REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu?

Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu? Fot. Fotolia
Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że firmy zmieniają przeznaczenie samochodów ze stricte służbowego na użytek mieszany, w tym cele na potrzeby prywatne. W jaki sposób należy zgłosić urzędowi skarbowemu fakt zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu?

Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego: jak poinformować o tym Urząd Skarbowy?

REKLAMA

Na początku kwietnia 2014 r. spółka zgłosiła część posiadanych samochodów naczelnikowi urzę­du skarbowego, składając informację VAT-26. W czerwcu spółka zmieniła przeznaczenie części zgłoszonych samochodów na użytek „mieszany" i zaktualizować złożoną informację VAT-26. We wrześniu część samochodów przeznaczonych do użytku mieszanego spółka najprawdopodobniej będzie chciała ponownie zgłosić jako wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Czy we wrześniu spółka powinna po raz kolejny zaktualizować złożoną informację VAT-26, czy złożyć nową informację?

REKLAMA

Ponowne zgłoszenie pojazdów samochodowych jako wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej powinno się odbywać w drodze składania nowych informacji VAT-26 (a nie ich aktualizacji). VAT-26 należy złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami po zmianie sposobu ich wykorzystywania.

Zobacz też: Czy przysługuje prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży motocykla

REKLAMA

Na podstawie art. 86a ust. 14 ustawy o VAT, w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samocho­dowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji VAT-26 (najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany). Nie ulega wątpliwości, że przepis ten ma zastosowanie w przypadkach, gdy podat­nik zmienia sposób wykorzystywania pojazdu samochodowego dotychczas używanego wyłącznie do działalności gospodarczej (czyli zgłoszonego informacją VAT-26).

Pojawia się natomiast pytanie, czy również ponownego zgłoszenia wykorzystywania pojazdów samochodowych wyłącznie do działalności gospodarczej należy dokonywać poprzez aktualizację informacji VAT-26. Należy przyjąć, że nie. Wynikający z art. 86a ust. 14 ustawy o VAT obowiązek aktualizacji informacji VAT-26 może bowiem dotyczyć wyłącznie tych pojazdów samochodowych, które w tej informacji są ujęte. Z chwilą zaś zgłoszenia w aktualizacji informacji VAT-26 pojazdy samochodowe, których sposób wykorzystywania zmienił się na „mieszany", przestają być ujęte w informacji VAT-26. Należy zatem uznać, że ponowne zgłoszenie pojazdów samochodowych jako wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej powinno się odbywać w drodze składa­nia nowych informacji VAT-26 (w określonym w art. 86a ust. 12 ustawy o VAT terminie 7 dni od dnia, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami po zmianie sposobu ich wykorzystywania).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdza to ogłoszony przez Ministra Finansów wzór informacji VAT-26. Jak bowiem stanowi punkt 3 objaśnień do tej informacji, aktualizację informacji składa się w przypadku zmiany wykorzystywa­nia pojazdu samochodowego (z wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzy­stywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza) najpóźniej przed dniem, w którym podatnik dokonuje tej zmiany.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 12 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost zm. Dz.U.

z 2014 r. poz. 312

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA