REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regulacja temperatury cieczy chłodzącej za pomocą nawigacji GPS – nowy system BMW

Z pomocą nawigacji GPS system rozpoznaje warunki w jakich auto porusza się i optymalizuje obieg cieczy chodzącej w silniku dla jego efektywniejszej pracy.
Z pomocą nawigacji GPS system rozpoznaje warunki w jakich auto porusza się i optymalizuje obieg cieczy chodzącej w silniku dla jego efektywniejszej pracy.
BMW

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednia temperatura cieczy chłodzącej decyduje o kondycji silnika. BMW opracowało system, który w oparciu o dane GPS potrafi zapobiegać ryzyku przegrzania lub niedogrzania jednostki napędowej.

Manipulowanie temperaturą cieczy chłodzącej

Od lipca 2012 roku inteligentny, przewidujący system kontroli temperatury (wchodzący w skład systemu Predictive Energy Management) stanowi standardowe wyposażenie nowego BMW serii 7 w wersji z sześcio- lub ośmiocylindrowym silnikiem benzynowym oraz układem nawigacji Professional. Po ustaleniu celu podróży, system analizuje jej przypuszczalny przebieg i z wyprzedzeniem pomaga utrzymać właściwą temperaturę pracy silnika manipulując temperaturą cieczy chłodzącej. Wymogi wydajnościowe, którym musi sprostać system kontroli temperatury, takie jak najwyższy dopuszczalny poziom temperatury cieczy chłodzącej czy utrzymywanie pewnych rezerw chłodziwa na wypadek, gdyby zaszła potrzeba gwałtownego obciążenia jednostki napędowej podczas przyśpieszania, zostają spełnione z wyprzedzeniem po przeanalizowaniu informacji na temat trasy, danych z innych systemów oraz historii wcześniejszych podróży.

REKLAMA

Zobacz też: Układ kontroli klap powietrza – sposób BMW na redukcję zużycia paliwa i poprawę aerodynamiki auta

Optymalizacja pracy silnika do aktualnych warunków jazdy

Jeśli system wykryje, że pojazd porusza się po mieście, może przełączyć silnik w tryb optymalny pod względem wydajności, dostosowując charakterystykę pracy do specyfiki warunków jazdy miejskiej.

System zapobiegał będzie na przykład spadkowi temperatury cieczy chłodzącej po krótkich okresach znacznego obciążenia silnika, po ruszaniu spod świateł lub wyprzedzaniu. A jeśli podczas ruszania  wykryty zostanie skok temperatury, system wykorzysta rezerwy cieczy chłodzącej aby utrzymać optymalną temperaturę i tym samym optymalne osiągi silnika. System ten posiada zatem dodatkową zaletę. Umożliwia bowiem jednostce napędowej bardziej korzystnie rozwijać pełną moc i jednocześnie dba o stabilność termalną samego motoru oraz podzespołów zgromadzonych w komorze silnikowej.

Zobacz też: HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategia Efficient Dynamics

Inteligentny system zarządzania energią stanowi obecnie integralną część strategii Efficient Dynamics firmy BMW Group. Oszczędność energii we wszystkich modelach oraz produkcja energooszczędnych podzespołów to obecnie i w przyszłości kwestia priorytetowa. W strumieniach danych, które krążą po pojeździe, nadal kryje się ogromny potencjał. W przyszłości liczne inteligentne technologie i systemy kontroli uczynią jazdę jeszcze bezpieczniejszą i bardziej wydajną, zgodnie z hasłem „Connected Drive spotyka Efficient Dynamics”.

Źródło: Materiały prasowe BMW

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA