REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie pojazdu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek Religi podniesie koszty polis komunikacyjnych?

Wiele wskazuje na to, że zostanie przywrócony tzw. podatek Religi. Takie rozwiązanie będzie skutkowało szybszym wzrostem składek w obowiązkowych polisach dla kierowców. Przez ostatni rok, podwyżka cen OC wyniosła aż kilkanaście procent.

Ofiary wypadków otrzymają wyższe odszkodowania?

Komisja Nadzoru Finansowego szykuje nowe restrykcje dla ubezpieczycieli. Chce uregulować zasady wypłaty zadośćuczynienia za szkody niemajątkowe. Na czym mają polegać zmiany i co zyskać ma dzięki nim przeciętny Kowalski? O komentarz poprosiliśmy ekspertów z portalu Ubea.pl.

Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę?

Krajowi ubezpieczyciele zwykle przewidują dwa warianty zapłaty za ubezpieczenie OC. Składka tej polisy może być płatna jednorazowo albo w ratach (np. kwartalnych). Drugi wariant jest bardziej korzystny zwłaszcza dla osób płacących wysokie składki (np. młodych kierowców). Trzeba jednak pamiętać, że ratalna płatność za OC, może spowodować pewne komplikacje przy odsprzedaży pojazdu. Niewielu kierowców wie, że po nabyciu auta będą odpowiadać za część niezapłaconej raty w taki sam sposób jak osoba, która kupiła obowiązkowe ubezpieczenie.

Wszystko co warto wiedzieć o polisie AC!

Okazuje się, że nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z różnic pomiędzy polisa AC a OC. Postanowiliśmy przedstawić Wam zatem najważniejsze cechy ubezpieczenia AC.

REKLAMA

Firmy ubezpieczeniowe zobligowane do dokładnego informowania o polisie!

Nowa dyrektywa unijna IDD nakłada na towarzystwa ubezpieczeniowe nowe obowiązki. Zmianie ulegnie przede wszystkim zakres informacji, które będą musiały być podawane klientom przed podpisaniem umowy.

Zakup polisy OC tak łatwy jak Coca Coli?

Już niebawem polisy ubezpieczeniowe będzie można nabyć w automatach z żywnością! Jak to możliwe?

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - luty 2016 r.

Które towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały najtańsze polisy OC w lutym 2016 roku?

W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie zapłaci za wypadek?

REKLAMA

Co trzeba wiedzieć o samochodowym OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla kierowców to zdecydowanie najpopularniejsza polisa w naszym kraju. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że pod koniec września 2015 r. ochrona z tytułu tej polisy obejmowała około 20 mln pojazdów jeżdżących po polskich drogach. Mimo tej popularności ubezpieczenia OC, nie wszyscy kierowcy znają podstawowe informacje o posiadanej polisie. Dlatego porównywarka OC AC Ubea.pl zebrała najważniejsze fakty o obowiązkowym ubezpieczeniu posiadaczy pojazdów mechanicznych. Informacje zawarte w poniższych punktach mogą być cenne nie tylko dla początkujących kierowców.

Jakie są największe korzyści BLS?

Bezpośrednia Likwidacja Szkód w skrócie BLS to usługa ciesząca się coraz większą popularnością na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Co jest jej największym atutem?

Polisy komunikacyjne znikną z rynku?

Zdaniem ekspertów przyszłość polis komunikacyjnych jest przesądzona. Za ok. 40 lat prawdopodobnie zostaną wycofane z rynku. Dlaczego?

Odszkodowanie za wypadek sprzed lat - kiedy przysługuje?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) obecnie zmaga się z lawinowym wzrostem wartości odszkodowań. W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. UFG wypłacił ofiarom wypadków kwotę, która była o 44% wyższa niż przed rokiem (styczeń - wrzesień 2014 r.). Ten bezprecedensowy wzrost odszkodowań jest m.in. wynikiem zmian w orzecznictwie sądów. Wszystko zaczęło się od kontrowersyjnej uchwały Sądu Najwyższego (SN) z października 2013 r. Nieoczekiwane stanowisko SN, zmieniło sytuację wielu ofiar wypadków drogowych oraz ich rodzin. Takie osoby od niedawna mogą domagać się odszkodowania za wypadek sprzed kilkunastu lat. Warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega zmiana i jakie stwarza możliwości dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Kara za brak OC w 2016 r.

Jaka kara za brak OC w 2016 r. grozi właścicielowi pojazdu mechanicznego? Na pewno większa niż groziła w roku 2015! Jak ustalane są wysokości kar za brak OC?

Kiedy wygaśnie ochrona ubezpieczeniowa dla kierowcy?

Okazuje się, że wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że są sytuacje, w których umowa ubezpieczeniowa może zostać rozwiązana. Kiedy zatem istnieje takie prawdopodobieństwo?

Kiedy ubezpieczyciel zwróci składkę za OC?

Zgodnie z kodeksem cywilnym (patrz art. 813 par. 1), ubezpieczyciel musi zwrócić klientowi składkę za niewykorzystany okres ochrony. Taka zasada dotyczy również obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców. W przypadku wspomnianej polisy, zwracana składka wynosi nawet kilkaset złotych. W związku z powyższym, warto przedstawić dokładne zasady zwrotu składki, który kierowca powinien otrzymać za niewykorzystaną ochronę.

Wysokość składki OC w zależności od miasta

Cena polisy OC jest uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. od miejsca zamieszkania jej nabywcy. Jak bardzo parametr ten wpływa na cenę ubezpieczenia?

Czy możemy kupić OC razem z samochodem?

Kwestie dotyczące rezygnacji z obowiązkowego OC i nabywania praw do tego ubezpieczenia, budzą wątpliwości wśród wielu polskich kierowców. Posiadacze samochodów często zastanawiają się, czy po zakupie nowego pojazdu będą mogli zrezygnować z otrzymanej polisy i zakupić „tańsze” ubezpieczenie. Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, znajdziemy w obowiązujących przepisach.

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową pojazdu?

Czy z umowy ubezpieczeniowej pojazdu można zrezygnować? Jak to zrobić?

Kradzież samochodu. Co potem?

Jakie kroki należy podjąć po stwierdzeniu kradzieży samochodu? Na co zwrócić uwagę żeby ryzyko kradzieży auta ograniczyć?

Zasady wyceny szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC

Od 31 marca 2015 r. obowiązują nowe zasady wyceny szkód likwidowanych w ramach ubezpieczenia OC. Jakie są zalecenia KNF w tej sprawie?

Jakie szkody nie zostaną pokryte z OC?

Jakie są wyłączenia ochrony w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC? Wyłączenia reguluje ustawa, ubezpieczyciele nie mogą wprowadzać zmian w tym zakresie.

Zakres ochrony ubezpieczenia OC

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia OC? Czy limit kwoty, którą obejmuje ubezpieczenie jest określony w ustawie?

Czego nie może zawierać umowa z ubezpieczycielem?

Firmy ubezpieczeniowe bardzo często zamieszczają w swoim umowach zapisy, które nie mają pokrycia w prawie. Wiele z nich po prostu łamie obowiązujące w Polsce prawo. Na całe szczęście klient takiej firmy nie jest bezbronny a prawo stoi po jego stronie. Czasem wymaga to jednak zasięgnięcia porady od adwokata.

Czy zarządca drogi ma obowiązek ją ubezpieczyć?

Uszkodzenia auta spowodowane dziurawą drogą można pokryć z polisy OC zarządcy drogi. Czy jednak każda droga musi być ubezpieczona?

Zadośćuczynienie w wypadku komunikacyjnym

Kiedy przysługuje zadośćuczynienie w wypadku komunikacyjnym? Czy w przypadku śmierci osoby bliskiej? Tak, ale trzeba się o nie postarać.

Co zrobić jeśli upadnie towarzystwo ubezpieczeniowe?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego co się stanie, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mamy ubezpieczone auto zbankrutuje. Czy nadal nasza polisa chroni nas przed odpowiedzialnością finansową na wypadek np. wypadku czy kolizji z naszej winy?

Wskazanie licznika przebiegu auta ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?

Czy liczna kilometrów pokonana przez auto może wpłynąć na stawki OC?

Ranking tanich ubezpieczeń samochodowych OC - październik 2015

Samochodowa polisa OC jest obowiązkowa dla każdego zarejestrowanego w Polsce auta. Jej koszt jest jednak zmienny. Jakie firmy oferowały najkorzystniejsze cenowo polisy OC w październiku 2015?

Wysokość ceny polisy OC w Polsce i w Europie

Czy zastanawialiście się kiedyś czy cena polisy OC w Polsce jest droższa niż w innych krajach Europy? Jeśli tak to skąd się biorą te różnicę?

Odszkodowanie od pijanego kierowcy - jak je wyegzekwować?

Wypadki, w których sprawcą jest pijany kierowca nie są Polsce rzadkością. Jak dochodzić swoich praw i skutecznie egzekwować odszkodowanie od pijanego sprawy wypadku samochodowego lub kolizji?

Od czego zależy cena polisy komunikacyjnej?

Ceny polis komunikacyjnych są niezwykle zróżnicowane, a różnica pomiędzy nimi sięgać może nawet kilkuset procent! Od czego zatem uzależniona jest cena ubezpieczenia pojazdu?

Odszkodowania za wypadki komunikacyjne dla rodzin ofiar

Wypadki samochodowe są w Polsce nadal zjawiskiem powszechnym. Okazuje się jednak, że tylko nieliczni wiedząc o tym, że bliskim ofiar przysługuje z tego tytułu znaczne zadośćuczynienie. Jak je skutecznie wyegzekwować?

Szybkość wypłaty odszkodowania: od czego zależy?

Kupując ubezpieczenie pojazdu czy nieruchomości, klienci nie zawsze zwracają uwagę na to jak szybko uzyskają wypłatę rekompensaty. Okazuje się, że w tym aspekcie różnice pomiędzy towarzystwami są dość istotne.

Jak uzyskać dodatkowe odszkodowanie za szkodę?

Ubezpieczenie OC pojazdu sprawcy w większości przypadków pokrywa szkody wyrządzone mieniu drugiej osoby. Jak uzyskać dodatkową rekompensatę z tytułu strat na zdrowiu czy spowodowanych uszkodzeniem bezwypadkowego wcześniej pojazdu?

Ile kosztuje ubezpieczenie "anglika"?

Kupując anglika warto zwrócić uwagę na jego koszt ubezpieczenia OC w poszczególnych towarzystwach.

Brak sprawcy wypadku nie oznacza braku odszkodowania

W przypadku zdarzenia drogowego, w którym nie da się ustalić sprawcy wypadku, osoba pokrzywdzona nie jest na z góry przegranej pozycji. W takiej sytuacji pomóc jej ma zadanie Fundusz Gwarancyjny.

Czy Zielona Karta jest jeszcze potrzebna?

Po akcesji Polski do Unii Europejskiej coraz mniej kierowców pamięta o tym, że do niektórych państw wjazd jest dopuszczalny tylko z tzw. Zielona Kartą. Dlaczego? Której państwa jej wymagają?

Rzecznik Ubezpieczonych zostanie zastąpiony Rzecznikiem Finansowym

Rzecznik Finansowy to nowy podmiot reprezentujący wszystkich klientów instytucji finansowych w tym firm ubezpieczeniowych, banków, biur maklerskich. W myśl nowych przepisów zastąpi on dawnego Rzecznika Ubezpieczonych dodatkowo rozszerzając swoje kompetencje o klientów z poza sektora ubezpieczeniowego.

Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika auta?

Wysokość składki ubezpieczeniowej OC jest uzależniona od pojemności silnika oraz jego mocy. Nie zawsze jednak cena polisy OC dla auta z większym silnikiem jest wyższa niż w przypadku samochodu z motorem o mniejszym litrażu. Dlaczego?

Jakie korzyści wynikają z bezpośredniej likwidacji szkód?

Bezpośrednia likwidacja szkód działa Polsce od niedawna. Na czym polega nowa usługa? Jakie korzyści niesie?

Zwrot kosztów leczenia prywatnego z ubezpieczenia OC samochodu

Czy można pokryć koszty prywatnego leczenia z polisy ubezpieczeniowej OC danego pojazdu? Okazuję się, że bywają z tym duże problemy. Czy jest to zgodne z prawem?

Kiedy właściciel auta musi zapłacić odszkodowanie ubezpieczycielowi?

Są sytuacje, w których polisa ubezpieczeniowa przestaje obowiązywać z winy kierującego pojazdem. Wtedy za wszystkie wyrządzone szkody odpowiada i płaci kierowca będący ich sprawcą. Kiedy ubezpieczenie pojazdu przestaje obowiązywać?

Czy warto wykupować ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie OC lub AC to chętnie wybierane przez kierowców polisy. Często dokupują oni w pakiecie również ubezpieczenie NNW, nie wiedząc tak naprawdę w jakich sytuacjach się ono sprawdza. Jakie jest jego zakres?

Koszt ubezpieczenia podróży dla całej rodziny - porównanie cen polis

Podróż wakacyjną warto ubezpieczyć, zabezpieczając tym samym jej uczestnikom odpowiedni poziom leczenia przy niskim udziale kosztów własnych. Zrezygnowanie z polisy może sporo kosztować, bowiem koszty opieki medycznej potrafią sięgnąć kilkuset tysięcy złotych!

Likwidacja szkody komunikacyjnej krok po kroku

Jak szybko zlikwidować szkodę komunikacyjną? O czym pamiętać, by wypłata należnego odszkodowania przebiegła bez problemów?

Ubezpieczenia dla firm transportowych

Przedsiębiorstwa transportowe przewożące zazwyczaj ładunki o dużej wartości mogą skorzystać z różnego rodzaju produktów ubezpieczeniowych skierowanych właśnie do przewoźników.

Bezpośrednia likwidacja szkód w transporcie samochodowym - zmiany w OC

Od pierwszego kwietnia 2015 r. zacznie obowiązywać zasada bezpośredniej likwidacji szkód w przypadku ubezpieczenia OC. Oznacza to, że naprawę strat poszkodowanemu w przypadku kolizji lub wypadku będzie wypłacał zakład ubezpieczeń, w którym poszkodowany a nie sprawca ma wykupione ubezpieczenie OC. Co to zmieni?

Wypadek pożyczonym autem bez polisy OC

Pożyczone auto nieposiadające polisy OC może przysporzyć ogromnych kłopotów jego kierowcy. Bardzo wysoki mandat to najmniejszy problem z jakim musi się liczyć. Jeśli dojdzie do wypadku z winy kierującego takim samochodem będzie musiał się on liczyć nawet z wielotysięcznymi karami.

Będą zmiany w ubezpieczeniach OC

Projekt Ministerstwa Finansów ma na celu właściwe wdrożenie regulacji unijnej dyrektywy komunikacyjnej. Będą zmiany m.in. w ubezpieczeniach OC.

Ubezpieczenie dla warsztatów samochodowych

Właściciele warsztatów samochodowych i autoryzowanych stacji obsługi muszą zdawać sobie sprawę, że uszkodzenie pojazdu klienta może przynieść przykre finansowe konsekwencje. Na rynku są ubezpieczenia skierowane właśnie do właścicieli warsztatów i salonów samochodowych.

REKLAMA