REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta zaliczek na podatek dochodowy w czasie roku i po złożeniu zeznania a odsetki od zaległości podatkowych.

Korekta zaliczek na podatek dochodowy w czasie roku i po złożeniu zeznania a odsetki od zaległości podatkowych. © Minerva Studio - Fotolia.com
Korekta zaliczek na podatek dochodowy w czasie roku i po złożeniu zeznania a odsetki od zaległości podatkowych. © Minerva Studio - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, można zastosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę - obecnie wynoszą one 7,5%.

REKLAMA

W zakresie naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, należy wskazać na przepisy ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Z tej ustawy wynika bowiem obowiązek podatników do uiszczania odsetek od zaległości podatkowych, których stawka jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%. Obecnie stawka odsetek za zwłokę to 10%.
W przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, można zastosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę - obecnie wynoszą one 7,5%.

REKLAMA

Odsetki za zwłokę nalicza się również w odniesieniu do nieuregulowanych w terminie płatności zaliczek na podatek dochodowy, w części przekraczającej wysokość podatku należnego. Tym samym również niezapłacona w terminie płatności zaliczka na podatek zostanie obciążona odsetkami od zaległości podatkowych.
Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku. W odniesieniu do zaliczek na podatek dochodowy uwzględniając, iż termin płatności zaliczek co do zasady (wyłączając zaliczki kwartalne) przypada na 20 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni – początkowym terminem naliczania odsetek będzie 21 dzień danego miesiąca (w odniesieniu do zaliczki za miesiąc poprzedni). Wyjątkiem może być sytuacja, w której 20 dzień danego miesiąca przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. W takim przypadku ustawowy termin płatności podatku ulega przesunięciu na najbliższy dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. W takim przypadku termin początkowy naliczania odsetek ulega zatem przesunięciu.
Taką sytuację będziemy mieli w odniesieniu do zaliczki za marzec 2014 r. kiedy to ustawowy termin płatności zaliczki przypada na niedzielę 20 kwietnia (niedziela), z kolei 21 kwietnia to dzień świąteczny (ustawowo wolny od pracy). Tym samym termin płatności zaliczki za miesiąc marzec 2014 r. upływa 22 kwietnia. Tym samym w przypadku nieuregulowania zaliczki za marzec w powyższym terminie będzie to skutkowało naliczeniem odsetek od zaległości podatkowych, liczonych od dnia 23 kwietnia. 

Korekta zaliczek na podatek dochodowy, gdy ma miejsce w trakcie roku, powoduje naliczenie odsetek do dnia ich zapłaty. 

W zakresie końca okresu naliczania odsetek należy wskazać na przepisy wykonawcze, przedmiotowej kwestii nie reguluje bowiem bezpośrednio Ordynacja podatkowa. W tym zakresie należy odnieść się do rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach. Zgodnie z jego postanowieniami, odsetki za zwłokę są naliczane m.in. do dnia zapłaty. Jeżeli zatem zaległa zaliczka zostanie wpłacona przez podatnika w trakcie roku podatkowego – odsetki naliczane będą do dnia jej zapłaty. 

Po upływie roku podatkowego odsetki należy liczyć do dnia złożenia zeznania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z regulacjami ustawy o podatku dochodowym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym i we wskazanym w ustawie terminie wpłacić podatek. W złożonym zeznaniu podatnik uwzględnia (dokonuje rozliczenia) ustalonych zaliczek, które po złożeniu zeznania przekształcają się w zobowiązanie wynikające z zeznania rocznego (podatek wynikający z zeznania).

Zgodnie z § 4 pkt. 7 przywołanego rozporządzenia, odsetki za zwłokę są naliczane do dnia złożenia zeznania (włącznie z tym dniem) za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, a w przypadku niezłożenia zeznania w terminie, na ostatni dzień terminu złożenia zeznania - od nieuregulowanych w terminie płatności w całości lub w części zaliczek na podatek dochodowy.

Tym samym podatnik nalicza odsetki od zaległych zaliczek od dnia następującego po dniu, w którym upływa terminu ich płatności, do dnia złożenia zeznania podatkowego (ewentualnie do dnia upływu terminu złożenia zeznania, w przypadku nie złożenia zeznania w terminie). Od momentu bowiem złożenia zeznania podatkowego (upływu terminu do jego złożenia) zaliczki na podatek dochodowy tracą swój byt a podatnik odpowiada za zaległości nie w płatności zaliczek na podatek, lecz samego podatku. W tej sytuacji odsetki od zaliczek na podatek dochodowy nie mogą się „nakładać” w czasie z odsetkami od zaległego podatku wynikającego z zeznania podatkowego. Zaliczki po złożeniu zeznania przekształcają się w zobowiązanie wynikające z zeznania podatkowego. W przypadku nie uregulowania zobowiązania podatkowego wynikającego z zeznania odsetki od zaległości podatkowych – od kwoty podatku wynikającego z zeznania podlegają dalszemu naliczaniu, aż do dnia zapłaty zaległej kwoty podatku.

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA