REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę w zarządzaniu flotą samochodową

Na co zwrócić uwagę w zarządzaniu flotą samochodową?
Na co zwrócić uwagę w zarządzaniu flotą samochodową?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie zarządzanie flotą ale też rozsądne użytkowanie samochodów firmowych mają kluczowe znaczenie dla kosztów eksploatacji floty. Na co zwrócić uwagę w zarządzaniu pojazdami w firmie?

Technika jazdy

REKLAMA

Na żywotność samochodu wpływa przede wszystkim odpowiednia technika jazdy. Samochody firmowe zazwyczaj nie mają przypisanego jednego kierowcy. Tymczasem pracownicy reprezentują różne style jazdy i nie zawsze użytkują pojazd zgodnie z oczekiwaniami swoich przełożonych. Z tego względu przedsiębiorcy chcą mieć kontrolę nad tym, w jaki sposób ich samochody są wykorzystywane. Umożliwiają im to m.in. dostępne na rynku technologie monitorowania pojazdów, które pozwalają kontrolować nie tylko położenie, ale także sposób eksploatowania aut w czasie rzeczywistym. Na podstawie otrzymywanych raportów przedsiębiorstwa mogą wprowadzać odpowiednie procedury, które nie tylko przyczyniają się do zwiększenia żywotności aut, ale także poprawiają bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników dróg.

REKLAMA

- Monitoring GPS pozwala raportować, w jaki sposób auto jest eksploatowane. Dzięki niemu można kontrolować takie czynniki, jak prędkość, przyspieszenie, spalanie, nagłe hamowanie, raptowne przyspieszenia także czy pasy są zapięte, a światła zapalone. Styl jazdy kierowcy ma wpływ m.in. na prędkość zużywania się klocków hamulcowych i tarcz, co może przekładać się na dodatkowe koszty podczas przeglądu - mówi Bartłomiej Dębski, prezes zarządu Cartrack Polska, firmy, będącej najdynamiczniej rozwijającym się graczem na krajowym rynku usług profesjonalnego monitorowania pojazdów GPS.

Zobacz też: Czy szkolenia dla kierowców flotowych mają sens?

Optymalna technika jazdy jest jednocześnie korzystna dla środowiska. Z tego względu warto edukować kierowców z zasad tzw. eko-drivingu. Podstawą jest tutaj jazda ze stałą prędkością przy zachowaniu stałych wysokości obrotów silnika. Dynamiczny i agresywny sposób prowadzenia pojazdu nie jest bowiem korzystny ani dla kondycji samochodu, ani dla portfela przedsiębiorcy. Większe prędkości oznaczają bowiem większe zużycie paliwa. Testy pokazują, że różnicowanie szybkości między 75 km/h a 85 km/m w bardzo krótkich odstępach czasu zwiększa zużycie paliwa aż o 20%. Podobną sytuację można zaobserwować w różnicy spalania poruszając się na trasie z prędkością pomiędzy 130km/h a 150km/h.
- Według badania GE Capital zużycie paliwa w pojazdach stanowi jedno z głównych wyzwań zarządców flot. Blisko połowa z nich chce wprowadzić zmiany w tym zakresie. Dostępne na rynku narzędzia, takie jak systemy monitoringu GPS, pozwalają na dostarczanie w czasie rzeczywistym informacji m.in. na temat szybkości jazdy aut w posiadanej flocie, czy zużyciu paliwa – mówi Bartłomiej Dębski, prezes zarządu Cartrack Polska.
Ponadto, przy eko-drivingu zalecane są szybkie zmiany biegów i jazda na możliwie najniższych obrotach. Warto również kontrolować ciśnienie w oponach. Przestrzeganie tych zaleceń zmniejsza zużycie poszczególnych elementów pojazdu oraz paliwa.

Zobacz też: Urządzenie do automatycznego generowanie raportów VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kodeks postępowania kierowców flotowych

Po polskich drogach porusza się około 2 mln samochodów służbowych. Ich kierowcom przypisuje się nieprawidłowe nawyki, które mogą zagrażać zarówno stanowi technicznemu pojazdów, jak i bezpieczeństwu na drodze. Należą do nich m.in. prowadzenie rozmów telefonicznych, palenie papierosów i spożywanie posiłków w trakcie jazdy, a także nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego czy niewłaściwa eksploatacja pojazdów. Kierowcy aut służbowych często ignorują podstawowe zasady bezpieczeństwa, pokładając duże zaufanie w systemach stanowiących ich wyposażenie, takich jak poduszki powietrzne, ABS czy ESP. Dlatego, kierując się względami bezpieczeństwa na drogach, firmy, zanim wręczą pracownikowi kluczyki do auta, coraz częściej zlecają im odpowiednie szkolenia. Ich celem jest udoskonalenie techniki jazdy i uświadomienie kierowcom zagrożeń, które mogą pojawić się na drodze. Coraz bardziej powszechną praktyką jest również obciążanie całkowitym kosztem mandatów użytkownika służbowego auta, który dopuścił się przewinienia na drodze.

Zobacz też: Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Przedsiębiorcy nie powinni zapominać także o regularnej kontroli stanu technicznego posiadanych pojazdów. Jest to szczególnie istotne w kontekście kosztów likwidacji skutków kolizji drogowych. Jeżeli bowiem pracownik, który jest sprawcą zdarzenia drogowego, wykaże, że przypisany mu pojazd służbowy był niesprawny, wówczas całość kosztów naprawy pokrywa przedsiębiorca. Z tego względu firmy powinny monitorować stan techniczny swojej floty, dokonując przeglądów w autoryzowanych stacjach obsługi, które zapewniają wysokiej jakości usługi oraz prowadzą historię serwisową danego pojazdu.

Źródło: Materiały prasowe Cartrack

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA