Czego nie może zawierać umowa z ubezpieczycielem?
REKLAMA
REKLAMA
Niedozwolone (abuzywne) zapisy występują w umowach związanych z rozmaitymi usługami. Ubezpieczenia osobowe i majątkowe, oczywiście nie są wyjątkiem. W rejestrze klauzul niedozwolonych, który prowadzi UOKiK, znajdziemy przykłady abuzywnych zapisów z umów ubezpieczenia. Można się na nie powołać, jeżeli nasz ubezpieczyciel stosuje podobne „haczyki”.
REKLAMA
Zobacz też: Wskazanie licznika przebiegu auta ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?
Nina Kuczyńska z porównywarki Ubea.pl zaznacza, że niedozwolone zapisy dotyczą kilku kluczowych kwestii we wzajemnych stosunkach ubezpieczyciela oraz klienta. Na podstawie opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK-u) możemy dowiedzieć się, że niedozwolona jest m.in. sytuacja, w której:
- ubezpieczyciel obniża odszkodowanie dla klienta w związku ze zdarzeniem, na które dana osoba nie miała wpływu (patrz klauzula abuzywna numer 1244)
- firma ubezpieczeniowa uchyla się od odpowiedzialności, ponieważ klient mimo staranności i dobrej wiary, nieprecyzyjnie lub błędnie opisał wypadek (patrz klauzula abuzywna numer 1291)
- ubezpieczyciel chce ograniczyć lub wyłączyć obowiązek zwrotu składki za niezależny okres ochrony (patrz klauzula abuzywna numer 1305)
- zakład ubezpieczeń chce uchylić się od obowiązku zwrotu składki jeśli wcześniej wypłacił odszkodowanie lub może być zobowiązany do takiego świadczenia (patrz klauzula abuzywna numer 1307)
- firma ubezpieczeniowa przyznaje sobie prawo do wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony, bez wskazania ważnych przyczyn i terminu wypowiedzenia
Zobacz też: Odszkodowanie od pijanego kierowcy - jak je wyegzekwować?
Nawet jeśli w umowie są takie zapisy jak te powyżej, to nie mają one mocy prawnej. Dlatego w przypadku wątpliwości co do zapisów umowy ubezpieczeniowej warto skonsultować się z prawnikiem i nie poddawać się w walce o swoje prawa.
Źródło: porównywarka ubezpieczeniowa Ubea.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.