REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy gaśnica musi mieć ważną datę przydatności do użycia?

Mateusz Mirkiewicz
fot. Łada
fot. Łada

REKLAMA

REKLAMA

Gaśnica samochodowa jest jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdu. Wiele kontrowersji wzbudza jednak konieczność dokonywania okresowych przeglądów gaśnicy.

Czy jest to obowiązek? Czy możemy za brak ważnej daty przydatności zostać ukarani podczas kontroli drogowej?

REKLAMA

Wielu kierowców podczas rutynowej kontroli drogowej zostało ukaranych mandatem karnym na skutek nie posiadania ważnego badania gaśnicy lub też braku dokumentu legalizacyjnego. Zaskakujące jest, iż mandat karny w takim przypadku był nałożony bezprawnie. Na co powoływać się w przypadku kontroli drogowej ??

Pierwszą kwestią są przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym, w których jest napisane jedynie tyle, że gaśnica powinna być utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie, a także, iż ma być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia. Są to jedyne wymogi umieszczone w ustawie odnośnie tego elementu obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Jak widać nie ma w nich mowy o ważności badań lub o posiadaniu specjalnych dokumentów legalizacyjnych konkretny model gaśnicy samochodowej.

Zobacz również: Punkty karne - kompendium

Również przepisy przeciwpożarowe nie przewidują konieczności przeprowadzania okresowej konserwacji gaśnicy przez kierowcę pojazdu. Z powyższych regulacji wynika bezpośrednio, że przedmiotem kontroli drogowej nie powinno być sprawdzenie ważności gaśnicy a jedynie jej posiadanie. Wyjątkiem od powyższej reguły są pojazdy przewożące materiały niebezpieczne. Zastosowanie do nich mają inne regulacje, z których jasno wynika, iż gaśnice stosowane w tych pojazdach muszą przechodzić okresowe badania techniczne według wskazań producenta, jednak okres pomiędzy badaniami nie może być dłuższy jak rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu?

W rozwiązaniu spornej kwestii pomocne mogą być jeszcze dwa akty:
1) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, w którym wskazane jest również tylko to, że gaśnica powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia,
2) Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem wykonanie badania gaśnicy samochodowej powinno być dokonane na skutek oględzin, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA