REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie postępowania cywilnego z mocy prawa

Zawieszenie postępowania cywilnego z mocy prawa
Zawieszenie postępowania cywilnego z mocy prawa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego [dalej „k.p.c.”] przewiduje wyłącznie jedną możliwość zawieszenia postępowania cywilnego z mocy samego prawa. Mianowicie, mowa tu o art. 173 k.p.c., który stanowi, że „Postępowanie ulega zawieszeniu z mocy prawa w razie zaprzestania czynności przez sąd wskutek siły wyższej”.

Zawieszenie postępowania z mocy samego prawa oznacza to, że do osiągnięcia pożądanego efektu nie jest wymagane wydanie przez sąd żadnego postanowienia. Co więcej, w przypadku zaistnienia przyczyny z art. 173 k.p.c. wydanie postanowienia o zawieszeniu postępowania jest nie tylko niemożliwe, co po prostu niedopuszczalne. Przyczyną zawieszenia jest bowiem zaprzestanie czynności przez sąd na skutek siły wyższej, a nie samo pojawienie się siły wyższej. Dniem zawieszenia postępowania jest więc dzień zaprzestania czynności, a nie data pojawienia się siły wyższej. Gwoli wyjaśnienia, przez zaprzestanie czynności przez sąd należy rozumieć zaprzestanie działalności orzeczniczej. Ponadto, należy pamiętać, że zaprzestanie działalności przez sąd oznacza, że przeszkoda w podejmowaniu czynności powinna odnosić się do wszystkich sędziów danego sądu, a nie do sędziów (sędziego) wyznaczonego do rozpoznania sprawy.

REKLAMA

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter

Samo podjęcie zawieszonego postępowania wymaga wydania przez sąd właściwego postanowienia. Oznacza to, że postępowanie takie nie zostanie podjęte na nowo z mocy samego prawa, na skutek ustania siły wyższej.

REKLAMA

Odnosząc się do pojęcia „siły wyższej” to należy wskazać, że ustawodawca nigdzie nie wyjaśnił tego pojęcia. W doktrynie i orzecznictwie jest ona jednak rozumiana jako zdarzenie zewnętrzne, mające charakter nadzwyczajny i niezależny od woli człowieka, a jej skutkom nie można było zapobiec. Przykładami siły wyższej mogą być: stan klęski żywiołowej czy wojna. Innym przykładem może być również awaria budynku, która uniemożliwia dostęp do niego. Z drugiej strony takiego charakteru nie będzie miała natomiast choroba.

Na sam koniec warto również pamiętać, że w okresie zawieszenia postępowania cywilnego, z powodu zaprzestania czynności przez sąd, nie biegną żadne terminy. W okresie tym sąd oczywiście nie podejmuje żadnych czynności, poza tymi, które mają na celu podjęcie postępowania. Ponadto należy przyjąć, że w razie zawieszenia postępowania z powodu zaprzestania czynności przez sąd w grę nie wchodzi nawet zabezpieczenie powództwa lub dowodu. Faktyczna możliwość dokonania przez sąd zabezpieczenia powództwa lub dowodu oznacza natomiast, że ustała przyczyna zawieszenia i dlatego ich dokonanie powinno wiązać się z uprzednim podjęciem zawieszonego postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krzysztof Gładych radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA