REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regulacja temperatury cieczy chłodzącej za pomocą nawigacji GPS – nowy system BMW

Z pomocą nawigacji GPS system rozpoznaje warunki w jakich auto porusza się i optymalizuje obieg cieczy chodzącej w silniku dla jego efektywniejszej pracy.
Z pomocą nawigacji GPS system rozpoznaje warunki w jakich auto porusza się i optymalizuje obieg cieczy chodzącej w silniku dla jego efektywniejszej pracy.
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednia temperatura cieczy chłodzącej decyduje o kondycji silnika. BMW opracowało system, który w oparciu o dane GPS potrafi zapobiegać ryzyku przegrzania lub niedogrzania jednostki napędowej.

Manipulowanie temperaturą cieczy chłodzącej

Od lipca 2012 roku inteligentny, przewidujący system kontroli temperatury (wchodzący w skład systemu Predictive Energy Management) stanowi standardowe wyposażenie nowego BMW serii 7 w wersji z sześcio- lub ośmiocylindrowym silnikiem benzynowym oraz układem nawigacji Professional. Po ustaleniu celu podróży, system analizuje jej przypuszczalny przebieg i z wyprzedzeniem pomaga utrzymać właściwą temperaturę pracy silnika manipulując temperaturą cieczy chłodzącej. Wymogi wydajnościowe, którym musi sprostać system kontroli temperatury, takie jak najwyższy dopuszczalny poziom temperatury cieczy chłodzącej czy utrzymywanie pewnych rezerw chłodziwa na wypadek, gdyby zaszła potrzeba gwałtownego obciążenia jednostki napędowej podczas przyśpieszania, zostają spełnione z wyprzedzeniem po przeanalizowaniu informacji na temat trasy, danych z innych systemów oraz historii wcześniejszych podróży.

REKLAMA

Zobacz też: Układ kontroli klap powietrza – sposób BMW na redukcję zużycia paliwa i poprawę aerodynamiki auta

Optymalizacja pracy silnika do aktualnych warunków jazdy

Jeśli system wykryje, że pojazd porusza się po mieście, może przełączyć silnik w tryb optymalny pod względem wydajności, dostosowując charakterystykę pracy do specyfiki warunków jazdy miejskiej.

System zapobiegał będzie na przykład spadkowi temperatury cieczy chłodzącej po krótkich okresach znacznego obciążenia silnika, po ruszaniu spod świateł lub wyprzedzaniu. A jeśli podczas ruszania  wykryty zostanie skok temperatury, system wykorzysta rezerwy cieczy chłodzącej aby utrzymać optymalną temperaturę i tym samym optymalne osiągi silnika. System ten posiada zatem dodatkową zaletę. Umożliwia bowiem jednostce napędowej bardziej korzystnie rozwijać pełną moc i jednocześnie dba o stabilność termalną samego motoru oraz podzespołów zgromadzonych w komorze silnikowej.

Zobacz też: HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategia Efficient Dynamics

Inteligentny system zarządzania energią stanowi obecnie integralną część strategii Efficient Dynamics firmy BMW Group. Oszczędność energii we wszystkich modelach oraz produkcja energooszczędnych podzespołów to obecnie i w przyszłości kwestia priorytetowa. W strumieniach danych, które krążą po pojeździe, nadal kryje się ogromny potencjał. W przyszłości liczne inteligentne technologie i systemy kontroli uczynią jazdę jeszcze bezpieczniejszą i bardziej wydajną, zgodnie z hasłem „Connected Drive spotyka Efficient Dynamics”.

Źródło: Materiały prasowe BMW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA