REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ubezpieczyciel zwróci składkę za OC?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zwrot polisy OC fot. Fotolia
Zwrot polisy OC fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem cywilnym (patrz art. 813 par. 1), ubezpieczyciel musi zwrócić klientowi składkę za niewykorzystany okres ochrony. Taka zasada dotyczy również obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców. W przypadku wspomnianej polisy, zwracana składka wynosi nawet kilkaset złotych. W związku z powyższym, warto przedstawić dokładne zasady zwrotu składki, który kierowca powinien otrzymać za niewykorzystaną ochronę.

Zwracana składka OC nie zawsze trafi do obecnego właściciela pojazdu

Zwrot składki jest możliwy po rozwiązaniu umowy ubezpieczenia przed końcem przewidzianego okresu ochrony. W zdecydowanej większości przypadków, polscy kierowcy wykupują obowiązkowe polisy na kolejne 12 miesięcy. Rozwiązanie umowy takich ubezpieczeń jest możliwe tylko w przypadkach określonych przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych (pełna nazwa ustawy: ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

REKLAMA

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przyczyny wygaśnięcia obowiązkowej ochrony dla posiadaczy pojazdów, zostały wymienione w przepisach. W innych sytuacjach niż te przewidziane ustawą, umowy ubezpieczenia nie można wypowiedzieć.  

Zobacz też: Zasady wyceny szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, wygaśnięcie ochrony z tytułu OC dla kierowców (wysokość składki sprawdzisz w kalkulatorze OC AC Ubea.pl)  następuje po:

  1. upływie przewidzianego okresu ochrony
  2. wyrejestrowaniu pojazdu mechanicznego (w tym wyrejestrowaniu na wskutek kradzieży lub przekazania auta do stacji demontażu)
  3. udokumentowaniu trwałej i zupełnej utraty pojazdu nieskutkującej zmianą posiadacza (przykład: całkowite zniszczenie auta w wypadku)
  4. zarejestrowaniu pojazdu poza granicami Polski
  5. trzech miesiącach od ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń
  6. upływie 30 dni bez rejestracji pojazdu jeśli strony zawarły umowę ubezpieczenia przed rejestracją (w takim przypadku prawo do odstąpienia od umowy przysługuje zarówno klientowi jak i ubezpieczycielowi)
  7. wypowiedzeniu automatycznie przedłużonej umowy, gdy klient ma ochronę zapewnianą przez inne towarzystwo
  8. odstąpieniu od umowy przez klienta, który zakupił polisę za pośrednictwem Internetu lub telefonu (możliwość odstąpienia bez podawania przyczyny w ciągu 30 dni od transakcji)
  9. wypowiedzeniu umowy, która dotyczy polisy nabytej razem z zakupionym pojazdem

REKLAMA

We wszystkich wymienionych sytuacjach, ubezpieczyciel musi zwrócić składkę za niewykorzystany okres ochrony. Wypłata powinna nastąpić w trakcie kolejnych 14 dni po wypowiedzeniu umowy lub odstąpieniu od umowy. Pieniądze w ramach zwrotu zwykle otrzymuje aktualny właściciel samochodu lub motocykla. Wyjątek dotyczy jedynie punktu numer 9 (patrz powyżej). Zgodnie z zasadami logiki, zwrot składki powinien otrzymać poprzedni właściciel samochodu, który zakupił polisę. Właśnie takie rozwiązanie przewidują obowiązujące przepisy. Trzeba jednak pamiętać, że zwrot jest naliczany z uwzględnieniem okresu pomiędzy wypowiedzeniem umowy przez kolejnego właściciela pojazdu i planowanym zakończeniem ochrony. W opisywanej sytuacji może powstać swoisty konflikt interesów. Dla poprzedniego właściciela samochodu lub motocykla, najkorzystniejsze jest szybkie rozwiązanie umowy (ze względu na wyższy zwrot składki).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecny posiadacz pojazdu może zwlekać z wypowiedzeniem jeśli okaże się, że warunki proponowane przez aktualnego ubezpieczyciela są całkiem korzystne. W związku z możliwością wystąpienia sporu między stronami transakcji, kwestię rezygnacji z OC można uregulować w umowie sprzedaży pojazdu. Przykładem jest zapis umowny, który zobowiązuje kupującego do niezwłocznego wypowiedzenia umowy OC, pod rygorem zwrotu określonej sumy dla sprzedawcy. Taka kara umowna odpowiada kwocie, którą osoba sprzedająca auto otrzymałaby w ramach zwrotu składki. Prostszym rozwiązaniem jest podpisanie wypowiedzenia dotyczącego obecnej polisy, w obecności obydwu stron umowy. Sprzedawca może później dostarczyć taki dokument podpisany przez kupującego, do siedziby ubezpieczyciela lub agenta obsługującego daną firmę.

Zobacz też: Jakie szkody nie zostaną pokryte z OC?

ZWRÓĆ UWAGĘ: Zwrot składki zwykle otrzymuje aktualny właściciel pojazdu. Jedyny wyjątek dotyczy ubezpieczenia, które „przeszło” na kolejnego kierowcę razem z zakupionym samochodem lub motocyklem. W przypadku takiej polisy, zwrot składki otrzyma tylko poprzedni właściciel pojazdu.

Zwrot nie zależy od tego czy ubezpieczyciel wcześniej pokrył szkody  

REKLAMA

Kierowcy czasem zastanawiają się, czy ubezpieczyciel może odmówić zwrotu składki i powołać się na fakt, że wcześniej pokrył szkodę spowodowaną przez klienta lub jest zobowiązany do pokrycia takiej szkody. Do niedawna, opisywana kwestia wzbudzała kontrowersje i była przedmiotem sporów z firmami ubezpieczeniowymi. Stanowisko ubezpieczycieli potwierdzał art. 41 ustęp 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z nim, zwrot składki nie powinien przysługiwać kierowcy, który spowodował wypadek w trwającym okresie ubezpieczenia.

Przepis ograniczający możliwość uzyskania zwrotu, został zniesiony po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 11 lutego 2012 r. W związku z powyższym, ubezpieczyciele zobowiązani do zwrotu składki, nie mogą się już powoływać na wcześniej powstałą szkodę jeśli umowa OC została zawarta od 11 lutego 2012 r. Co więcej, zakłady ubezpieczeniowe muszą w rozliczeniu uwzględnić każdy dzień niewykorzystanej ochrony. W przypadku umów zawartych przed 11 lutego 2012 roku, takie rozliczenie obejmowało tylko pełne miesiące bez ochrony. 

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu składki, powołując się na wcześniejszą wypłatę odszkodowania z winy kierowcy lub zobowiązanie do takiej wypłaty. Zakłady ubezpieczeniowe nie mają już takiej możliwości uniknięcia zwrotu składki, po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która nastąpiła 11 lutego 2012 r.  

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

REKLAMA

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

REKLAMA

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

REKLAMA