REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT

Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT
Refaktura usługi transportu międzynarodowego - stawka VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polska spółka zamierza refakturować na krajowy podmiot usługę transportu towarów z Rosji do Niemiec. Transport przebiegał przez terytorium Polski. Usługa została nabyta od polskiego przewoźnika i opodatkowana 0% stawką podatku VAT. Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w tym przypadku?

Na wstępie warto zauważyć, że ustawa o VAT nie posługuje się pojęciem refaktury. Jest to potoczne określenie odnoszące się do sytuacji nabycia przez podatnika usługi we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej. Zatem polska spółka, która zamierza refakturować usługę transportu towarów, zakupiła tę usługę we własnym imieniu, ale jej ostatecznym beneficjentem (rzeczywiście korzystającym) był inny podmiot. W takim przypadku, na gruncie podatku VAT, przyjmuje się fikcję prawną, zgodnie z którą  podmiot nabywający usługę we własnym imieniu, ale na cudzą rzecz uznawany jest za rzeczywiście „świadczącego” usługi. Zatem, refakturując usługę transportu polska spółka będzie działać tak jakby sama wyświadczyła refakturowaną usługę. W związku z czym będzie zobowiązana m. in. do zapłaty podatku i wystawienia faktury.

REKLAMA

Zobacz też: Udostępnienie majątku podwykonawcy w branży logistycznej bez podatku VAT

Transport towarów z Rosji do Niemiec przez terytorium Polski stanowi (w świetle ustawy o VAT) transport międzynarodowy, do którego po spełnieniu określonych warunków znajduje zastosowanie preferencyjna 0% stawka podatku VAT (art. 83 ust. 1 pkt 23 w zw. z ust. 3 pkt 1 lit. d ustawy o VAT). Możliwość skorzystania z tej preferencyjnej stawki uzależniona jest jednakże od posiadania określonych dokumentów. Do dokumentów tych należą:
1. list przewozowy lub dokument spedytorski (stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej) lub inny dokument z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim
2. oraz faktura wystawiona przez przewoźnika.
Co ważne,
3. w przypadku towarów importowanych (a do takich należą towary przemieszczone z Rosji do Niemiec przez terytorium Polski), należy także dysponować dokumentem potwierdzonym przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów (art. 83 ust. 5 ustawy o VAT).

Zobacz też: Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT

REKLAMA

Jak już wskazano, w przypadku refakturowania przez polską spółkę usługi transportu towarów z Rosji do Niemiec (kwalifikowanej jako usługa transportu międzynarodowego) należy uznać, że spółka sama wykonuje tę usługę. Zatem, spółka będzie mogła zastosować przy ww. refakturowaniu 0% stawkę VAT, jeżeli spełni opisane powyżej warunki dokumentacyjne. Tzn. gdy będzie posiadać list przewozowy bądź dokument spedytorski (ewentualnie inny dokument, którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim), fakturę oraz dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. W razie braku wskazanej wyżej dokumentacji konieczne stanie się zastosowanie podstawowej 23 % stawki analizowanego podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując, polska spółka refakturująca usługę transportu towarów z Rosji do Niemiec (przez terytorium Polski) może zastosować preferencyjną stawkę VAT 0%, jeżeli będzie dysponować wskazywanymi powyżej dokumentami. W przypadku braku dokumentów usługa powinna zostać opodatkowana podstawową stawką VAT wynosząca 23%.   

  Tekst: Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA