REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Układ chłodzenia i klimatyzacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spalinowe ogrzewanie postojowe - rodzaje układów

Ogrzewanie postojowe występuje w dwóch wersjach - elektrycznej i spalinowej. Jakie są wady i zalety spalinowego ogrzewania postojowego? Jak jest ono zbudowane?

Elektryczne ogrzewania postojowe - jak działa i jakie są jego funkcje?

Ogrzewanie postojowe jest urządzeniem przydatnym szczególnie zimą. Może ono służyć zarówno dla poprawienia komfortu użytkownikowi, jak również dla dłuższej żywotności silnika. Jakie są rodzaje tego typu urządzeń oraz które okażą się dla nas najlepsze?

Układ chłodzenia - popularne zamienniki

Układ chłodzenia zapewnia poprawną pracę jednostki napędowej samochodu i jest jednym z kluczowych elementów dla jej trwałości. Poniżej przedstawiamy listę wybranych, popularnych zamienników oryginalnych części układu chłodzenia.

Ogrzewanie postojowe - rodzaje systemów

Od jakości wybranego ogrzewania postojowego zależeć będzie komfort użytkowania auta przy ujemnych temperaturach. Warto sprawdzić co oferują nowoczesne układy tego typu!

REKLAMA

Ogrzewanie postojowe - co to takiego?

Aby skutecznie walczyć z ujemnymi temperaturami zimą, kierowcy coraz częściej decydują się na montaż ogrzewania postojowego. Co to takiego?

Klimatyzacja samochodowa - wady i problemy

Klimatyzacja niebywale podnosi komfort jazdy autem. Jednak nawet ona ma pewne wady, których należy być świadomym.

Płyn do spryskiwaczy zamiast oleju - kosztowna pomyłka!

Pomyłkowe wlanie płynu do spryskiwaczy do silnika, chłodnicy czy układu hamulcowego może przyczynić się do poważnej awarii. Zobacz czym grozi niewiedza lub zbytnie roztargnienie kierowcy.

Płyny chłodnicze – które można ze sobą mieszać?

Płyny chłodnicze można ze sobą mieszać. Problem w tym, że tylko w ramach jednego ich rodzaju. Ekspert z Instytutu Transportu Samochodowego wytłumaczy jak wykonać tę czynność prawidłowo.

REKLAMA

Intercooler – co to jest? Jaką pełni funkcję?

Intercooler według technicznej nomenklatury to międzystopniowa chłodnica powietrza. Mało osób zdaje sobie sprawę z jego roli i funkcji. Korzyści z jego posiadania są jednak duże.

Układ chłodzenia podczas upałów – jak nie przegrzać silnika?

Okres letni jest szczególnie wymagający dla układu chłodzenia. Jak dbać o układ chłodzenia, by był w pełni wydajny?

Klimatyzacja samochodowa – jak używać

Prawidłowe używanie klimatyzacji samochodowej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pasażerów. Jak używać klimatyzacji, by nie zrobić sobie krzywdy?

Klimatyzacja samochodowa – jak serwisować?

Regularny serwis klimatyzacji przyczyni się do zapewnienia należytego komfortu jazdy. A w skrajnych przypadkach zaniedbana klimatyzacja może być przyczyną zakażenia dróg oddechowych.

Regulacja temperatury cieczy chłodzącej za pomocą nawigacji GPS – nowy system BMW

Odpowiednia temperatura cieczy chłodzącej decyduje o kondycji silnika. BMW opracowało system, który w oparciu o dane GPS potrafi zapobiegać ryzyku przegrzania lub niedogrzania jednostki napędowej.

Prawidłowy serwis klimatyzacji

Prawidłowy serwis klimatyzacji wymaga nie tylko skrupulatności od właściciela samochodu ale również rzetelności warsztatu zajmującego się serwisem klimatyzacji samochodowej.

Klimatyzacja - budowa i eksploatacja

Jak zbudowana jest klimatyzacja samochodowa oraz w jaki sposób należy ja prawidłowo eksploatować?

Powierzchniowe ogrzewanie podczerwienią - nowy sposób na ogrzewanie samochodu

Nowe rozwiązanie stosowane przez BMW czyli powierzchniowe ogrzewanie podczerwienią ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w samochodach elektrycznych. Już po jednej minucie można będzie się cieszyć ciepłem w kabinie, nawet zimą!

Samochodowa pompa ciepła czyli klimatyzacja w elektrycznych autach BMW

Samochodowa pompa ciepła zaprojektowana przez BMW to jeden z pomysłów na racjonalne zarządzanie zasobami energii w samochodzie przyszłości. W akumulatorowych pojazdach elektrycznych każdy kilowat zaoszczędzony na selektywnym działaniu osprzętu oraz systemów pomocniczych może bowiem zostać wykorzystany do napędzenia pojazdu.

Układ kontroli klap powietrza – sposób BMW na redukcję zużycia paliwa i poprawę aerodynamiki auta

BMW serii 5 było pierwszym modelem, w którym zastosowano nowatorski system Air Vent Control regulujący opór aerodynamiczny stawiany przez auto. Jakie inne korzyści zapewnia to rozwiązanie?

Samochody z niebezpiecznym czynnikiem chłodniczym R1234yf

Pomimo ostrzeżeń ze strony różnych organizacji kilku producentów aut zdecydowało się użyć niebezpiecznego dla życia czynnika chłodniczego w swoich samochodach. Postanowiliśmy przestawić listę pojazdów, które już posiadają.

Czynnik chłodniczy- czy rzeczywiście go ubywa?

Za spadek wydajności klimatyzacji samochodowej najczęściej obwinia się ubytek czynnika chłodniczego. Zaleca się jego uzupełnianie najrzadziej co 2 lata. Czy rzeczywiście trzeba tak często uzupełniać czynnik chłodniczy?

Klimatyzacja – dlaczego warto używać jej przez cały rok?

Klimatyzacja w samochodzie to jeden z kluczowych elementów wpływających na komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Czy to prawda, że warto używać klimatyzacji przez cały rok?

HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

Nowy czynnik chłodniczy HFO-1234yf stosowany w układach klimatyzacji jest silnie toksyczny i trujący, a mimo to większość koncernów samochodowych zdecydowała się na jego użycie. Dlaczego Komisja Europejska nakazała jego stosowanie, mimo gwałtownej fali krytyki kierowanej pod adresem nowego czynnika?

Niedogrzany silnik - skutki

Skutki jazdy z niedogrzanym silnikiem mogą być poważniejsze niż się wydaje. Poniżej podpowiadamy, co może być przyczyną niedogrzania silnika i jakie są skutki, gdy nie usuniemy usterki.

Klimatyzacja - najczęstsze błędy podczas serwisu

Klimatyzacja samochodowa to powszechnie znane urządzenie. Niestety wraz z popularnością narosło na temat tzw. klimy wiele mitów, co skutkuje błędami przy serwisowaniu układu. I to nawet, gdy oddajemy samochód do warsztatu.

Jak poprawnie eksploatować klimatyzację?

Postęp w motoryzacji sprawił, że obecnie klimatyzacja jest niemalże koniecznym standardem. Około 80% produkowanych teraz samochodów ma na liście wyposażenia popularną „Klimę”. Jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak poprawnie eksploatować klimatyzację, aby ta była efektywna i nie szkodziła zdrowiu.

Jaki jest obieg cieczy chłodzącej w silniku?

Problemy z termostatem, czy chłodnicą prowadzą do przegrzewania się silnika i grożą poważną awarią. Dlaczego chłodzenie jest takie ważne? Które elementy silnika są chłodzone cieczą? W jaki sposób płyn chłodzący dociera do poszczególnych miejsc w silniku? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Jak przygotować układ chłodzenia na zimę?

Zima to ciężki okres dla naszych aut. Doradzamy w jaki sposób zabezpieczyć układ chłodzenia, aby przetrwał go bez szwanku.

Jak zapobiegać uszkodzeniom silnika, wywołanym zjawiskami kawitacji w cieczy chłodzącej?

Konstruktorzy silników od wielu dziesięcioleci walczą, z małym skutkiem, z powstawaniem uszkodzeń korpusu silnika i jego cylindrów oraz pompy wodnej w wyniku procesu, zwanego kawitacją. Powodem jest niepełne poznanie zjawiska kawitacji.

Dlaczego nie działa ogrzewanie?

Przyczyny słabo działającego ogrzewania w samochodzie mogą być bardzo różne. W systemie ogrzewania mogą się popsuć zarówno elementy elektryczne, jak i mechaniczne. Naprawa niestety będzie kosztowna, głównie dlatego, że poważniejsze awarie wymagają rozmontowania całej deski rozdzielczej.

Czy warto kupić filtr węglowy zamiast zwykłego? Jak często zmieniać filtr kabinowy?

Filtr kabinowy oczyszcza powietrze zaciągane do kabiny pasażerskiej przez wentylator. Zazwyczaj przy wymianie tego elementu stajemy przed wyborem... tańszy zwykły czy może droższy węglowy? Czy w tym przypadku opłaca się zapłacić więcej?

Ekspert radzi: jak najlepiej korzystać z klimatyzacji?

Oto kilka wskazówek na temat bardziej efektywnego korzystania z systemu klimatyzacji.

Co daje ogrzewanie postojowe?

Okres zimowy z pewnością nie służy użytkownikom samochodów i samym pojazdom. Rozwiązaniem wielu problemów z niskimi temperaturami może być ogrzewanie postojowe.

Czym grozi montaż używanego osuszacza klimatyzacji? Poradnik

Osuszacz tak jak chociażby filtr oleju, to element eksploatacyjny jednorazowego użytku. Używki z allegro nadają się głównie na śmietnik.

Jaki wybrać płyn do chłodnicy?


Płyn do chłodnicy starzeje się tak jak każdy inny. Dlatego trzeba pamiętać o regularnej jego wymianie.

Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

Czyszczenie chłodnicy powietrza może być brane pod uwagę, jeżeli jedynym problemem jest zebranie się oleju w chłodnicy. Niestety, w praktyce jednak przepłukiwanie jest bardzo skomplikowane.

Czy warto mieszać płyny chłodzące różnych marek?

Generalnie tak, jednak każdy taki eksperyment nie daje nam gwarancji, że własności eksploatacyjne mieszaniny będą właściwe.

Radzimy jak często należy wymieniać osuszacz


Komfort i bezpieczeństwo to podstawowe zalety układu klimatyzacji samochodowej. Aby rzeczywiście układ klimatyzacji mógł nam to zagwarantować, potrzebne są sprawnie działające poszczególne jej elementy. Jednym z nich jest osuszacz.

Podpowiadamy dlaczego warto regularnie wymieniać filtr kabinowy


Przeciętnie po roku filtr kabinowy jest na tyle wypełniony, że przestaje on spełniać swoje funkcje ochronne przed obciążonym zanieczyszczeniami powietrzem ulicznym. Poniżej przedstawimy kilka argumentów przemawiających za regularną wymianą filtra.

Jak wybrać dobry kondenser? – poradnik


Dokonując wyboru nowego podzespołu, należy zwrócić uwagę na producenta. Stosowanie zamienników bywa równoznaczne z krótką żywotnością produktu, a tym samym z dodatkowymi kosztami.

Ile powinna wynosić temperatura w pojeździe podczas jazdy?


Mało, kto zdaje sobie z tego sprawę, ale temperatura w znacznym stopniu wpływa na sprawność psychomotoryczną kierowcy. Gdzie jest jej złoty środek?

Czy warto kupić używaną chłodnicę?


Generalnie nie polecamy, ponieważ trafienie innej niż pochodzącej ze złomowiska graniczy z cudem. Bardzo często również to, co za granicą było zwykłym śmieciem trafia do samochodów jako „zamiennik”.

Co może być przyczyną awarii pompy wodnej?

Jest wiele czynników zewnętrznych, które mogą spowodować awarię pompy i trzeba je wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że sama pompa jest zainstalowana właściwie i że układ, w którym pracuje, jest poprawnie złożony.

Wysokie spalanie? A może to termostat?


Gdy jednostka napędowa rozgrzewa się zbyt długo, zużywa większe ilości paliwa. Zbyt długie nagrzewanie się silnika, może być spowodowane uszkodzeniem termostatu.

Serwisowanie klimatyzacji samochodowej

Wielu kierowców zdziwi się, że w ogóle trzeba, ale są pierwszymi do narzekań, gdy podczas upałów klimatyzacja nie działa efektywnie. Tymczasem jak każdy element wyposażenia wymaga zainteresowania.

Czy brak nagrzewania kabiny powinien nas zaniepokoić?

Niedogrzanie może być symptomem usterek. Zwykle dotyczą układu chłodzenia, a ich zlekceważenie może spowodować poważne awarie.

Jak jechać z nieczynnym wentylatorem przy chłodnicy?

Czasem, na szczęście bardzo rzadko przydarza się awaria elektrycznego wentylatora przy chłodnicy. Należy wówczas sprawdzić, czy instalacja elektryczna nie została uszkodzona, czy prąd dopływa do jego silnika po zwarciu wyłącznika termicznego i czy silnik się nie zatarł.

Co to jest kawitacja i jak jej przeciwdziałać?

Kawitacja, a ściślej jej oddziaływanie na zanurzone w cieczy przedmioty, nie jest jak dotąd w pełni poznanym zjawiskiem. Oddziaływanie to polega na tym, iż w chwili gdy ciecz w sposób gwałtowny zamienia się w gaz, powstaje fala uderzeniowa zdolna drążyć nawet bardzo twarde metale.

Jaki płyn chłodniczy wybrać do wymiany?

Wymiana płynu chłodzącego nie należy do skomplikowanych. Bez względu na przyczynę, warto zastanowić się, jakim płynem zalać ponownie układ spośród ogólnie dostępnych.

Jak sprawdzić przewody układu chłodniczego?

Układ chłodniczy to jeden z najważniejszych elementów samochodu, niemal równoważny z silnikiem i napędem. Podpowiadamy, jak sprawdzić stan kabli i połączeń w tym układzie.

Jak działa termostat w układzie chłodzenia?

Termostat to jedna z części układu chłodzenia, która odpowiada za prawidłową temperaturę silnika. Podpowiadamy, jak działa i dlaczego tak ważne jest, aby utrzymać go w dobrej kondycji.

REKLAMA