Kolizja z winy nieubezpieczonego sprawcy?
REKLAMA
REKLAMA
Pozew przeciwko nieubezpieczonemu sprawcy wypadku komunikacyjnego nie będzie konieczny. Poszkodowany swoje roszczenia odszkodowawcze może skierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
REKLAMA
Zobacz również: Odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Fundusz wypłaci pieniądze tak, jakby sprawca był ubezpieczony, a więc w wysokości szkody. Tak będzie w przypadku szkody na osobie. Przy szkodzie na mieniu wypłata nastąpi w sytuacji, w której równocześnie u któregokolwiek uczestnika zdarzenia nastąpiła śmierć, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, trwający dłużej niż 14 dni.
Wypłata z UFG
REKLAMA
Aby uzyskać wypłatę z UFG należy przede wszystkim dokonać zgłoszenia zgody. Nie dokonujemy jednak tego w siedzibie Funduszu, a za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego. Obowiązek przyjęcia takiego zgłoszenia i przeprowadzenia postępowania w celu oszacowania strat oraz wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, ma każdy zakład ubezpieczeniowy zajmujący się działalnością w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Po przeprowadzeniu postępowania, zakład przekazuje całą dokumentację do Funduszu. To już ostatni etap całej procedury. UFG powinien bowiem wypłacić należne odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt szkody. Będzie tak jeżeli okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. Jeżeli tak nie jest, to wypłata odszkodowania powinna nastąpić w terminie 14 dni od dnia wyjaśnienia.
Roszczenia do sprawcy wypadku
Wypłacenie przez UFG nie oznacza, że sprawca wypadku nie poniesie konsekwencji finansowych. Istnienie odpowiedzialności Funduszu ma bowiem zdjąć z poszkodowanego ciężar dochodzenia w sądzie roszczeń od osoby, która uchybiła przepisom o obowiązkowym ubezpieczeniu.
Zobacz również: Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?
Ciężar ten został jednak przerzucony na Fundusz. Zgodnie z art. 110 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, z chwilą wypłaty przez UFG odszkodowania, na sprawcy wypadku lub też na osobie, która nie dopełniła obowiązku ubezpieczenia pojazdu, ciąży obowiązek zwrotu takiego świadczenia.
Fundusz może więc wystąpić na drogę sądową przeciwko sprawcy. W uzasadnionych przypadkach, uzasadnionych zwłaszcza sytuacją materialną, możliwa jest jednak rezygnacja z dochodzenia zwrotu wypłaconego świadczenia.
REKLAMA
REKLAMA