REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu?

Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu? Fot. Fotolia
Jak informować urząd skarbowy o zmianie sposobu wykorzystywania pojazdu? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że firmy zmieniają przeznaczenie samochodów ze stricte służbowego na użytek mieszany, w tym cele na potrzeby prywatne. W jaki sposób należy zgłosić urzędowi skarbowemu fakt zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu?

Zmiana przeznaczenia samochodu firmowego: jak poinformować o tym Urząd Skarbowy?

REKLAMA

Na początku kwietnia 2014 r. spółka zgłosiła część posiadanych samochodów naczelnikowi urzę­du skarbowego, składając informację VAT-26. W czerwcu spółka zmieniła przeznaczenie części zgłoszonych samochodów na użytek „mieszany" i zaktualizować złożoną informację VAT-26. We wrześniu część samochodów przeznaczonych do użytku mieszanego spółka najprawdopodobniej będzie chciała ponownie zgłosić jako wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Czy we wrześniu spółka powinna po raz kolejny zaktualizować złożoną informację VAT-26, czy złożyć nową informację?

REKLAMA

Ponowne zgłoszenie pojazdów samochodowych jako wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej powinno się odbywać w drodze składania nowych informacji VAT-26 (a nie ich aktualizacji). VAT-26 należy złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami po zmianie sposobu ich wykorzystywania.

Zobacz też: Czy przysługuje prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży motocykla

REKLAMA

Na podstawie art. 86a ust. 14 ustawy o VAT, w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samocho­dowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji VAT-26 (najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany). Nie ulega wątpliwości, że przepis ten ma zastosowanie w przypadkach, gdy podat­nik zmienia sposób wykorzystywania pojazdu samochodowego dotychczas używanego wyłącznie do działalności gospodarczej (czyli zgłoszonego informacją VAT-26).

Pojawia się natomiast pytanie, czy również ponownego zgłoszenia wykorzystywania pojazdów samochodowych wyłącznie do działalności gospodarczej należy dokonywać poprzez aktualizację informacji VAT-26. Należy przyjąć, że nie. Wynikający z art. 86a ust. 14 ustawy o VAT obowiązek aktualizacji informacji VAT-26 może bowiem dotyczyć wyłącznie tych pojazdów samochodowych, które w tej informacji są ujęte. Z chwilą zaś zgłoszenia w aktualizacji informacji VAT-26 pojazdy samochodowe, których sposób wykorzystywania zmienił się na „mieszany", przestają być ujęte w informacji VAT-26. Należy zatem uznać, że ponowne zgłoszenie pojazdów samochodowych jako wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej powinno się odbywać w drodze składa­nia nowych informacji VAT-26 (w określonym w art. 86a ust. 12 ustawy o VAT terminie 7 dni od dnia, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami po zmianie sposobu ich wykorzystywania).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdza to ogłoszony przez Ministra Finansów wzór informacji VAT-26. Jak bowiem stanowi punkt 3 objaśnień do tej informacji, aktualizację informacji składa się w przypadku zmiany wykorzystywa­nia pojazdu samochodowego (z wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej na wykorzy­stywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza) najpóźniej przed dniem, w którym podatnik dokonuje tej zmiany.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 12 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost zm. Dz.U.

z 2014 r. poz. 312

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

REKLAMA

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA