Czy zachowują ważność badania techniczne pojazdów wykonane przed 1 kwietnia 2014 r.?
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy podatkowe a badanie techniczne pojazdów
Użytkuję samochody, które są samochodami ciężarowymi (zgodnie z badaniem technicznym potwierdzonym przez stację diagnostyczną w 2011 r.). Czy należy w tym roku powtórzyć to badanie? Nadmieniam, że są to samochody do 3,5 tony.
REKLAMA
Odpowiedź na pytanie, czy należy przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne, zależy od tego, o jaki samochód ciężarowy (do 3,5 tony) chodzi.
Jeżeli jest to pojazd mający jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van to nie musieli Państwo wykonywać dodatkowego badania technicznego, aby nadal w pełni odliczać VAT naliczony od wydatków związanych z tym pojazdem. Zaświadczenia wydane dla tych pojazdów przed 1 kwietnia 2014 r. zachowują ważność (art. 9 ust. 3 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.). Jeżeli jest to:
- pojazd samochodowy mający jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków; albo
- pojazd samochodowy, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu
- to w terminie najbliższego obowiązkowego badania technicznego, ale nie później niż przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (czyli najpóźniej do 30 czerwca 2014 r.) należało wykonać dodatkowe badanie techniczne potwierdzające właściwości techniczne tego pojazdu (wraz z odpowiednim zaświadczeniem oraz wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu).
Zobacz też: Czy można korygować zapisy w ewidencji przebiegu pojazdu
Należy tu jednak podkreślić, że jeżeli samochód spełnia opisane warunki techniczne, to podatnikowi przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT niezależnie od tego, czy i kiedy badanie przeprowadzi. Nieprzeprowadzenie badania lub przeprowadzenie go po terminie, nie powoduje utraty prawa do odliczenia VAT naliczonego w pełnej wysokości. O prawie do odliczenia decyduje konstrukcja pojazdu, a nie fakt przeprowadzenia badania lub posiadania zaświadczenia lub wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Obowiązku przeprowadzenia badania nie należy jednak lekceważyć, ponieważ badanie takie spełnia funkcję dowodową, a mianowicie dokumentuje, że pojazd ma określoną przepisami VAT konstrukcję techniczną.
W przypadku opisanej kategorii pojazdów ciężarowych o określonej konstrukcji technicznej podatnik może odliczać 100% VAT naliczonego od:
- nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
- używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze,
- nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
REKLAMA
Jeżeli pojazd samochodowy (ciężarowy o dopuszczalnej ładowności do 3,5 tony) nie zalicza się do żadnej z ww. kategorii pojazdów o określonej w ustawie o VAT konstrukcji technicznej, to oznacza, że od 1 kwietnia 2014 r. przestał być zaliczany do pojazdów o konstrukcji technicznej uprawniającej do pełnego odliczenia VAT. Przeprowadzone przed 1 kwietnia 2014 r. badania techniczne oraz zaświadczenia i wpisy w dowodzie rejestracyjnym tracą swoją ważność i znaczenie dla celów odliczeń VAT. W przypadku tego rodzaju samochodów przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego nie jest konieczne ani uzasadnione. Przeprowadzenie takiego badania nie zmieni faktu, że pojazd ten nie uprawnia już do korzystania z pełnego odliczenia VAT naliczonego. W przypadku tej kategorii pojazdów, aby skorzystać z pełnego prawa do odliczenia VAT naliczonego należy zgłosić pojazd do urzędu skarbowego (na formularzu VAT-26) oraz prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu. Ponadto z określonego przez podatnika sposobu wykorzystywania pojazdu powinno wynikać, że wykluczone jest użycie tego pojazdu do celów innych niż działalność gospodarcza (art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).
W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi Ministerstwo Finansów w następujący sposób wypowiedziało się co do obowiązku przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego:
REKLAMA
Dodatkowe badanie techniczne oraz zaświadczenia wydane przed dniem 1 kwietnia 2014 r. W związku ze zmianą katalogu pojazdów, co do których stwierdzenie spełnienia technicznych warunków dokonywane było na podstawie dodatkowego badania technicznego, zaświadczenia wydane na tę okoliczność do dnia 31 marca 2014 r. tracą - z jednym opisanym poniżej wyjątkiem - swoją moc. Konieczne jest zatem przeprowadzenie „nowego" dodatkowego badania technicznego. Badanie to powinno zostać przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (czyli przed 1 lipca 2014 r.).
(...) Zaświadczenia wydane przed dniem 1 kwietnia 2014 r. dla pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van, zachowują swoją ważność dla potrzeb stosowania nowych przepisów, o ile w pojazdach tych nie zostały wprowadzone zmiany skutkujące niespełnieniem warunków technicznych uprawniających do pełnego odliczenia podatku VAT.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 86a ust. 2, ust. 9 pkt 1 i 2 i ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
- art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA