Zgłoszenie celne towaru przed przybyciem do portu
REKLAMA
REKLAMA
Zgłoś ładunek do odprawy zanim pojawi się w porcie
REKLAMA
Istotą tego typu odprawy jest złożenie zgłoszenia celnego jeszcze przed przedstawieniem towaru organowi celnemu. Umocowanie prawne dla instytucji zgłoszenia celnego złożonego przed przedstawieniem towaru zawarte jest w art. 201 ust. 2 Rozporządzenia Wykonawczego do Wspólnotowego Kodeksu celnego. Przepis ten stanowi, że „organy celne mogą zezwolić na złożenie zgłoszenia celnego zanim zgłaszający jest w stanie przedstawić towary lub zanim udostępni je do kontroli w urzędzie celnym, w którym złożono zgłoszenie celne lub w innym urzędzie celnym lub miejscu wyznaczonym przez organy celne. Organy celne mogą określić termin, w zależności od okoliczności, w którym towary mają zostać przedstawione lub udostępnione. Jeżeli towary nie zostaną przedstawione lub udostępnione w wyznaczonym terminie, zgłoszenie celne uznaje się za niezłożone".
REKLAMA
Złożenie wyprzedzającego zgłoszenia umożliwia organom celnym wcześniejsze przygotowanie się do odprawy celnej towaru w oparciu o dane przekazane przez przedsiębiorcę. Dostarczone w ten sposób informacje podlegają weryfikacji formalnej i analizie ryzyka, której wyniki znajdą odzwierciedlenie w braku dyrektyw lub ich przyporządkowaniu do zgłoszenia celnego.
Przyjęcie zgłoszenia celnego następuje po przedstawieniu towaru i na tym etapie następuje automatyczna analiza ryzyka, a jej wynik jest ostateczny.
Zobacz też: Firmy transportowe z Łotwy i Estonii zyskują na Euro
Kiedy możliwe jest skorzystanie z opcji "Odprawa przed przybyciem"?
REKLAMA
Instytucja zgłoszenia celnego przed przedstawieniem towaru nie może być przez zgłaszającego wykorzystywana do przekazywania prowizorycznych danych, celem sprawdzenia reakcji organu celnego w odniesieniu do prawidłowości wypełniania zgłoszenia celnego i wyliczenia należności celnych. „Odprawa przed przybyciem" może mieć miejsce wyłącznie, gdy posiadane przez zgłaszającego informacje pozwalają na wypełnienie wszystkich wymaganych pól dokumentu SAD, z wykorzystaniem danych, które są kompletne i znajdują potwierdzenie w posiadanych przez niego dokumentach transportowych i handlowych.
W konsekwencji taka procedura umożliwia sprawniejsze i szybsze przeprowadzenie formalności celnych, zwiększa płynność w dokonywaniu odpraw, redukuje koszty i ma bezpośredni wpływ na wzrost konkurencyjności polskich portów morskich.
Zobacz też: Usługi transportu towarów świadczone na rzecz kontrahenta unijnego poza terytorium kraju - rozliczenie VAT
Źródło: Służba Celna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.