REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stawka VAT na usługi transportu pacjentów

Stawka VAT na usługi transportu pacjentów. fot. Fotolia
Stawka VAT na usługi transportu pacjentów. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma będzie świadczyła usługi transportu karetkami na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że w zależności od sytuacji pacjenta, jego choroby i możliwości ruchowych należności za transport będą otrzymywane w całości od zamawiającego usługę lub w części od zamawiającego usługę a w części ze środków publicznych. W jakiej wysokości podatek VAT powinien zostać zastosowany do wykonywanych czynności?

Pytanie

REKLAMA

Jesteśmy firmą transportową (zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT). Obecnie zakupiliśmy 6  pojazdów transportu sanitarnego, którymi zamierzamy przewozić odpłatnie chorych/pacjentów z dysfunkcjami ruchowymi do/ze szpitali, na rehabilitacje, do/od lekarzy itp. Odbiorcami naszych usług będą bądź osoby indywidualne bądź instytucje (np. domy pomocy społecznej, które w zakresie swoich czynności przewożą pacjentów do placówek ochrony zdrowia). Nabyte pojazdy spełniają wszystkie cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach dla tego typu pojazdów (są to karetki). Świadczone usługi wykonywane będą na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że w zależności od sytuacji pacjenta, jego choroby i możliwości ruchowych należności za transport będą otrzymywane w całości od zamawiającego usługę lub w części od zamawiającego usługę a w części ze środków publicznych. Zastanawiamy się, w jakiej wysokości podatek VAT winniśmy zastosować do wykonywanych czynności?

Zobacz też: Firmy transportowe z Łotwy i Estonii zyskują na Euro

Odpowiedź

REKLAMA

Usługi transportu sanitarnego wykonywane ze względu na wskazania medyczne, świadczone przy użyciu specjalistycznych środków transportu korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (VAT). Powyższe zwolnienie stosuje się niezależnie od faktu czy odbiorcami usług są  osoby indywidualne czy też różnego typu instytucje publiczne/firmy prywatne. Nie ma tutaj znaczenia także źródło z jakiego otrzymano środki pieniężne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie, jak i zaniechanie. Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez pojęcie świadczenia usług należy rozumieć przede wszystkim określone zachowanie się podatnika (w uproszczeniu przedsiębiorcy) na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Dodatkowo, świadczenie to winno być odpłatne.

W analizowanej sytuacji ww. przesłanki są spełnione. Prowadzą Państwo działalność gospodarczą, której zakresem objęty jest przewóz. W ramach wykonywanych czynności będą Państwo występować jako usługodawca. Osoby korzystające z transportu będą miały status usługobiorcy. Wprowadzona jest również odpłatność. Zatem, będą Państwo wykonywać czynności, z zasady, opodatkowane podatkiem VAT. Przy czym, w tej konkretnej sytuacji można skorzystać ze zwolnienia z analizowanego podatku.

Zobacz też: Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT

REKLAMA

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi transportu sanitarnego. Wprawdzie w samej ustawie o VAT nie ujęto pojęcia "transportu sanitarnego", jednakże znajdujemy je w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Stosownie do art. 5 pkt 33a tej ustawy, transport sanitarny oznacza przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu. Jednocześnie w myśl art. 161ba ust. 1 ww. ustawy, transport sanitarny wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu lądowego, wodnego i lotniczego.

Wskazali Państwo, że nabyte pojazdy (karetki) spełniają wszystkie cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach dla tego typu pojazdów. Natomiast świadczone usługi wykonywane będą na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zatem, usługi te zwolnione są od podatku od towarów i usług.

Tekst: Karolina Gierszewska, Dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA