REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kolizja z winy nieubezpieczonego sprawcy?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno miałem kolizję z winy innego kierowcy. Okazało się, że nie jest on ubezpieczony. Co mam zrobić i do kogo się zwrócić? Szkody są znaczne a szansę na odzyskanie pieniędzy w sądzie znikome.

Pozew przeciwko nieubezpieczonemu sprawcy wypadku komunikacyjnego nie będzie konieczny. Poszkodowany swoje roszczenia odszkodowawcze może skierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

REKLAMA

Zobacz również: Odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Fundusz wypłaci pieniądze tak, jakby sprawca był ubezpieczony, a więc w wysokości szkody. Tak będzie w przypadku szkody na osobie. Przy szkodzie na mieniu wypłata nastąpi w sytuacji, w której równocześnie u któregokolwiek uczestnika zdarzenia nastąpiła śmierć, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, trwający dłużej niż 14 dni.

Wypłata z UFG

REKLAMA

Aby uzyskać wypłatę z UFG należy przede wszystkim dokonać zgłoszenia zgody. Nie dokonujemy jednak tego w siedzibie Funduszu, a za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego. Obowiązek przyjęcia takiego zgłoszenia i przeprowadzenia postępowania w celu oszacowania strat oraz wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, ma każdy zakład ubezpieczeniowy zajmujący się działalnością w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Po przeprowadzeniu postępowania, zakład przekazuje całą dokumentację do Funduszu. To już ostatni etap całej procedury. UFG powinien bowiem wypłacić należne odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt szkody. Będzie tak jeżeli okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. Jeżeli tak nie jest, to wypłata odszkodowania powinna nastąpić w terminie 14 dni od dnia wyjaśnienia.

Roszczenia do sprawcy wypadku

Wypłacenie przez UFG nie oznacza, że sprawca wypadku nie poniesie konsekwencji finansowych. Istnienie odpowiedzialności Funduszu ma bowiem zdjąć z poszkodowanego ciężar dochodzenia w sądzie roszczeń od osoby, która uchybiła przepisom o obowiązkowym ubezpieczeniu.

Zobacz również: Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?

Ciężar ten został jednak przerzucony na Fundusz. Zgodnie z art. 110 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, z chwilą wypłaty przez UFG odszkodowania, na sprawcy wypadku lub też na osobie, która nie dopełniła obowiązku ubezpieczenia pojazdu, ciąży obowiązek zwrotu takiego świadczenia.

Fundusz może więc wystąpić na drogę sądową przeciwko sprawcy. W uzasadnionych przypadkach, uzasadnionych zwłaszcza sytuacją materialną, możliwa jest jednak rezygnacja z dochodzenia zwrotu wypłaconego świadczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA