REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ułatwienia dla ruchu Tax Free w Medyce

Ułatwienia dla ruchu Tax Free w Medyce
Ułatwienia dla ruchu Tax Free w Medyce
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wyodrębnienie pasów dla podróżnych przekraczających granicę z wykorzystaniem Tax Free oraz rozszerzenie strefy Hot Spot to tylko niektóre z nowych udogodnień wprowadzanych na przejściu granicznym w Medyce.

REKLAMA

Zainteresowanie cudzoziemców możliwością odzyskania podatku VAT za zakupione w UE towary powoduje, że Służba Celna systematycznie wprowadza ułatwienia dla podróżnych, którzy przekraczają przejścia graniczne w ruchu Tax Free. Wiele rozwiązań wdrożonych przez Służbę Celną przyczyniło się do tego, że odprawa na granicy w ramach ruchu Tax Free, przebiega sprawnie, a czas jej przekroczenia jest ograniczony do niezbędnego minimum.

REKLAMA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych wywożących towary w ramach Zwrot VAT dla podróżnych, od 13.08 br. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, wprowadzone zostały zmiany w organizacji kontroli w ruchu TAX FREE. Polegają one m.in. na wyodrębnieniu z pasa nr 5 dwóch pasów ruchu przeznaczonych do obsługi dokumentów Tax Free w wersji elektronicznej oraz do obsługi  dokumentów w stosunku do towarów wywożonych w autokarach. Ponadto kontrola towarów wywożonych na dokumentach przedstawianych w wersji papierowej wykonywana jest na pasie nr 6.

Zobacz też: Doładunki i przeładunki bez udziału Służby Celnej

Dodatkowo, dla podróżnych, którzy sami bądź za pośrednictwem sprzedawców zarejestrowali elektronicznie posiadane dokumenty Tax Free, Służba Celna w Medyce przygotowała dodatkowe stanowisko, na którym kontrola towarów wywożonych przez podróżnych, wykonywana jest w pierwszej kolejności (priorytetowo). Zachęcając podróżnych do dokonywania  zgłoszeń w formie elektronicznej, zwiększony został także  sygnał „hot spot" do około 300 metrów.

REKLAMA

Służba Celna  ocenia, że zastosowanie nowej organizacji ruchu już teraz przyniosło następujące efekty: czytelny, bezkolizyjny i bezpośredni dojazd do pasa ruchu e-Service oraz dojazd do pasa ruchu nr 6 do obsługi dokumentów w formie papierowej, bezkolizyjny przejazd autokarów wywożących towary z zastosowaniem dokumentów Tax Free (priorytetowa kontrola),zwiększenie obsługi liczby pojazdów w obrębie strefy kontrolnej na przejściu granicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od początku tego roku, funkcjonariusze Służby Celnej odnotowali na podkarpackich przejściach granicznych ponad 533 tys. dokumentów Tax Free o wartości blisko 700 mln zł. Największym zainteresowaniem podróżnych cieszą się materiały budowlane, części samochodowe, meble, art. chemiczne, sprzęt RTV i AGD.

Zobacz też: Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT

Służba Celna w województwie podkarpackim zaobserwowała, że najwięcej podróżnych zainteresowanych możliwością odzyskania podatku za dokonane w Polsce zakupy, przekroczyło granicę w Medyce. Każdego dnia celnicy rejestrują tu ponad tysiąc dokumentów Tax Free, zaś na pobliskim przejściu granicznym w Korczowej- średnio 800.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Służba Celna na Podkarpaciu odnotowała niemal milion dokumentów, na podstawie których podróżni wywieźli na Ukrainę zakupione w UE towary  o łącznej wartości ponad 1,2 mld złotych.  Wg badań przeprowadzonych przez rzeszowski urząd statystyczny, to właśnie cudzoziemcy przekraczający granicę z Ukrainą, ponieśli największe wydatki (58,2 %), w porównaniu do wszystkich cudzoziemców przekraczających polsko-rosyjską i polsko-białoruską granicę (dane za III kw.2013 r.). Średnie wydatki 1 cudzoziemca w tym okresie wynosiły na Podkarpaciu 662 zł.

Źródło: Służba Celna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA