REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import usług przy transporcie towarów z Polski poza UE

Subskrybuj nas na Youtube
Import usług przy transporcie towarów z Polski poza UE. Fot. Fotolia
Import usług przy transporcie towarów z Polski poza UE. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W celu realizacji transportu z Polski poza UE polskie firmy transportowe korzystają niejednokrotnie z usług świadczonych przez miejscowych podwykonawców. Rola polskich firm sprowadza się wówczas najczęściej do znalezienia przewoźników zdolnych do wykonania określonego zlecenia, weryfikacji uprawnień przewoźnika oraz dbałości o prawidłowe wykonanie zleceń. Z punktu widzenia podatku VAT polscy podatnicy dokonują w tym przypadku importu usług.

REKLAMA

Na gruncie podatku VAT opodatkowaniu podlega przede wszystkim odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W przypadku usług transportowych świadczonych na rzecz podatników miejscem świadczenia jest zasadniczo miejsce gdzie usługobiorca posiada swoją siedzibę. W konsekwencji polska firma zlecająca wykonanie transportu na terenie innego kraju powinna rozliczyć podatek VAT w Polsce (o ile świadczącym usługę jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą). W takim przypadku mamy bowiem do czynienia z importem usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy  o VAT.

REKLAMA

W przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, a więc z chwilą wykonania usługi. W konsekwencji podatnik zobowiązany jest do wykazania podatku VAT należnego od nabywanych usług przewozu w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc w którym usługi te wykonano (tj. w momencie zrealizowania przewozu). W przypadku importu usług kwota podatku należnego stanowić będzie podatek VAT naliczony podlegający odliczeniu zasadniczo w tej samej deklaracji podatkowej.

Zobacz też: Dokumentowanie udzielenia bonusu w VAT od 1 stycznia 2014 r.

Stawka 0% VAT dla transportu międzynarodowego

REKLAMA

Co do zasady w przypadku importu usług przewozowych zastosowanie znajduje stawka podatku VAT wynosząca 23%.  Jednocześnie jednak w art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT, dla transportu międzynarodowego przewidziano preferencyjną stawkę podatku w wysokości 0% .

Na podstawie art. 83 ust. 3 ustawy o VAT, przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się:
1. przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej,
b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;
2. usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane ze wskazanymi wyżej usługami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT

Definicja transportu międzynarodowego

Z powyższej ustawowej definicji transportu międzynarodowego wynika, że transportem międzynarodowym jest ten transport, który zaczyna się lub kończy poza UE, czyli na terytorium kraju trzeciego. W takiej sytuacji całość usługi transportowej dotyczącej towarów uznawana jest za transport międzynarodowy, opodatkowany w kraju stawką 0%.

W przypadku zatem gdy, usługi świadczone przez przewoźników polegające na przewozie można zakwalifikować je jako transport międzynarodowy, podatnik rozpoznając import usług, może opodatkować przedmiotową usługę stawką 0%. Warunkiem jest tutaj posiadanie dokumentów niezbędnych dla zastosowania tej stawki.

Stosownie do art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT, dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, transportu międzynarodowego, są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).

Zobacz też: Nowe obowiązki dla przewoźników wwożących towary do Unii Celnej

Przykład

Polski przewoźnik otrzymał zlecenie przetransportowania towaru z Polski na Ukrainę. W tym zakresie skorzystał z usług podwykonawcy – ukraińskiej firmy przewozowej, która to firma  przetransportowała towar na Ukrainę. Polska firma transportowa posiada fakturę wystawioną przez ukraińskiego przewoźnika oraz CMR (tj. Międzynarodowy List Przewozowy).

Z tytułu dokonanej transakcji polski przewoźnik powinien rozpoznać import usług, opodatkowując przedmiotową usługę stawką 0%.

Tekst: Ewelina Błądek, Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA