REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto formalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady odliczania VAT przy zmianie wykorzystywania pojazdów oraz zmianie przepisów - przykłady

Nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów służbowych i wydatków z nimi związanych mogą być niezrozumiałe. Przedstawiamy zatem na przykładach jak je prawidłowo interpretować.

Konsekwencje złożenia informacji zawierającej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym

Informację podatkową dotyczą auta służbowego należy do Urzędy Skarbowego. Jeśli jednak podatnik poda nieprawdziwy rodzaj przeznaczenia pojazdu dla osiągnięcia korzyści finansowych, to grozi mu dotkliwa kara.

Aktualizacja informacji podatkowej o samochodzie służbowym: jak to zrobić?

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Podatnicy chcąc zmienić sposób wykorzystania danego pojazdu w firmie, muszą niezwłocznie poinformować o tym Urząd Skarbowy. Jak i kiedy to dokładnie zrobić?

Konsekwencje niezłożenia informacji podatkowej na temat auta służbowego

Aby legalnie odliczać podatek VAT od samochodu firmowego należy złożyć do Urzędu Skarbowego stosowną informację na jego temat. Co jednak grozi jeśli tej informacji podatnik nie złoży?

REKLAMA

Kiedy trzeba złożyć informację o pojazdach wykorzystywanych tylko na potrzeby firmy? PRZYKŁADY

Podatnik, który chce odliczać pełen podatek VAT od swojego auta wykorzystywanego wyłącznie na potrzeby firmy, musi pamiętać o terminie, w którym należy powiadomić Urząd Skarbowy o danym pojeździe. Jak określić prawidłowo ostateczny termin złożenia informacji podatkowej?

Dokonywanie zmian konstrukcyjnych w pojazdach a odliczenie VAT: przykłady modyfikacji

Zdarza się, że pojazdy wykorzystywane w firmie poddawane są przeróbkom, w skutek których ich właściciel traci możliwość odliczania pełnego podatku VAT. Jakie zmiany w samochodach są zatem możliwe, a których lepiej unikać?

Odszkodowania za wypadki komunikacyjne dla rodzin ofiar

Wypadki samochodowe są w Polsce nadal zjawiskiem powszechnym. Okazuje się jednak, że tylko nieliczni wiedząc o tym, że bliskim ofiar przysługuje z tego tytułu znaczne zadośćuczynienie. Jak je skutecznie wyegzekwować?

Jakie samochody (pojazdy) są zwolnione z prowadzenia ewidencji przebiegu?

Niektóre pojazdy są ustawowo wyłączone z konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu. Dzięki temu ich właściciel może odliczać podatek VAT w sposób łatwy i praktycznie natychmiastowy, co ogranicza praktycznie do zera ryzyko błędu i konsekwencji mu towarzyszących.

REKLAMA

Nowe zasady odliczania podatku VAT od aut: jakich pojazdów i wydatków one dotyczą?

W myśl przepisów obowiązujących od 1 kwietnia zmianie uległy zasady odliczania podatku VAT od samochodów służbowych oraz kosztów ich utrzymania. Jakich dokładnie pojazdów oraz rodzajów wydatków z nimi związanych dotyczą nowe regulacje prawne?

Czy można zaliczyć do kosztów 50% VAT nieodliczonego od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej?

Zdarza się, że podatnik choć ma prawo do od­liczenia np. 50% VAT-u od auta firmowego wykorzystywanego na cele mieszane to z tego prawa nie korzysta. Czy może jednak ten naliczony VAT zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Czy trzeba korygować koszty uzyskania przychodu samochodu osobowego wykorzystywanego do celów „mieszanych"?

Czy w przypadku wykorzystania samochodu osobowego o ładowności do 3,5 t do użytku mieszanego należy wyłączyć część kosztów z kosztów podatkowych? Jak potraktować koszty amortyzacji takiego samochodu czy ubezpieczenia?

Czy nieodliczony VAT od wydatków na samochód jest kosztem uzyskania przychodu?

Czy nieodliczony podatek VAT od wydatków na samochód osobowy jest kosztem uzyskania przychodu z punktu widzenia podatku dochodowego?

Czy przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdem z wpisem VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym?

Czy samochód z wpisem VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym pozwala na pełne odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdem?

Jakie są skutki przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego po terminie?

Przegapienie terminu przeglądu technicznego może rodzić obawy o pozbawienie właściciela auta prawa do pełnego odliczania VAT naliczonego. Czy rzeczywiście tak jest?

Czy trzeba złożyć VAT-26, gdy samochody posiadają wpis w dowodzie VAT-1 albo VAT-2?

Zdarza się, że starsze samochody posiadają adnotację w dowodzie rejestracyjnym "samochód ciężarowy VAT-1 i VAT-2". Czy w myśl nowych przepisów trzeba złożyć za nie deklarację VAT-26?

Czy zachowują ważność badania techniczne pojazdów wykonane przed 1 kwietnia 2014 r.?

W związku ze zmiana w prawie podatkowym jakie nastąpiły 1 kwietnia 2014 roku część przedsiębiorców zastanawia się czy badania techniczne pojazdów wykonane przed 1 kwietnia 2014 r. mają ważność? Czy może trzeba ponownie oddać auto do przeglądu technicznego.

Czy samochód nabyty przed 1 kwietnia 2014 r. i wykorzystywany w celach „mieszanych" trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód zakupiony przed tą datą, który wykorzystywany jest w celach mieszanych trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Czy jest możliwe wynajęcie samochodu zgłoszonego informacją VAT-26?

Prywatne wykorzystywanie samochodu zgłoszonego jako informację VAT-26 grozi odebraniem praw do pełnych odliczeń. Czy jednak można takie auto wynająć innemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą na potrzeby prowadzonej przez niego firmy?

Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu?

Zdarza się, że firmy zmieniają przeznaczenie samochodów ze stricte służbowego na użytek mieszany, w tym cele na potrzeby prywatne. W jaki sposób należy zgłosić urzędowi skarbowemu fakt zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu?

W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26

Jednym z warunków umożliwiających pełne odliczenie VAT jest przestrzeganie terminów, w tym tego, dotyczącego złożenia informacji VAT-26. Kiedy należy ją złożyć by móc odliczać VAT od pojazdu? Jakie są skutki złożenia VAT-26 po terminie?

Czy można dokonywać pełnych odliczeń od wydatków dotyczących lawety bez prowadzenia ewidencji jej przebiegu?

Do prowadzenia działalności gospodarczej niektóre firmy wykorzystują lawetę posiadającą kabinę z dwoma rzęda­mi siedzeń. Czy mogą one dokonywać pełnych odliczeń bez prowadzenia ewidencji przebiegu?

Czy można korygować zapisy w ewidencji przebiegu pojazdu

Czy dopuszczalne jest korygowanie zapisów w ewidencji przebiegu pojazdu? Jeżeli tak, to czy o doko­nywanych korektach należy zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego?

Czy w jazdach lokalnych ewidencję przebiegu pojazdu można zastąpić ryczałtem

Pracownik firmy porusza się autem wyłącznie na terenie jednego miasta. Czy można zatem zastąpić ewidencję przebiegu pojazdu jakimś rodzajem ryczałtu?

Jak przedstawiciele handlowi powinni prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu

Przedstawiciele handlowi dużo podróżują autem. Jak zatem powinni prawidłowo prowadzić ewidencję przebiegu, by firma można korzystać z pełnego odliczenia VAT od samochodów?

Czy wystarczy prowadzić ewidencję, aby odliczyć 100% VAT naliczonego

Dobrym pomysłem na obniżenie kosztów działalności gospodarczej jest umiejętne korzystanie z ulg podatkowych. Czy do pełnego odliczenia podatku od auta firmowego niezbędne jest prowadzenie ewidencji jego przebiegu?

Od kiedy należy rozpocząć prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie trzeba złożyć informację VAT-26

Kupując auto z myślą o pełnym wykorzystaniu go w firmie, trzeba pamiętać o konieczności prowadzenia przebiegu (chyba że auto jest z niej zwolnione). Kiedy dokładnie trzeba rozpocząć prowadzenie ewidencji?

Czy ewidencję przebiegu pojazdu można zastąpić regulaminem pojazdu?

Regulamin pojazdu a ewidencja przebiegu pojazdu - czym różnią te pojęcia i czy mogą być traktowane zamiennie dla celów podatkowych?

Czy trzeba prowadzić ewidencję dla samochodu typu van, aby odliczać 100% VAT naliczonego

Samochody typu van, z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodąhttps://fobos.infor.pl/?page=art_list#dob_tab_content oddzielającą przedział pasażerski od bagażowego objęte są specjalnymi przywilejami podatkowymi. Co zyskuje właściciel takiego pojazdu prowadzący firmę?

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód używany zarówno w celach prywatnych jak i służbowych wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu w celu odliczenia 50% VAT od wydatków z nim związanych?

Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji

Czy samochody demonstracyjne sprzedawane w salonach samochodowych muszą zostać objęte ewidencją przebiegu aby dealer mógł odliczać od nich pełen podatek VAT.

Czy incydentalna sprzedaż samochodu osobowego osobie fizycznej nieprowadzącej działalności powoduje obowiązek instalacji kasy rejestrującej

Prowadząc firmę świadczącą usługi wyłącznie dla firm trzeba pamiętać, że transakcje zawierane z osobami fizycznymi mogą spowodować konieczność instalacji kasy rejestrującej. Czy jednorazowa transakcja typu sprzedaż auta należącego do środków trwałych firmy wymaga skorzystania z kasy fiskalnej?

Czy przysługuje prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży motocykla

Sprzedaż pojazdów wykupionych z leasingu, w tym np. motocykli, których zakup wiązał się z odliczeniem podatku z faktury zakupu, wiąże się często z koniecznością zapłacenia podatku VAT. W jakich przypadkach ma ono miejsce?

Czy odliczenie VAT przy nabyciu części składowych oznacza, że darowizna samochodu będzie opodatkowana

Przekazanie auta wykorzystywanego w działalności gospodarczej wiąże się często z koniecznością rozliczenia się za odliczony VAT. Dlaczego tak się dzieje?

Czy sprzedając samochód nabyty bez VAT, trzeba naliczyć podatek według stawki 23%?

Nowe przepisy podatkowe zmieniły też kwestię sprzedaży aut służbowych. Czy sprzedając po 1 kwietnia 2014 r. samochód użytkowany w działalności, który został nabyty na podstawie umowy sprzedaży bez odliczenia VAT, trzeba naliczyć VAT według stawki 23%?

Czy sprzedaż samochodu oznacza utratę prawa do zwolnienia z VAT

Korzystam ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów. Zamierzam sprzedać samochód, który jest na środkach trwałych. Czy w związku z tym stracę prawo do zwolnienia?

Skutki sprzedaży samochodu osobowego nabytego przed 1 kwietnia 2014 r.

W czerwcu 2012 r. podatnik kupił samochód osobowy za 72 000 zł netto + 16 560 zł VAT. Z tytułu zakupu podatnik odliczył 6000 zł VAT. Na początku maja 2014 r. podatnik sprzedał samochód. Czy prawidłowe było zastosowanie do sprzedaży stawki 23%? Czy w związku z opodatkowaniem sprzeda­ży podatnik jest uprawniony do odliczenia części podatku nieodliczonego przy zakupie?

Czy sprzedając samochód podatnik może odzyskać część nieodliczonego podatku

Na początku kwietnia jako podatnik będący osobą fizyczną kupiłem samochód osobowy za 82 000 zł netto + 18 860 zł VAT. Z faktury dokumentującej zakup samochodu odliczyłem 50% (tj. 9430 zł), gdyż samochód częściowo wykorzystuję do celów prywatnych. Czy sprzedając samochód za 2-3 lata, będę mógł odzyskać część nieodliczonego podatku?

Czy udostępnienie pojazdów przedstawicielom handlowym uprawnia do pełnego odliczenia VAT naliczonego

Spółka wynajmuje za określoną kwotę swoje auta przedstawicielom handlowym prowadzącym działalność. Używane są one przez nich wyłącznie do pracy. Czy spółka ma prawo do odliczania VAT naliczone­go od wydatków związanych z samochodami udostępnianymi przedstawicielom handlowym w pełnej wysokości, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?

Skutki udostępniania pracownikom samochodów do celów prywatnych

Spółka złożyła informację VAT-26, w której wskazała posiadane samochody osobowe. Latem spółka zamierza jednak udostępniać samochody swoim pracownikom do celów prywatnych. Czy jest to moż­liwe? Co w tym celu spółka powinna uczynić i jakie będą tego konsekwencje? Czy sytuacja się zmieni, jeżeli spółka zamiast nieodpłatnie udostępniać samochody wynajmie je pracownikom?

Jak opodatkować usługę odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu

Spółka z o.o. chce zawrzeć umowę odpłatnego korzystania z samochodu służbowego do celów pry­watnych z członkiem zarządu. Czy należy wystawić na rzecz członka zarządu fakturę za odpłatne korzystanie lub zaksięgować przychód spółki z o.o z ww. tytułu na podstawie polecenia księgowania? Czy wartość odpłatnego korzystania należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej? Czy należy opodat­kować tę wartość świadczenia podstawową stawką VAT 23%?

Czy użycie samochodu nabytego po 1 kwietnia 2014 r. na cele prywatne jest opodatkowane VAT

W kwietniu 2014 r. nabyłem samochód (do 3,5 tony). Samochód będę wykorzystywał w działalności gospodarczej, ale ze względu na liczne obowiązki dokumentacyjne zrezygnowałem z pełnego odli­czania VAT i od wydatków związanych z tym samochodem odliczam 50% VAT naliczonego. Czy wy­korzystując samochód na cele prywatne (zakupy, dojazdy do domu i do pracy, wyjazdy urlopowe) powinienem odprowadzać VAT należny?

Czy użyczenie samochodów firmowych pracownikom na dojazdy do domu jest opodatkowane VAT

Samochody użytkowane w firmie w sposób "mieszany" objęte są 50% zwolnieniem z podatku VAT. Czy nieodpłatne wynajmowanie ich pracownikom do celów prywatnych jest wiąże się z dodatkowym opodatkowaniem VAT?

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej najem samochodu osobowego

Czy w sytuacji kiedy samochód przedsiębiorcy zostanie uszkodzony, a on sam wynajmie inne auto niezbędne do wykonywania pracy, to czy będzie on mógł odliczyć podatek VAT od faktury za wynajem auta?

Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT

Posiadam w firmie bankowóz typu C użytkowany na podstawie umowy leasingu. Dotychczas odlicza­łem 100% podatku od rat leasingowych i paliwa. A co z odliczeniami od paliwa? Czy mogę ich dokonywać, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Co z resztą kosztów dotyczących samochodu? Nie chcę składać VAT-26. Umowę leasingu zarejestrowałem w urzędzie skarbowym, aby na­dal móc dokonywać pełnych odliczeń od rat leasingowych.

Czy odliczając cały VAT od rat leasingowych trzeba płacić VAT należny od użytku prywatnego

Wielu podatników ma problem z nowymi przepisami podatkowymi. Wątpliwości budzi szereg problemów, zwłaszcza związanych z leasingiem. Czy odliczając cały VAT od rat leasingowych trzeba płacić także VAT należny od użytku prywatnego?

Czy można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu

Od 1 kwietnia zmianie uległy przepisy dotyczące odliczania podatku VAT. Czy w ramach tych przepisów można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu?

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Użytkujemy samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W czerwcu br. umowa się skończyła i wykupimy samochód z leasingu. Czy w sytuacji, gdy krótko po wykupie z leasingu za­mierzamy sprzedać samochód, możliwe jest odliczenie całej kwoty podatku VAT z faktury wykupu?

Jakie limity odliczenia VAT naliczonego obowiązują w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Czy nowe przepisy podatkowe ważne od 1 kwietnia 2014 r. zmieniły limity dotyczące wysokości VAT-u, który można odliczyć w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Samochód w leasingu przeznaczony na wynajem a VAT

Wynajmowanie leasingowanego auta innej firmie jest częstym zjawiskiem. Czy można odliczać VAT od tego typu operacji?

Wykup samochodu z leasingu a odliczenie VAT

Po zakończeniu okresu leasingowania auta, przedsiębiorca może go wykupić na własność. Czy może odliczyć VAT do jego zakupu jeśli auto będzie przeznaczone na cele osobiste?

REKLAMA