REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instytucja przedstawiciela podatkowego w podatku od towarów i usług

Instytucja przedstawiciela podatkowego w podatku od towarów i usług. Fot. Fotolia
Instytucja przedstawiciela podatkowego w podatku od towarów i usług. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o VAT przewiduje szereg obowiązków, które ciążą na podatnikach. Nie zawsze jednak będą oni zmuszeni do wykonywania tych obowiązków osobiście. Dzieje się tak, na przykład, w przypadku powołania przedstawiciela podatkowego, który ma za zadanie reprezentować podatnika.

Przedstawiciela podatkowego ustanawia się w drodze pisemnej umowy. Ustanowienie to może mieć charakter obligatoryjny, gdy chodzi o podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego, podlegającego obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. W przypadku, gdy podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, ustanowienie przedstawiciela podatkowego jest fakultatywne.

REKLAMA

Zobacz też: Główne wyzwania logistyki w branży FMCG

Katalog wymagań, które musi spełnić osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która ma pełnić rolę przedstawiciela podatkowego wynika z art. 18b ustawy o VAT. I tak, podmiot ten musi spełniać łącznie takie wymagania jak:

  1. posiadanie siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski
  2. rejestracja jako podatnik VAT czynny, a w przypadku, o którym mowa w art. 18d ust. 1 – jako podatnik VAT UE;
  3. brak zalegania przez ostatnie 24 miesiące z wpłatami poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczającymi odrębnie w każdym podatku odpowiednio 3% kwoty należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach (przy czym udział zaległości w kwocie podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość)
  4. przez ostatnie 24 miesiące osoba fizyczna będąca podatnikiem, a w przypadku podatników niebędących osobami fizycznymi – osoba będąca wspólnikiem spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej, członkiem władz zarządzających, głównym księgowym, nie została prawomocnie skazana na podstawie ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765, z późn. zm.6)) za popełnienie przestępstwa skarbowego;
  5. posiadanie uprawnień do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego zgodnie z przepisami o doradztwie podatkowym lub do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości[1].

Zakres obowiązków przedstawiciela ustawowego został określony w art. 18c ust. 1 ustawy o VAT. Obejmuje on wykonywanie w imieniu i na rzecz podatnika takich obowiązków jak sporządzanie deklaracji i informacji podsumowujących, przechowywania dokumentów i innych obowiązków  związanych z rozliczeniem podatku. Oprócz tego, na podstawie upoważnienia zawartego w umowie przedstawiciel podatkowy może dokonywać innych czynności, o których mowa ustawie o VAT. W niektórych sytuacjach przedstawiciel podatkowy jest uprawniony także do wystawiania faktur w imieniu i na rzecz podatnika. Jest to możliwe, o ile została zawarta zgodnie z art. 106d ustawy o VAT umowa w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz tego podatnika, w której określono procedurę zatwierdzania poszczególnych faktur przez podatnika.

Zobacz też: Dokumenty uprawniające do 0% stawki VAT dla WDT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast, w świetle art. 18d ustawy o VAT przedstawiciel podatkowy działa w imieniu własnym (ale na rzecz podatnika), jeśli rozlicza podatek od importu towarów dokonywanego w Polsce przez podatnika niezarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, który dokonuje następnie ich wywozu do innego państwa członkowskiego w ramach WDT.  Dzięki temu rozwiązaniu podmioty zagraniczne nie muszą się rejestrować dla celów VAT w Polsce w związku z importem dokonanym na jej terytorium.

Tekst:  Ewelina Kalita Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.[1]              Ten wymóg nie dotyczy agencji celnej, jeżeli podatnik ustanawiający ten podmiot przedstawicielem podatkowym dokonuje na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju jest dokonywany przez importera tych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA