REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy gaśnica musi mieć ważną datę przydatności do użycia?

Mateusz Mirkiewicz
fot. Łada
fot. Łada

REKLAMA

REKLAMA

Gaśnica samochodowa jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdu. Wiele kontrowersji wzbudza jednak konieczność dokonywania okresowych przeglądów gaśnicy.

Czy jest to obowiązek? Czy możemy za brak ważnej daty przydatności zostać ukarani podczas kontroli drogowej?

REKLAMA

Wielu kierowców podczas rutynowej kontroli drogowej zostało ukaranych mandatem karnym na skutek nie posiadania ważnego badania gaśnicy lub też braku dokumentu legalizacyjnego. Zaskakujące jest, iż mandat karny w takim przypadku był nałożony bezprawnie. Na co powoływać się w przypadku kontroli drogowej ??

Pierwszą kwestią są przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym, w których jest napisane jedynie tyle, że gaśnica powinna być utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie, a także, iż ma być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. Są to jedyne wymogi umieszczone w ustawie odnośnie tego elementu obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Jak widać nie ma w nich mowy o ważności badań lub o posiadaniu specjalnych dokumentów legalizacyjnych konkretny model gaśnicy samochodowej.

Zobacz również: Punkty karne - kompendium

Również przepisy przeciwpożarowe nie przewidują konieczności przeprowadzania okresowej konserwacji gaśnicy przez kierowcę pojazdu. Z powyższych regulacji wynika bezpośrednio, że przedmiotem kontroli drogowej nie powinno być sprawdzenie ważności gaśnicy a jedynie jej posiadanie. Wyjątkiem od powyższej reguły są pojazdy przewożące materiały niebezpieczne. Zastosowanie do nich mają inne regulacje, z których jasno wynika, iż gaśnice stosowane w tych pojazdach muszą przechodzić okresowe badania techniczne według wskazań producenta, jednak okres pomiędzy badaniami nie może być dłuższy jak rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu?

W rozwiązaniu spornej kwestii pomocne mogą być jeszcze dwa akty:
1) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, w którym wskazane jest również tylko to, że gaśnica powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia,
2) Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem wykonanie badania gaśnicy samochodowej powinno być dokonane na skutek oględzin, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA