REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ekspert radzi: Jak zarejestrować używany samochód?

Dopuszczenie samochodu do ruchu wymaga uprzedniej rejestracji pojazdu, czego dokonuje starosta. Do zarejestrowania samochodu potrzebny jest m.in. dowód własności pojazdu.

Gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC

W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC, poszkodowany może się ubiegać o zaspokojenie roszczenia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Roszczenia wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego są kierowane za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń. Termin wypłaty odszkodowania jest przy tym dłuższy niż w przypadku zakładu ubezpieczeń.

Kolizja z nieznanym sprawcą

Niedawno miałem wypadek, którego sprawca uciekł. Jak w takiej sytuacji mogę dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC i czy w ogóle jest to możliwe?

REKLAMA

Kradzież samochodu a ubezpieczenie OC

Kradzież samochodu to nic przyjemnego. Tak samo jak obowiązek uiszczenia składek ubezpieczenia OC pomimo utraty pojazdu. Dlatego koniecznie musisz go wyrejestrować.

Etapy likwidacji szkód ubezpieczeniowych

Proces likwidacji szkód ubezpieczeniowych możemy podzielić na dwa zasadnicze etapy, a mianowicie na przed sądowy etap likwidacji szkody, oraz sądowy etap likwidacji szkody.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia samochodu

Znajomość przepisów dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń posiadaczy pojazdów mechanicznych potrafi być przydatna. W określonych sytuacjach pozwoli uniknąć kierowcy konieczności opłacania dwóch składek.

Kupując samochód nabywasz polisę

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje, że w przypadku sprzedaży samochodu na nabywcę przechodzi także ogół praw i obowiązków wynikających z ubezpieczenia obowiązkowego pojazdu mechanicznego. Taka umowa może być jednak wypowiedziana.

REKLAMA

Umowa przedwstępna sprzedaży-zakupu samochodu

Zawarłem umowę przedwstępną dotyczącą sprzedaży samochodu. Niestety została ona sporządzona jedynie w formie pisemnej. Co zrobić w sytuacji, gdy sprzedawca nie chce sprzedać mi samochodu?

Jaki kredyt samochodowy wybrać?

Zastanawiasz się nad kupnem samochodu, ale nie masz odpowiednio grubego portfela? Tutaj dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając kredyt samochodowy i jakie są aktualne oferty banków w tej kwestii.

Pojazdy straży miejskiej są uprzywilejowane

W świetle nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, samochody straży miejskiej (obok m.in. policji, straży pożarnej, pogotowia) stały się uprzywilejowane w ruchu. Zmiana ta weszła w życie pod koniec roku 2009.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym

W życie wchodzi kolejna nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Reguluje między innymi takie kwestie jak parkowanie na miejscach przeznaczonych dla inwalidów czy też poruszania się samochodów na osiedlach mieszkaniowych. Nowe przepisy odnoszą się również do samochodów znajdujących się na parkingach depozytowych, o które nie upomnieli się właściciele.

Nowe zasady dotyczące prawa jazdy

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowy projekt, który surowo traktuje osoby, które uzyskały swoje pierwsze prawo jazdy. Każdy, kto otrzyma prawo jazdy, będzie poddany dwuletniemu okresowi próbnemu. Zostaną wprowadzone również nowe kategorie praw jazdy, w tym prawo jazdy na quada.

Nie zarejestrujesz auta z kierownicą po prawej stronie

Od dawna toczy się spór czy przysłowiowego "anglika” czyli samochodu z kierownica po prawej stronie, będzie można zarejestrować czy też nie. Spekulacje ucina jednak Naczelny Sąd Administracyjny zakazując rejestracji auta z kierownicą położonej po prawej stronie.

Czy można wziąć za kogoś punkty karne?

Zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego, a więc ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem może w ciągu roku otrzymać 24 punkty karne za różnego rodzaju wykroczenia drogowe. Przekroczenie tego limitu skutkuje utratą prawa jazdy. Dlatego też kierujący imają się różnych sposobów, aby nie przekroczyć magicznej granicy.

Dopuszczalne prędkości w Polsce

Przepisy kodeksu drogowego wyraźnie wskazują, z jaką prędkością mogą poruszać się pojazdy w danych godzinach na danej drodze. Jaka jest dopuszczalna prędkość na polskich drogach? Jaka kara grozi za jej przekroczenie?

Czy można wykupić punkty karne?

Punkty karne to zmora nie jednego kierowcy. Można je dostać za wszelkiego rodzaju przekroczenia przepisów Prawa ruchu lądowego. Uzyskanie odpowiedniej liczby punktów powoduje utratę prawa jazdy i konieczność odbywania ponownego kursu.

Jak sprowadzić auto z Niemiec?

Coraz częściej zamiast kupować samochód w Polsce decydujemy się na jego kupno na terenie innego kraju Unii Europejskiej. Ze sprowadzeniem i rejestracją wiążą się dodatkowe koszty i formalności. Nie zawsze wiadomo od czego zacząć, gdzie się najpierw udać oraz jakie dokumenty będą nam potrzebne aby zarejestrować auto sprowadzone z Niemiec.

Droższe prawo jazdy i dowód rejestracyjny

Zgodnie z nowym projektem Ministerstwa Infrastruktury podwyżce ulegną opłaty związane z prawem jazdy i rejestracją. Ministerstwo wskazuje, że ceny mimo znacznego podwyższenia kosztów produkcji takich dokumentów nie zmieniły się od 2002 r.

Brak konieczności badań technicznych pojazdów z zagranicy

Od dnia 22 września 2009 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja kodeksu drogowego, dzięki której auto sprowadzone z zagranicy, nie będzie musiało ponownie przechodzić badań technicznych.

Tłumaczenia dokumentów samochodowych

Mimo wszechobecnego kryzysu, wciąż atrakcyjne wydaje się sprowadzenie samochodu zza granicy. Problematyczna jest kwestia tłumaczeń, jakie dokumenty przetłumaczyć i jakiej dokumentacji wymagać od osoby od której kupujemy pojazd?

Jak uzyskać prawo jazdy w Wlk. Brytanii?

Prawo jazdy wydane w kraju UE ważne jest we wszystkich krajach członkowskich. Będąc zagranicą można wymienić swoje dokumenty i spokojnie jeździć po europejskich szosach. Nie masz prawa jazdy? Dłuższy pobyt np. w Anglii możesz przeznaczyć nie tylko na pracę i naukę, ale także na zdobycie wymarzonego "prawka”.

Formularz zgłoszenia szkody

Ubezpieczyciele często uzależniają przyjęcie zgłoszenia szkody od uprzedniego wypełnienia przez zgłaszającego lub poszkodowanego stosownego formularza, zastrzegając przy tym iż niedopełnienie takiego obowiązku może skutkować zmniejszeniem odszkodowania lub odmową jego wypłaty...

Udostępnianie notatki policyjnej z wypadku komunikacyjnego

Uzyskanie przez uczestników wypadków komunikacyjnych danych osobowych sprawców oraz informacji o zakładach ubezpieczeń, z którymi zawarli umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej często okazuje się trudne.

Zwrot 425 zł z opłaty za kartę pojazdu

Obowiązujące do 1 maja 2006 r. rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu wprowadzało wyższą opłatę dla samochodów rejestrowanych po raz pierwszy. W 2006 Trybunał Konstytucyjny uznał je za niezgodne z konstytucją.

Nowe prawo jazdy dla motocyklistów

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje m.in. nową kategorię prawa jazdy dla motocyklistów oraz inne pułapy wiekowe.

Quadem i skuterem bez prawa jazdy nie pojedziesz

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje wiele zmian w stosunku do obowiązujących przepisów. Wprowadza również nowe kategorie prawa jazdy dotyczące pojazdów małolitrażowych.

Będzie łatwiej zdać na prawo jazdy?

W czerwcu zmieni się rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów. Zmianom ulegnie, w pewnym zakresie, egzamin praktyczny.

Dlaczego nie warto jeździć "anglikiem”?

Posłowie pracują nad nowelizacją prawa drogowego w zakresie, w którym uznawane będą badania diagnostyczne przeprowadzone w UE. Oznacza to, że nie trzeba będzie wykonywać badań technicznych przed rejestracją samochodu w Polsce – o ile poprzednie badania będą ważne.

Poruszanie się na rondzie

Rondo jest specyficznym rodzajem skrzyżowania. Zasady zachowania się podczas jazdy na rondzie budzą jednak wątpliwości nawet wśród doświadczonych kierowców i powodują przerażenie wśród osób stojących przed egzaminem na prawo jazdy.

Dodatkowe znaki szlaków rowerowych

Dodatkowe znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi

Znaki informacyjne

Wymiana czarnych tablic rejestracyjnych

Czy istnieje obowiązek wymiany czarnych tablic rejestracyjnych na nowe- białe? Posiadam samochód od 10 lat i nie mam zamiaru go zmieniać – czy muszę zmienić tablice i czy grozi mi jakaś kara za jazdę ze starymi?

Pijany rowerzysta odpowiada jak kierowca

Jadąc na rowerze po spożyciu alkoholu odpowiada się jak za prowadzenie samochodu "na podwójnym gazie".

Czy wyprzedzając inny samochód można przekroczyć dopuszczalną prędkość?

Czy jeśli chcąc wyprzedzić samochód poruszający się przede mną, muszę przekroczyć dopuszczalną prędkość naruszam przepisy kodeksu drogowego?

Prawidłowe zachowanie na skrzyżowaniu

Przejazd przez skrzyżowanie wiąże się z kilkoma ważnymi zasadami. Część z nich ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu – część zapewnić drożność skrzyżowania.

Kary za wykroczenia na skrzyżowaniu

Skrzyżowania są newralgicznymi miejscami na większość tras. Stąd nieprzestrzeganie przepisów podczas przejazdu przez nie karane są wysokimi mandatami i sporą liczbą punktów karnych

Znaki kierunku i miejscowości

Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?

Charakterystyczna koperta z symbolem osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, oznacza miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych- jednak nie tylko.

Tabliczki do znaków drogowych

Tabliczki nie funkcjonują samodzielnie - zawsze stanowią uszczegóławiający dodatek do pionowych znaków drogowych.

Dodatkowe znaki przed przejazdami kolejowymi

Znaki poziome

Znaki nakazu

Znaki ostrzegawcze

Znaki zakazu

Zasady włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu wymaga od kierowcy zachowania określonych zasad bezpieczeństwa- zazwyczaj wiąże się również z koniecznością ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu.

Zasady ogólne korzystania z pasów drogi

Kierowca powinien zawsze zachowywać pewne podstawowe zasady poruszania się po drodze. W tym artykule opiszemy zasady korzystania z pasów jezdni.

Dopuszczalna prędkość na drogach

O ile dopuszczalna maksymalna prędkość nie jest ograniczona znakami drogowymi- kierowców obowiązują limity prędkości uzależnione od rodzaju drogi i miejsca, a nawet pory dnia.

Co grozi za wyprzedzanie niezgodne z prawem?

Wyprzedzanie jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów – zwłaszcza jeśli dochodzi do niego na drodze jednojezdniowej – dwukierunkowej- stąd ustawodawca za błędne wykonanie przewidział stosunkowo wysokie kary.

REKLAMA