REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych

Jacek Częścik, prezes Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych.
Jacek Częścik, prezes Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych.
Biznes Car

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest i czym się zajmuje Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych, w skrócie SKFL? O stowarzyszeniu opowiada jego prezes, Jacek Częścik.

Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych jest znaną w światku flotowym organizacją. Jak jednak przedstawiłby ją Pan osobom, które nigdy o niej nie słyszały?

REKLAMA

Jak sama nazwa wskazuje, jesteśmy organizacją skupiającą w swoich szeregach osoby, które zarządzają flotami samochodowymi. Warto zaznaczyć, że nie są to tylko floty samochodów osobowych, ale również pojazdów ciężarowych, maszyn specjalistycznych, np. drogowych oraz wózków widłowych.

Dziś Stowarzyszenie liczy ponad 100 członków. Jakie były początki jego działania?

Dokładnie 125 członków. Formalnie jako SKFS rozpoczęliśmy działalność w 2005 r., lecz nieformalne spotkania miały miejsce już w 2002 r. jeszcze pod szyldem Towarzystwa Kierowników Flot Samochodowych. Grupa flotowców doszła do wniosku, że spotkania podczas szkoleń, konferencji branżowych to za mało, aby skutecznie wymieniać się wiedzą flotową, spostrzeżeniami oraz problemami branżowymi. Doszliśmy do wniosku, że czas najwyższy, aby powstała formalna organizacja reprezentująca nasze środowisko. Nie chcieliśmy być grupą wzajemnej adoracji, lecz podmiotem, który aktywnie wpływa na rozwój branży flotowej. Dalej wszystko potoczyło się bardzo sprawnie (jak na fachowców przystało), tzn. 18-osobowy komitet założycielski, statut, zarząd, komisja rewizyjna, rejestracja w KRS, strona www.skfs.pl i tak dalej. Po sześciu miesiącach było nas już ponad 30 osób.

Zobacz też: Zarządcy flot popierają unijnych ekologów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka misja przyświeca działaniom SKFS i w jakie inicjatywy się ono angażuje?

Nasze cele są wyartykułowane w statucie SKFS. Do najistotniejszych możemy zliczyć integrację środowiska osób zarządzających flotami, wymianę wiedzy nt. optymalizacji kosztów, promowanie projektów poszerzających kompetencje flotowców. Dodatkowo wspieramy aktywności mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz świadomość ekologiczną. Organizujemy spotkania z importerami pojazdów, poddajemy ocenie oferowane przez nich produkty (nie tylko samochody, ale także ofertę okołoflotową). Staramy się aktywnie uczestniczyć w branżowych konferencjach, prezentując racjonalny punkt widzenia. Z satysfakcją przyznam, że uczestniczymy w prawie każdym poważnym flotowym evencie.

Czy rola Stowarzyszenia zmieniła się przez lata?

Każdy członek SKFS przystępując do tej organizacji stawia jej i sobie określone cele. Głównie chodzi o zwiększenie flotowych kompetencji. W moim przypadku też tak było. Z biegiem czasu okazało się jednak, że to nie wszystko. Jako stowarzyszenie możemy realnie wpływać na właściwe postrzeganie funkcji flotowca przez otoczenie zewnętrzne. Razem stanowimy niesamowitą kopalnię wiedzy, której warto słuchać, z którą dobrze jest współpracować.

Zobacz też: Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Jak można zostać członkiem SKFS?

Przede wszystkim należy być osobą zarządzającą flotą samochodową – nie ma minimalnego limitu pojazdów. Następnie trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na naszej stronie (zakładka KONTAKT). Istotnym i obowiązkowym elementem jest rekomendacja dwóch członków SKFS. Po spełnieniu wspomnianych warunków o przystąpieniu do stowarzyszenia decyduje zarząd.

Co wiąże się z faktem posiadania członkostwa w Stowarzyszeniu?

Członkowstwo w SKFS jest wartością samą w sobie. I nie jest to brak skromności z mojej strony, tylko właściwość, której niejednokrotnie doświadczyłem. Daje możliwość poznania wielu fantastycznych ludzi. Proszę mi wierzyć – flotowcy z SKFS to osoby zarządzające różnymi flotami. Jeden pracuje w małej firemce, inny w dużej firmie, jeszcze inny dla potężnej korporacji. Mają różny status – od pomocnika/asystenta działu finansowego do członka zarządu/prokurenta. Zarządzają flotami od kilkunastu pojazdów do kilku tysięcy właściwie wszystkich marek. Różne charaktery, wielorakie podejście do stylu zarządzania flotą, rozwiązywania problemów… Niesamowita kopalnia wiedzy, ogromny potencjał. Są jeszcze wymierne właściwości, takie jak możliwość bezpłatnego uczestniczenia w evntach flotowych, np. testy samochodów, szkolenia branżowe oraz bezpłatny dostęp do niektórych czasopism flotowych.

Zobacz też: Czy warto pompować koła ciężarówek azotem?

Z jakimi problemami fleet manager borykał się 10 lat temu, a z jakimi zmaga się dzisiaj?

W ogólnym założeniu problemy pozostały te same, np. dobór odpowiednich narzędzi flotowych. Zmieniają się tylko sposoby osiągnięcia tego celu, tzn. rozwój branży, wpływ urządzeń IT… Fleet manager musi nieustannie poszerzać zakres swoich kompetencji, trzymać rękę na pulsie. W przeciwnym razie nie będzie w stanie należycie wypełniać powierzonych mu zadań. Z perspektywy sądzę, że wszystko to uległo gwałtownemu przyspieszeniu. Prawie nie ma miesiąca, abyśmy nie dowiadywali się o nowych produktach, projektach, innowacjach. I to jest chyba najistotniejsza różnica.

Na koniec nieco bardziej osobiście: czym dla Pana jest branża flotowa?

Dobre pytanie. Branża flotowa jest jak morze – czasami spokojne, czasami sztorm, przypływy i odpływy. Każdy z tych elementów ma swoje wady i zalety, na każdy trzeba być przygotowanym. Ta „stała zmienność” jest dla mnie impulsem do aktywności czynionej z nieukrywaną pasją.

Rozmawiał Tomasz Chojnacki, Biznes Car

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA