REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ pogody na działalność firm transportowych

Wpływ pogody na firmy transportowe
Wpływ pogody na firmy transportowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy w dzisiejszych czasach pogoda ma wpływ na działalność form transportowych? Okazuje się, że tak. Czy znaczny?

Jak duży wpływ ma w dzisiejszych czasach pogoda na działalność firm transportowych? O komentarz poprosiliśmy Mariusza Śliwę, właściciela firmy Inmar z Lublińca, jednego z Partnerów Regionalnych sieci Pall-Ex Polska.

REKLAMA

Zobacz też: Nowe obowiązki dla przewoźników wwożących towary do Unii Celnej

Jaki wpływ na działanie firm transportowych mają upały?

Nikomu się nie chce pracować (śmiech). A tak na poważnie, dają się one we znaki kierowcom i obniżają ich koncentrację. Jeśli chłopcy spędzają pauzę na parkingu, gdzieś na południu Francji, gdzie nie mogą się nigdzie schować przed słońcem – to ich sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Wyobraźmy sobie, że taki kierowca ma potem o 18.00 wystartować w trasę. Moim zdaniem, ciężko powiedzieć, że jest w takiej chwili odpowiednio wypoczęty.

W ostatnich tygodniach albo mamy upały, albo burze. Może lepiej dla transportu, kiedy pada?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulewne deszcze odbijają się na wydłużeniu czasów dostaw. Warunki atmosferyczne, zwłaszcza ich gwałtowne pogorszenie i skumulowane opady, obniżają bezpieczeństwo transportu. I latem, i zimą. Jest różnica w jeździe po suchej i po mokrej nawierzchni. Oczywiście, kierowcy starają się podwójnie uważać, kiedy warunki są trudne, ale w życiu różnie bywa. 

Zobacz też: Ćwierćpaleta nowej generacji

Czy wakacje to czas przestoju dla firm transportowych?

Wiadomo – to okres urlopowy. Duża część naszej działalności związana jest z transportami w Europie Zachodniej. Kultura pracy jest tam taka, że większość zakładów zamyka się na 2-3 tygodnie i wszyscy pracownicy idą wtedy na urlop. W Polsce większe firmy też tak robią, ale wciąż chyba nie na taką skalę, jak na Zachodzie.
Trzeba też pamiętać, że lato, zwłaszcza, kiedy panują upały, to okres większego zużycia paliwa (związanego z działaniem klimatyzacji czy lodówek), a także szybszego zużycia opon.

Zobacz też: Usługi transportu towarów świadczone na rzecz kontrahenta unijnego poza terytorium kraju - rozliczenie VAT

Czy istnieje sposób zabezpieczenia się przed wpływem pogody na transport?

REKLAMA

Nie, to nasze ryzyko zawodowe. Nikt przecież nie będzie ograniczał swojej działalności do miejsc, gdzie jest ładna pogoda. Zresztą, tu też nie ma reguły. Mój kierowca był 2 dni temu w Skandynawii i trafił na temperaturę na poziomie 35 stopni Celsjusza!

To, co można zrobić, to zmuszać kierowców do odpoczynku oraz tłumaczyć, jak odpoczywać, żeby po przerwie odbytej w upale byli w jak najlepszej formie. Być może w większych firmach odbywają się szkolenia na ten temat. Kluczem do minimalizacji ryzyka jest zawsze zdrowy rozsądek. Bez tego daleko się nie zajedzie – niezależnie od pogody.

Źródło: Materiały prasowe Inmar

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA