REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodowa pompa ciepła czyli klimatyzacja w elektrycznych autach BMW

W przyszłości elektryczne samochody BMW otrzymają innowacyjne systemy ogrzewania kabiny takie jak omawiana pompa ciepła.
W przyszłości elektryczne samochody BMW otrzymają innowacyjne systemy ogrzewania kabiny takie jak omawiana pompa ciepła.
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Samochodowa pompa ciepła zaprojektowana przez BMW to jeden z pomysłów na racjonalne zarządzanie zasobami energii w samochodzie przyszłości. W akumulatorowych pojazdach elektrycznych każdy kilowat zaoszczędzony na selektywnym działaniu osprzętu oraz systemów pomocniczych może bowiem zostać wykorzystany do napędzenia pojazdu.

Samochód elektryczny a ogrzewanie jego kabiny

REKLAMA

Ogromnym wyzwaniem konstrukcyjnym w pojazdach elektrycznych oraz hybrydach typu plug-in jest efektywne ogrzanie przedziału pasażerskiego w warunkach zimowych. Jeśli to możliwe, energia zgromadzona w akumulatorach powinna być wykorzystywana jedynie do napędu pojazdu. Dlatego do ogrzewania wnętrza tego typu modeli wykorzystuje się pompę cieplną, czyli rozwiązanie dobrze znane z sektora budownictwa mieszkaniowego. Aby jednak w pełni wykorzystać jej większą w porównaniu z ogrzewaniem akumulatorowym wydajność, technologia ta musi pracować bezawaryjnie w każdych warunkach drogowych.

Zobacz też: Układ kontroli klap powietrza – sposób BMW na redukcję zużycia paliwa i poprawę aerodynamiki auta

Zasada działania pompy ciepła w samochodzie BMW

Na wzór budowlanych systemów ogrzewania, pompa ciepła w pojeździe wykorzystuje ciepło z otoczenia, a w tym przypadku temperaturę powietrza. Przy pomocy kompresora klimatyzacji czynnik chłodniczy zostaje sprężony i jego temperatura wzrasta. Na potrzeby samochodów technologia ta musi nie tylko ogrzewać, ale i chłodzić i wysuszać powietrze wewnątrz kabiny pasażerskiej. W tym celu rozbudowano obieg czynnika chłodzącego o nowe podzespoły i regulatory. Źródłem ciepła może być nie tylko ciepło obecne w powietrzu zewnętrznym, ale również w kabinie. Procesem tym steruje inteligentny system zarządzania temperaturą, który monitoruje cały pojazd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochody z niebezpiecznym czynnikiem chłodniczym R1234yf

Elektryczny samochód a klimatyzacja
W przyszłości kierowcy akumulatorowych pojazdów elektrycznych BMW Group korzystać będą mogli z równie wydajnych układów klimatyzacji co w modelach z silnikami spalinowymi. Dzięki wykorzystaniu pomp ciepła możliwe będą nawet tak wygodne rozwiązania jak klimatyzacja wielostrefowa. Użycie pomp ciepła w pojazdach z napędem elektrycznym lub hybrydowym typu plug-in pozwala zaoszczędzić nawet do 50% energii potrzebnej do ogrzania wnętrza. Dzięki darmowemu ciepłu z otoczenia elektryczna nagrzewnica zostaje znacznie odciążona. Zależnie od cyklu jazdy, w warunkach zimowych zasięg pojazdu może się wydłużyć od 10 do 30%. Nie prowadzi się obecnie prac nad wykorzystaniem tego typu rozwiązań w pojazdach z konwencjonalnym napędem spalinowym.

Źródło: materiały prasowe BMW

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA