REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dochodzenie odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Adrian Prusik
Adrian Prusik
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie za szkody wyrządzone przez nieznanego sprawcę. Zgłoszenia szkody można dokonać w każdym zakładzie ubezpieczeniowym.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja zaspokajająca roszczenia poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, których sprawcy nie są znani z tożsamości lub nie posiadali ważnego ubezpieczenia OC.

REKLAMA

Jak wygląda procedura?

Zgodnie z art. 108 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych poszkodowany, chcąc otrzymać odszkodowanie, zgłasza roszczenie do Funduszu za pośrednictwem zakładu ubezpieczeniowego. Nie jest przy tym istotne, czy skorzysta z tego w którym jest ubezpieczony. Zgłoszenie do UFG może być dokonane za pośrednictwem dowolnego ubezpieczyciela, zajmującego się działalnością w zakresie ubezpieczeń OC posiadaczy pojazdów.

Zobacz również: Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?

Aby uzyskać pieniądze z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego konieczne jest zgłoszenia szkody w dowolnym zakładzie ubezpieczeniowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie wyjaśniające

REKLAMA

Zawiadomienie dowolnego ubezpieczyciela będzie powodować wszczęcie postępowania wyjaśniającego okoliczności całego zdarzenia. Ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić wszczęcia całej procedury, nawet jeżeli poszkodowany nie jest jego klientem.

Celem postępowania prowadzonego jest ustalenie zasadności, jak również wysokości roszczeń poszkodowanego. Kończąc postępowanie zakład ubezpieczeniowy przesyła całą dokumentację do Funduszu, powiadamiając jednocześnie osobę zgłaszającą.

Postępowanie zakładu ubezpieczeń nie powinno być dłuższe aniżeli w przypadku wypłaty odszkodowań z tytułu odpowiedzialności ubezpieczonego. Czas takiego postępowania powinien zamknąć się w terminie 30 dni. W zależności od skomplikowania sprawy może on jednak ulec wydłużeniu.

W jakim czasie są wypłacane odszkodowania

Po przekazaniu przez ubezpieczyciela całej dokumentacji dotyczącej roszczenia poszkodowanego sprawą zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusz jest zobowiązany zaspokoić roszczenia w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń (art. 109).

Zobacz również: Kolizja z winy nieubezpieczonego sprawcy?

Zależy to jednak od stopnia skomplikowania sprawy. Jeżeli wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu albo wysokości świadczenia nie jest możliwe w terminie 30 dni, wtedy też UFG powinien spełnić świadczenie w terminie 14 dni od dnia ich wyjaśnienia.

Nie dotyczy jednak tej części świadczeń, które są bezsporne. Ich spełnienie musi mieć miejsce w ustawowym terminie.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA