Czy nie powiadamiając Policji o stłuczce stracę prawo do odszkodowania?
REKLAMA
REKLAMA
Jak powszechnie wiadomo wszelkie szkody wynikłe ze stłuczki pokrywa sprawca wypadku, w większości wypadku jego ubezpieczyciel. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zarówno sprawca, jak i osoba uprawniona do roszczeń odszkodowawczych, mają określone obowiązku z sytuacji wypadku drogowego.
REKLAMA
Zobacz również: Brak ważnego przeglądu technicznego a odszkodowanie
Zgodnie z art. 16 ustawy ubezpieczeniach obowiązkowych, osoba uczestnicząca w wypadku jest obowiązana do:
• przedsięwzięcia wszystkich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia, zapewnienia pomocy lekarskiej poszkodowanym, jak również zabezpieczenia mienia osób poszkodowanych;
• zapobieżenia , w miarę możliwości, zwiększenia się szkody;
• niezwłocznego powiadomienia Policji o zdarzeniu, o ile doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub do wypadku powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo.
Obowiązki te spoczywają nie tylko na sprawcy wypadku, ale również na poszkodowanym.
Powiadomienie Policji
Jednym z podstawowych obowiązków jest powiadomienie o zdarzeniu Policji. Taki obowiązek nie istnieje jednak przy każdej kolizji, a jedynie przy takiej, w której wyniku będą ranni lub zabici. Podobnie będzie wtedy, gdy doszło do popełnienia przestępstwa.
Zobacz również: Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?
Obowiązek powiadomienia Policji będzie bezwzględny, jeżeli jeden z uczestników kolizji kierował pojazdem pod wpływem alkoholu.
Czy brak zawiadomienia to brak odszkodowania?
REKLAMA
Jako, że obowiązki, jakie zostały wykazane powyżej dotyczą zarówno sprawcy, jak i poszkodowane, istotne jest pytanie, czy w związku z ich niedopełnieniem, możliwa jest utrata prawa do odszkodowania. Szczególnie w sytuacji, czy taki skutek może mieć niewezwanie Policji, gdy jest obowiązkowe?
Odpowiadając na to pytanie należy wskazać, iż nie jest to wykluczone, ale brak dopełnienia takiego obowiązku nie oznacza automatycznie utraty prawa do odszkodowania. Zgodnie z art. 17 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych niedopełnienie obowiązków może być bowiem podstawą do żądań zwrot wypłaconego uprawnionemu odszkodowania.
Zobacz również: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Uczestnicy wypadku nie podjęli żadnych działań zapobiegających szkodzie. W związku z tym ubezpieczyciel zażądał zwrotu części odszkodowania, w wysokości, w jakiej to zaniedbanie wpłynęło na zwiększenie się szkody.
Dotyczy to również sytuacji, kiedy uczestnik wypadku nie powiadomił Policji pomimo istnienia obowiązku. Zwrot może jednak nastąpić tylko wtedy, gdy miało to wpływ na ustalenie istnienia lub zakresu odpowiedzialności jednego z uczestników wypadków, czy też na zwiększenie szkody.
Zobacz również:Jakie drogi są najbardziej niebezpieczne?
REKLAMA
REKLAMA