Jak przedstawiciele handlowi powinni prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu
REKLAMA
REKLAMA
Ewidencja przebiegu prowadzona przez przedstawiciela handlowego?
Spółka posiada kilkanaście samochodów użytkowanych przez jej przedstawicieli handlowych (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę). Przedstawiciele ci, wyruszając w trasę, objeżdżają jednego dnia wiele miejscowości i wracają do siedziby firmy. Jak w takim przypadku powinny być wskazywane informacje o trasie przejazdu w ewidencji przebiegu samochodów?
REKLAMA
W przedstawionej sytuacji konieczne jest, aby w ewidencji przebiegu samochodów wskazywane były wszystkie miejscowości stanowiące cel wyjazdu.
Treść ewidencji przebiegu pojazdów jest ściśle określona przepisami art. 86a ust. 7 i 8 ustawy o VAT (nie jest natomiast określony obowiązujący wzór takiej ewidencji; w tym zakresie podatnicy mają swobodę).
Dane podstawowe ewidencji to m.in. opis trasy. Oznacza to, że wymaganym elementem wpisu jest opis trasy (skąd - dokąd). Z przepisów nie wynika, jak szczegółowy powinien być ten opis. Teoretycznienakaz opisywania trasy jako „skąd - dokąd" sugeruje, że w ewidencji należy wskazywać tylko miejsce początku i końca trasy. Takie postępowanie jest jednak ryzykowne, gdyż powoduje wątpliwość co do tego, czy ewidencja przebiegu pojazdu potwierdza, że sposób wykorzystania pojazdu przez podatnika wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (a temu właśnie służy ewidencja przebiegu pojazdów prowadzona dla celów VAT). Dlatego też należy przyjąć, że w przypadkach gdy celem wyjazdu jest dotarcie do kilku czy kilkunastu miejscowości, wszystkie te miejscowości powinny być wskazane w ewidencji.
Zobacz też: Czy wystarczy prowadzić ewidencję, aby odliczyć 100% VAT naliczonego
Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:
Jeżeli osoba kierująca pojazdem realizuje w danym dniu kilka podróży służbowych np. z Warszawy do Radomia, z Radomia do Puław, z Puław do Lublina i z Lublina do Warszawy wówczas można dokonać jednego wpisu (na koniec dnia), zawierającego cel wyjazdu w poszczególnych miastach (np. nazwy zaopatrywanych sklepów), opis trasy (np. Warszawa - Radom - Puławy - Lublin - Warszawa), sumę przejechanych w tym dniu kilometrów. Powyższa zasada dokonywania jednego wpisu nie znajdzie jednak zastosowania w przypadku świadczenia takich usług jak usługi taksówek osobowych (przewozu osób) oraz taksówek bagażowych (przewozu bagażu), w których to obszarach dla rzetelności prowadzonej ewidencji konieczna jest większa jej szczegółowość. PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86a ust. 7 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA