REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie kryzysowe na lotniskach

Zarządzanie kryzysowe na lotniskach. fot. DHL
Zarządzanie kryzysowe na lotniskach. fot. DHL

REKLAMA

REKLAMA

Podczas klęsk żywiołowych, czy konfliktów wzrasta znaczenie lotnisk, jako ważnych węzłów komunikacyjnych w regionach dotkniętych katastrofami. W takich przypadkach ruch na lotniskach znacznie wzrasta. Czy pracownicy są odpowiednio szkoleni, by skutecznie zapobiegać niebezpiecznym zatorom?

Znaczenie lotnisk podczas klęsk żywiołowych

Gdy dochodzi do klęski żywiołowej, lotniska stają się krytycznymi węzłami i ważnymi pomostami z punktu widzenia dostarczania pomocy, która ma jak najszybciej dotrzeć do ofiar katastrofy. W sytuacjach krytycznych wzrasta również liczba pasażerów: do takiego zagrożonego regionu przybywają krewni, aby wesprzeć swoich bliskich; z kolei społeczność międzynarodowa wysyła specjalistów niosących pomoc i dostawy; obecne są także media w celu relacjonowania faktów. Gdy podczas udzielania pomocy brakuje właściwego zarządzania, może dojść do powstawania „wąskich gardeł” i zatrzymania dystrybucji doraźnej pomocy.

REKLAMA

Zobacz też: Zgłoszenie celne towaru przed przybyciem do portu

Program zarządzania klęskami żywiołowymi Deutsche Post

REKLAMA

Z tego względu eksperci w dziedzinie lotnictwa największego na świecie operatora logistycznego, jakim jest DHL, prowadzą szkolenia GARD pro bono i zapewniają odpowiednie materiały szkoleniowe. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), ze swoją rozbudowaną obecnością na poziomie krajowym i wieloletnim doświadczeniem w zakresie wspierania krajowych wysiłków na rzecz rozwoju, zarządza projektem, koordynuje go z władzami rządowymi i zapewnia środki na pokrycie kosztów organizacji warsztatów.

Koncepcja GARD uzupełnia program zarządzania kryzysowego Deutsche Post DHL, który obejmuje również zespoły DHL ds. szybkiego reagowania w przypadku klęsk żywiołowych (DRT). Zespoły DRT zapewniają wsparcie logistyczne w portach lotniczych w następstwie katastrofy naturalnej i zostały wysłane w tym celu już ponad 25 razy od swojego powstania w 2005 roku. Zespoły DRT, w ścisłej współpracy z ONZ, pomagają utrzymać stały przepływ towarów pomocowych napływających do portów lotniczych na terenie dotkniętym klęską żywiołową. Zarówno GARD, jak i zespoły DRT, stanowią część programu odpowiedzialności społecznej Grupy Kapitałowej "Living Responsibility". Oba programy są prowadzone we współpracy z UNDP i/lub UN OCHA i są oferowane bezpłatnie.

Zobacz też: Wpływ pogody na działalność firm transportowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program "Lotniska przygotowane na klęskę żywiołową" (GARD)

REKLAMA

Podczas warsztatów GARD, pracownicy lotnisk i krajowi przedstawiciele korpusu zarządzania kryzysowego rządu krajowego dowiadują się, jakie mechanizmy są skuteczne po wystąpieniu klęski żywiołowej; które podmioty społeczności międzynarodowej - na przykład ONZ - podejmują działania; poznają zakres i czas reagowania kryzysowego; oraz procesy, które są osadzone w ciągłym ruchu. Szczególny nacisk kładzie się na ocenę zdolności lotniska, na którym pracuje uczestnik, w tym potencjalnych możliwości składowania towarów pomocowych, dostępnego personelu i sprzętu oraz wymogów technicznych i odpowiednich rozwiązań alternatywnych. Do tej pory warsztaty GARD przeprowadzono w Armenii, Bangladeszu, Salwadorze, Indonezji, Libanie, Nepalu, Panamie, Peru, na Filipinach i w Turcji, i przeszkolono co najmniej 430 osób. Zainteresowanie nimi znacznie wzrosło i następne warsztaty zaplanowano we wrześniu w Jordanii.

"Ze względu na rozmieszczenie naszych tak zwanych „zespołów ds. szybkiego reagowania w przypadku klęski żywiołowej” mamy wieloletnie doświadczenie w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych. Praca, jaką te zespoły wykonały dotychczas na lotniskach w strefach kryzysowych, pozwoliła nam poznać bezpośrednio, jakie znaczenie ma kompleksowa profilaktyka. W 2009 roku wykorzystaliśmy tę wiedzę do opracowania programu „Lotniska przygotowane na klęskę żywiołową” we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju i jesteśmy bardzo zadowoleni z pozytywnych opinii tych krajów", powiedział Christof Ehrhart, Wiceprezes ds. Komunikacji i Odpowiedzialności Korporacyjnej w Deutsche Post DHL.

"W ciągu ostatnich 20 lat, klęski żywiołowe dotknęły co najmniej 5 mld ludzi. Biorąc pod uwagę ich oddziaływanie, istotne jest, abyśmy będąc odpowiednio przygotowani, na ile to tylko możliwe, uniknęli ofiar. Dokładnie tym zajmuje się GARD na lotniskach", powiedziała Marta Ruedas, Zastępca Dyrektora Biura UNDP ds. Zapobiegania Kryzysom i Odbudowy.

Zobacz też: Usługi transportu towarów świadczone na rzecz kontrahenta unijnego poza terytorium kraju - rozliczenie VAT

Źródło: Materiały prasowe DHL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA