REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obowiązki dla przewoźników wwożących towary do Unii Celnej

Nowe obowiązki dla przewoźników wwożących towary do Unii Celnej
Nowe obowiązki dla przewoźników wwożących towary do Unii Celnej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 października 2014 r. każdy przewoźnik kolejowy będzie miał obowiązek wcześniejszego poinformowania, jaki towar ma zamiar wwieźć do Unii Celnej (obejmującej obszar Rosji, Białorusi i Kazachstanu).

W myśl decyzji kolegium Euro-Azjatyckiej Komisji Gospodarczej (EKG) z 17.09.2013 r. nr 196 „O wprowadzeniu obowiązkowego wyprzedzającego informowania o towarach wwożonych na wspólny obszar celny Unii Celnej transportem kolejowym" od 1 października 2014 r. obowiązywać będą następujące  wymogi:

REKLAMA

1) Przewoźnik (w Federacji Rosyjskiej – Koleje Rosyjskie = RŻD) będzie zobowiązany  do zamieszczania danych w systemie informacyjnym organów celnych nie później niż na 2 godziny przed  momentem przemieszczenia towarów przez granicę Unii Celnej.

2) Przedstawiciele agencji celnych, spedytorzy oraz osoby mające prawo do dysponowania lub korzystania z towarów, będą przekazywały przewoźnikowi informacje o towarach, niezbędne dla informowania wyprzedzającego, nie później niż na 4 godziny przed przybyciem towarów.

Zobacz też: Firmy transportowe z Łotwy i Estonii zyskują na Euro

3)  W przypadku objęcia towarów procedurą tranzytu celnego, w miejscu przybycia  należy przedłożyć następujące informacje:
a) dane  o nadawcy oraz odbiorcy towarów, zgodnie z dokumentami transportowymi (przewozowymi);
b)   kraj wysyłki oraz kraju przeznaczenia towarów;
c)   zgłaszający/deklarant;
d)   przewoźnik;
e)  środek transportu w przewozie międzynarodowym, którym przewożony  jest towar;
f)  nazwa, ilość towarów zgodnie z dokumentami handlowymi, transportowymi (przewozowymi);
g) wartość towarów z dokumentami handlowymi, transportowymi (przewozowymi);
h) kod towarów zgodnie z TN WED TS (Nomenklaturą Celną Handlu Zagranicznego Unii Celnej) – nie mniej niż 6 pierwszych znaków (cyfr);
i)  waga brutto lub objętość  towarów, a także ilość towarów określona według dodatkowych jednostek miary (o ile są takie dane) odpowiednio dla każdego kodu;
j)   ilość miejsc ładunkowych (miejsc paletowych);
k) miejsce przeznaczenia towarów zgodnie z dokumentami transportowymi (przewozowymi);
l)  dane  o dokumentach potwierdzających przestrzeganie ograniczeń, związanych z przemieszczeniem towarów przez granicę Unii Celnej, o ile takie przemieszczenie jest dopuszczalne na podstawie posiadanych dokumentów;
m)  planowany przeładunek towarów lub kontenerów oraz (lub) inne czynności przeładunkowe w trakcie transportu (o ile są takie dane);
n)   planowany czas przybycia towarów;
o)   miejsce przybycia towarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Usługi transportu towarów świadczone na rzecz kontrahenta unijnego poza terytorium kraju - rozliczenie VAT

4)    Obowiązek terminowego i pełnego przekazania informacji wyprzedzającej organom celnym spoczywa na przewoźniku. Partia towaru, o której informacja wyprzedzająca nie zostanie przedstawiona organom celnym w zakresie i terminie określonym przez decyzję EKG, zostanie zaliczona do kategorii ryzyka.

Źródło: Służba Celna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA