Nieodpłatne świadczenia w rozumieniu orzeczenia TK z dnia 8 lipca 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
W tym zakresie Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek dotyczący opodatkowania świadczeń, które mogą być nawet potencjalnie otrzymane przez pracownika w związku z pozostawaniem przez niego w stosunku pracy, a które są dodatkowo ściśle związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez pracodawcę.
REKLAMA
Kwestionowane przepisy były podstawą wydania wielu odmiennych, rozstrzygnięć organów podatkowych jak i sądów administracyjnych i rodziły podatnikom wiele problemów natury praktycznej. Problematyka nieodpłatnych świadczeń pracowników dotyczy w szczególności samego rozumienia pojęcia świadczenie, w szczególności w kontekście warunku jego otrzymania. Wątpliwości budziło także, czy za świadczenie może być uznana sama możliwość skorzystania ze świadczenia, stworzenie samej możliwości czy też musi dochodzić do realnego (rzeczywistego) ich otrzymania.
W ocenie Trybunału mimo bardzo szerokiego ujęcia przychodów ze stosunku pracy (art. 12 ustawy o PDOF), nie każde świadczenie spełnione przez pracodawcę na rzecz pracownika bez ustalonej za nie zapłaty jest świadczeniem podlegającym podatkowi dochodowemu. W tym zakresie wskazano na pewne kryterium, które należy uwzględnić przy rozpoznawaniu przychodu pracownika. Zdaniem Trybunału tym kryterium musi być obiektywna ocena, czy świadczenie leżało w interesie pracownika. Jest tak wtedy, gdy stanowi ono realne przysporzenie majątkowe (korzyść), którego efekt jest uchwytny w jego majątku. Trybunał podkreślił, że „inne nieodpłatne świadczenia” na rzecz pracownika mogą być uznane za jego dochód w rozumieniu ustawy o PDOF tylko pod warunkiem, że rzeczywiście spowodowały zaoszczędzenie przez niego wydatków. Ustalenie tej okoliczności zależy przy tym od tego, czy pracownik skorzystał ze świadczenia oferowanego przez pracodawcę w pełni dobrowolnie. Zgoda na skorzystanie ze świadczenia wyraża bowiem ocenę pracownika, że świadczenie z jego punktu widzenia jest celowe i przydatne - leży w jego interesie. Gdy jednak nieodpłatne świadczenie zostało przyjęte jako warunek niezbędny wykonania pracy – po stronie pracownika nie pojawia się korzyść, która mogłaby być objęta podatkiem dochodowym. Trybunał podkreślił również, że w odniesieniu do świadczeń w naturze są one traktowane jako przychód wyłącznie wtedy, gdy będą otrzymane, co wskazuje na bezwzględny realny charakter świadczenia (a nie potencjalną możliwość).
Zobacz też: Sprzedaż drewna z krzewów szybko rosnących a VAT
Na tej podstawie Trybunał wskazał cechy istotne innych nieodpłatnych świadczeń. W tym zakresie za przychód pracownika w rozumieniu regulacji art. 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF. mogą być uznane takie świadczenia, które:
1) zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
2) zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
3) korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Przyjęcie obecnie za Trybunałem Konstytucyjnym wykładni pojęcia innych nieodpłatnych świadczeń dla pracowników pozwoli bardziej precyzyjnie określić jakiego rodzaju świadczenia pracodawcy stanowią bądź nie przychód pracownika z nieodpłatnych świadczeń. Wydaje się, że ostatecznie rozstrzygnięto, że samo stworzenie pracownikowi możliwość skorzystania z jakiegoś świadczenia bez jego faktycznego wykorzystania nie stanowi podlegającego opodatkowaniu przychodu pracownika. Nie stanowią także przychodów pracownika zapewnienia świadczeń, które są konieczne pracownikom dla wykonywania pracy i leżą przede wszystkim w interesie pracodawcy (imprezy integracyjne czy wyjazdy szkoleniowe).
Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.