamy tendencję do ustawiania zbyt niskiej temperatury. Nie jest to korzystne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. We wszystkim należy zachować umiar.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnica temperatur między wnętrzem samochodu a temperaturą na zewnątrz nie może przekraczać 4 stopni.

Jeśli potrafimy posłuchać zdrowego rozsądku, możemy cieszyć się z posiadania klimatyzacji, niezależnie od tego, czy jedziemy sami, czy z dziećmi. Duża różnica między temperaturą w samochodzie, a temperaturą otoczenia może stać się przyczyną przeziębienia. Między innymi z tego powodu zastanawiamy się, czy używanie klimatyzacji, kiedy jedzie z nami dziecko, jest dobrym pomysłem. W tym momencie warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przebywanie w samochodzie w temperaturze 50 stopni wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie?

Zobacz również: Jak wyczyścić klimatyzację?

Oczywiście nie. Dlatego jeśli nie chcemy używać klimatyzacji, jesteśmy zmuszeni otworzyć okno. Powoduje to przeciąg, który być może nawet szybciej przyczynia się do przeziębienia. Wobec takiej alternatywy klimatyzacja wydaje się mniejszym złem. A przy zachowaniu środków ostrożności zaczniemy ją traktować jak dobrodziejstwo.

Ważne jest właściwe ustawienie nawiewów. Strumień powietrza powinien być skierowany w przestrzeń samochodu, tak byśmy w jak najmniejszym stopniu czuli podmuch powietrza na sobie.

Nie ustawiaj nawiewów bezpośrednio na twarz dziecka.

REKLAMA

Ponadto, jeśli nasz samochód wyposażony jest w climatronic, mamy pewność, że po schłodzeniu (bądź ogrzaniu) powietrza, do wybranej przez nas temperatury, klimatyzacja wyłączy się sama. Jest to niewątpliwa przewaga nad klimatyzacją manualną, którą musimy kontrolować samodzielnie.

Należy też pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji i jej okresowym odgrzybianiu.
Stosowanie tych prostych zasad pozwoli nam i jadącemu z nami dziecku cieszyć się każdą podróżą.

Czytaj więcej na serwisie: Dziecko i zdrowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA