REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Logistyka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konferencja „Dzień dla flot i przedsiębiorców”

26 września w gdańskiej Ergo Arenie odbyła się konferencja „Dzień dla flot i przedsiębiorców” zorganizowana przez redakcję miesięcznika "Biznes Car". W spotkaniu wzięło udział ponad 60 uczestników.

Wpływ nowej ustawy konsumenckiej na e-handel

Nowe przepisy odnoszące się do e-handlu i działalności sklepów internetowych zaczną obowiązywać w grudniu 2014 r. Nowa ustawa nakłada większe obowiązki na sprzedawców i chroni klientów sklepów internetowych.

Codzienne połączenia drobnicowe między Czechami a Polską

Od połowy wrześnie linie eksportowe wyjeżdżają z Katowic do Brna i z Wrocławia do Pragi. Tym samym klienci z południa polski mogą dostarczać towary w każde miejsce na terenie Czech w 24 godziny.

Stawka VAT na usługi transportu pacjentów

Firma będzie świadczyła usługi transportu karetkami na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że w zależności od sytuacji pacjenta, jego choroby i możliwości ruchowych należności za transport będą otrzymywane w całości od zamawiającego usługę lub w części od zamawiającego usługę a w części ze środków publicznych. W jakiej wysokości podatek VAT powinien zostać zastosowany do wykonywanych czynności?

REKLAMA

Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT

Polska spółka zamierza refakturować na krajowy podmiot usługę transportu towarów z Rosji do Niemiec. Transport przebiegał przez terytorium Polski. Usługa została nabyta od polskiego przewoźnika i opodatkowana 0% stawką podatku VAT. Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w tym przypadku?

Jak podnieść bezpieczeństwo w użytkowaniu floty?

Praca kierowcy wciąż w polskich warunkach należy do niebezpiecznych. Dlatego wiele firm podejmuje działania na rzecz zwiększenia zabezpieczenia kierowców flotowych.

PEKAES zmienił lokalizację oddziału w Poznaniu

PEKAES to jeden z kluczowych operatorów logistycznych w Polsce. W połowie września 20 14 r. firma przeniosła lokalizację poznańskiego oddziału w pobliże miejscowości Konienko przy drodze S11.

MŚP w III kwartale 2014 r. wciąż będą inwestować

Nastroje wśród przedstawicieli MŚP są dobre. niemal połowa z przebadanych przez Instytut Keralla Research przedsiębiorców deklarowała inwestycje w III kwartale 2014 r.

REKLAMA

Pakiety serwisowe dla samochodów

Przedsiębiorcy korzystający z leasingu samochodu coraz częściej decydują się również na korzystanie z oferty pakietów serwisowych.

Projekt "Szczyty kosztują"

Inicjatywa "Szczyty kosztują" jest Think tankiem, którego celem jest promowanie wypracowanie zasad postępowania, które ograniczą zjawisko szczytów przewozowych w transporcie drogowym.

Jak zaprojektować magazyn?

Podczas projektowania obiektu magazynowego należy wziąć pod uwagę nie tylko zakładaną powierzchnię. Równie istotne jest rozmieszczenie hydrantów, czy latarni.

Nowe pojemniki ESD zabezpieczą przed wyładowaniami elektrostatycznymi

W transporcie urządzeń elektronicznych ważne jest, by uchronić przewożony towar przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Mają w tym pomóc najnowsze opakowania ESD z tekstylnymi wkładami.

Maszyny wykorzystywane w sadownictwie

Właściciele sadów potrzebują zróżnicowanych maszyn na różnym etapie produkcji. Jakie maszyny są wykorzystywane przez sadowników?

Na co zwrócić uwagę w zarządzaniu flotą samochodową

Odpowiednie zarządzanie flotą ale też rozsądne użytkowanie samochodów firmowych mają kluczowe znaczenie dla kosztów eksploatacji floty. Na co zwrócić uwagę w zarządzaniu pojazdami w firmie?

Internetowe bazy przewoźników

Internetowe bazy przewoźników to witryny, które skupiają firmy zajmujące się transportem. Tego typu bazy ułatwiają proces selekcji przewoźników i ograniczają ryzyko związane z wyborem nierzetelnego usługodawcy.

PKP Cargo coraz bliżej zakupu CTL Logistics?

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie ewentualnego zakupu stu procent akcji CTL Logistics przez PKP Cargo to wstęp do negocjacji w sprawie ewentualnej transakcji.

Ograniczenie ryzyka w łańcuchu dostaw

Na każdym etapie dostawy towaru zachodzi poważne ryzyko związane z uszkodzeniem przesyłki, pomyleniem adresu bądź wypadkiem. Firmy branży TSL dopracowały do perfekcji modele zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw.

Eksport napędza branżę meblarską

Polska branża meblarska ma się coraz lepiej, a jednym z filarów jej wzrostu jest eksport. W takim przypadku kluczowe znaczenie ma logistyka produktów meblarskich, a w ramach tego również doradztwo celne.

Jakie sa wymagania odnośnie ochrony środowiska dla firm transportowych

W 2006 r. Rada Europejska wytyczyła w strategii UE dotyczącej trwałego rozwoju wymagania odnośnie ochrony środowiska przez firmy transportowe. Jak radzą sobie polskie przedsiębiorstwa z wypełnianiem wspomnianych restrykcji?

Programy do zarządzania flotą samochodową

Skuteczne prowadzenie firmy wymaga dziś wsparcia ze strony odpowiednich narzędzi informatycznych. Zarządzanie relacjami z klientami, własnymi zasobami ludzkimi czy parkiem samochodowym jest łatwiejsze i efektywniejsze przy wykorzystaniu programów komputerowych i, co ważne, pomaga lepiej kontrolować koszty.

Transport dla sektora medyczno-farmaceutycznego

Ekspresowy transport narzędzi medycznych, czy materiału biologicznego ma często kluczowe znaczenie dla powodzenia operacji. Firmy kurierskie sprostają i takim wyzwaniom.

Układy hybrydowe i elektryczne w wózkach widłowych

Coraz popularniejsze w świecie motoryzacji układy napędu hybrydowego, stają się również coraz częściej stosowane w napędzie wózków widłowych.

Utrudnienia na przejściu w Gronowie (Warmińsko-Mazurskie)

Drugiego września na przejściu granicznym w Gronowie planowany jest przegląd i konserwacja systemu sygnalizacji przeciwpożarowej. Może to spowodować utrudnienia w ruchu i płynności odpraw.

Przyszłość rynku transportowego to konsolidacja?

Duzi przewoźnicy mają większe możliwości i łatwiej im przetrwać wszelkiego rodzaju kryzysy. Dlatego polską branżę transportową, analogicznie do firm działających w Europie Zachodniej, czeka konsolidacja.

Trzeci kwartał 2014 r. będzie słabszy dla branży TSL

W trzecim kwartale 2014 r. specjaliści spodziewają się spadku obrotów w branży Transport, Spedycja, Logistyka. To m.in. skutek sytuacji na wschodzie Europy.

Zarządzanie kryzysowe na lotniskach

Podczas klęsk żywiołowych, czy konfliktów wzrasta znaczenie lotnisk, jako ważnych węzłów komunikacyjnych w regionach dotkniętych katastrofami. W takich przypadkach ruch na lotniskach znacznie wzrasta. Czy pracownicy są odpowiednio szkoleni, by skutecznie zapobiegać niebezpiecznym zatorom?

Jednolity standard wpłat należności celnych

Służba Celna wprowadziła jednolity standard wpłat należności wynikających z przepisów celnych. To kolejny element usprawniania rozliczeń w systemie finansowo-księgowym Zefir.

Bezpłatne WiFi w placówkach Poczty Polskiej

Poczta Polska wprowadziła w 100 placówkach pilotażowy program, który umożliwia osobom odwiedzającym placówkę bezpłatne skorzystanie z bezprzewodowego internetu.

Urządzenie do automatycznego generowanie raportów VAT

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy właściciel pojazdu, ma prawo do pełnego odliczenia VAT od kosztów paliwa oraz serwisowania samochodu pod warunkiem, że używa samochodu jedynie do celów służbowych. Dlatego istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu. Na rynku są urządzenia, które taką ewidencję prowadzą za kierowcę.

Wydatki na bezpieczeństwo, a wzrost efektywności w logistyce

Wydatki związane z bezpieczeństwem nie są jedynie kosztem. Okazuje się, że wzrost nakładów na bezpieczeństwo związany m.in. ze szkoleniami, czy wdrażaniem nowych procedur, wpływają na zwiększenie efektywności w wykonywaniu zadań intralogistycznych.

Zareklamuj polską gospodarkę na plandece TIR-a

W ramach akcji Ministerstwa gospodarki po europejskich drogach z różnych obszarów celnych będzie się poruszało 800 plandek reklamujących jakość polskich firm.

Ułatwienia dla ruchu Tax Free w Medyce

Wyodrębnienie pasów dla podróżnych przekraczających granicę z wykorzystaniem Tax Free oraz rozszerzenie strefy Hot Spot to tylko niektóre z nowych udogodnień wprowadzanych na przejściu granicznym w Medyce.

Targi Taropak - co nowego w tym roku?

Tradycja targów opakowań Taropak sięga 1973 r. Przez ten czas wydarzenie zyskało miano jednego z najważniejszych w Polsce. Co nowego będzie czekało na odwiedzających w tym roku?

Rola produkcji opakowań w polskiej gospodarce

W polskiej gospodarce od co najmniej kilku lat coraz większą rolę pełni produkcja opakowań. Polska jest już znacznym eksporterem nowoczesnych opakowań dla branży logistycznej. Co więcej, sięgamy po coraz więcej.

Częściowe oddanie budynku do użytkowania, a amortyzacja

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą dokonał odbioru budynku wykorzystywanego na potrzeby tejże działalności. Odbiór dotyczył jednak tylko części budynku, która to część została wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Podatnik rozpoczął amortyzację oddanej do użytku części budynku. W związku z powyższym stanem faktycznym podatnik powziął wątpliwość czy amortyzacja oddanej zgodnie z decyzją Inspektora Nadzoru Budowlanego do użytkowania części budynku jest kosztem uzyskania przychodów?

Nieodpłatne świadczenia w rozumieniu orzeczenia TK z dnia 8 lipca 2014 r.

Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu sygn. K 7/13 z dnia 8 lipca 2014 r. orzekł, o zgodności z konstytucją regulacji art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PDOF) obejmujących problematykę nieodpłatnych świadczeń. Zgodność przywołanych regulacji z Konstytucją została jednak potwierdzona tylko w takim zakresie w jakim inne nieodpłatne świadczenie będzie rozumiane jako wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika.

Import usług przy transporcie towarów z Polski poza UE

W celu realizacji transportu z Polski poza UE polskie firmy transportowe korzystają niejednokrotnie z usług świadczonych przez miejscowych podwykonawców. Rola polskich firm sprowadza się wówczas najczęściej do znalezienia przewoźników zdolnych do wykonania określonego zlecenia, weryfikacji uprawnień przewoźnika oraz dbałości o prawidłowe wykonanie zleceń. Z punktu widzenia podatku VAT polscy podatnicy dokonują w tym przypadku importu usług.

Nowa opona do maszyn rolniczych i naczep

Najnowsza opona Michelin jest przystosowana do pracy z systemami sterowania ciśnieniem, które są wykorzystywane w nowoczesnych maszynach i naczepach rolniczych.

Polska - centrum europejskiej logistyki?

Przez Polskę przechodzi kilka drogowych szlaków panaeuropejskich. Rozwijając infrastrukturę mamy szansę stać się logistyczną europejską potęgą. W przeszłości taką szansę wykorzystała Belgia.

Dokumenty dla celników w formie e-Załącznika

Osoby składające zgłoszenie celne mogą niezbędne dokumenty dodatkowe złożyć w wersji elektronicznej. Chodzi np. o świadectwa fitosanitarne, świadectwa weterynaryjne, koncesje, certyfikaty zgodności. To kolejny etap rozwijania programu i-cło.

PKP Cargo kupi lokomotywy za 200 mln zł

Największy polski towarowy przewoźnik kolejowy ogłosi przetarg na zakup dziesięciu lokomotyw wielosystemowych. Wartość kontraktu może sięgnąć 200 mln zł.

Firma przewozowa stawia na rozwój transportu kolejowego

Znany przewoźnik stawia na rozwój połączenia kolejowego pomiędzy Polską, a Chinami. Transport odbywa się na dwóch liniach Suzhou-Warszawa oraz Chengdu-Łódź.

Kiedy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Czy dla firmy dysponującej flotą 30-60 pojazdów wynajem długoterminowy to korzystny sposób finansowania floty samochodowej?

Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT

Spółka XYZ sprzedaje towar kontrahentowi z Norwegii. Spółka przewozi towar do portu w Hamburgu na terytorium Niemiec. Tam towar jest przeładowywany na statek i zgłaszany do odprawy celnej, potem następuje jego transport do Norwegii. Odprawa celna zostaje dokonana na rzecz Spółki w Niemczech. Czy Spółka będzie mogła rozpoznać daną transakcję jako eksport towarów?

Ekologiczne auta dla floty

Auta flotowe powinny być oszczędne bowiem kosztowna eksploatacja obniża zysk firmy. Coraz częściej samochody firmowe są przyjazne środowisku. Oto jak firma FM Logistic podeszła do tematu ekologicznych aut swojej floty.

Cechy trójdzielnych pojemników GLT

Na polskim rynku pojawiły się trójdzielne pojemniki GLT. Według zapewnień producenta opakowań ich nowatorska konstrukcja umożliwia m.in. zaoszczędzenie 80% przestrzeni ładunkowej w transporcie zwrotnym.

Wpływ pogody na działalność firm transportowych

Czy w dzisiejszych czasach pogoda ma wpływ na działalność form transportowych? Okazuje się, że tak. Czy znaczny?

System zarządzania kluczami w magazynie

Zarządzanie dostępem do poszczególnych pomieszczeń i schowków w magazynie nie zawsze wymaga instalacji kosztownych urządzeń elektronicznych.

Zgłoszenie celne towaru przed przybyciem do portu

Przedsiębiorcy mają możliwość zgłoszenie towaru organowi celnemu, zanim ładunek pojawi się w porcie. Usługa jest dostępna online i ma na celu usprawnienie odpraw.

Opakowania tekstylne - sposób na ochronę sprzętu AGD?

Estetyka opakowania ma duże znaczenie z perspektywy komunikacji marketingowej produktu. Ale logistyka rządzi się swoimi prawami, a towar w transporcie jest narażony na uszkodzenie. Czy opakowania tekstylne to sposób na dobre zabezpieczenie towaru bez potrzeby rezygnacji z walorów estetycznych?

REKLAMA