REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektryczne ogrzewania postojowe - jak działa i jakie są jego funkcje?

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Ogrzewania postojowe pozwala wsiąść zimą do przyjemnie nagrzanego wnętrza pojazdu.
Ogrzewania postojowe pozwala wsiąść zimą do przyjemnie nagrzanego wnętrza pojazdu.
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Ogrzewanie postojowe jest urządzeniem przydatnym szczególnie zimą. Może ono służyć zarówno dla poprawienia komfortu użytkownikowi, jak również dla dłuższej żywotności silnika. Jakie są rodzaje tego typu urządzeń oraz które okażą się dla nas najlepsze?

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń, których zadaniem jest ogrzanie pojazdu.  Różnią się one pod względem wykorzystywanego do ich działania zasilania a także budową. Wybór zależy od zakładanego budżetu oraz celu montażu takiego urządzenia.

REKLAMA

Ogrzewanie elektryczne auta na postoju

Urządzenie to czerpie energię z zewnętrznej sieci prądu zmiennego, podgrzewając silnik samochodu, jak również jego wnętrze. Ogrzewanie wnętrza następuje dzięki dmuchawie, której moc sięga 2KW. W zależności od silnika, grzałki przepływowe montowane są w układzie chłodzenia, w bloku silnika, przyklejane lub przykręcane do misji olejowej oraz wkręcane w miejsce korka spustowego oleju. Na miejsce montażu nie mamy wpływu, gdyż jest ono przypisane do danego silnika.

Zobacz też: Płyny chłodnicze – które można ze sobą mieszać?

Różne konfiguracje ogrzewania postojowego

Ogrzewanie elektryczne, dzięki swojej modułowej konstrukcji może być konfigurowane w trzech pakietach:

Pakiet podstawowy: Ogrzewanie silnika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najprostsze i najtańsze urządzenia na rynku służą jedynie do ogrzania silnika naszego samochodu. Urządzenie to ma sprawić, aby nasza jednostka napędowa posiadała temperaturę wyższą o 20-30% w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz. Sprawi to, że nasz silnik będzie uruchamiany w takich warunkach, jakie mniej więcej panują w lecie. Dzięki temu nie powinno być problemów z rozruchem. Przyczyni się to również do zwiększenia żywotności naszej jednostki napędowej, ponieważ każdorazowe uruchamianie bardzo zimnego silnika odpowiada przejechaniu kilkuset kilometrów. Zasada działania jest bardzo prosta: ogrzewanie działa, kiedy podłączymy je do zasilania. Nie mamy możliwości zaprogramowania, kiedy ma się włączyć ogrzewanie, chyba że dokupimy niedrogi załącznik czasowy, dzięki któremu będziemy mogli zaprogramować włączenie ogrzewania odpowiednio wcześniej. Ceny takiego pakietu zaczynają się od 280 zł.

Pakiet z ogrzewaniem wnętrza

Droższe urządzenia oprócz podgrzewania silnika posiadają również funkcję ogrzewania wnętrza. Takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze naszego samochodu będzie na tyle rozgrzane aby roztopić śnieg oraz lód zalegający na szybach. Niestety, taki układ również nie posiada sterowania, więc jeśli chcemy wcześniej uruchomić system, musimy, tak jak w powyższym przypadku, zakupić załącznik czasowy.  Rozwiązanie to jest w pełni bezpieczne, ponieważ nagrzewnica wnętrza posiada termostat, który zabezpiecza przed niepożądaną pracą. Takie urządzenia oczywiście muszą spełniać normy bezpieczeństwa, dlatego każde urządzenie posiada odpowiednie certyfikaty, dopuszczające je zgodnie z przepisami do ruchu drogowego. Nagrzewnica, która służy do ogrzewania naszego wnętrza, zamontowana musi być w miejscu, gdzie będzie posiadała swobodny wlot i wylot powietrza. Najczęściej miejscem wybieranym do montażu jest prawa strona w miejscu pasażera. Ceny takiego pakietu zaczynają się od 680 zł.

Pakiet: Pełna opcja

W pełnym pakiecie montowane są dwa dodatkowe urządzenia, które zwiększają funkcjonalność oraz komfort ich użytkowania. Pierwszym z nich jest zautomatyzowany panel sterujący. Pozwala on na ustawienie godziny, kiedy nasz samochód ma być gotowy do jazdy. Moduł, aby mógł poprawnie przygotować nasze auto, musi znać różne parametry zewnętrzne takie jak temperatura powietrza. Urządzenie samo zdecyduje kiedy uruchomić ogrzewanie, aby samochód był gotowy na ustawioną przez nas godzinę. Za pomocą tego panelu możemy zaprogramować jego działanie nawet na cały tydzień. Drugim urządzeniem jest układ monitoringu stanu technicznego akumulatora oraz automatycznego jego doładowywania, jeśli zaistnieje taka konieczność. Kompletny pakiet można nabyć już za około 1200 złotych.

Zobacz też: Klimatyzacja samochodowa - wady i problemy

Zalety i wady ogrzewania postojowego

Zaletą ogrzewania elektrycznego jest jego cena, ponieważ jest ono dużo tańsze od ogrzewania spalinowego. Takie urządzenie jest łatwe w montażu, ponieważ najczęściej wykorzystuje się fabryczne nawiercenia montażowe. Wyeliminowana jest również konieczność lutowania przewodów, ponieważ wiązki elektryczne posiadają złącza „plug and play”. Jednak istotną wadą takiego rozwiązania jest konieczność podłączenia do gniazdka sieciowego 230 V, a przecież nie każdy posiada taką możliwość.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA